Microsoft, Not Defteri'ne 40 Yıldır Neden Olmadığını Anlayamadığımız Bir Özelliği Nihayet Ekledi (Biraz Daha Bekleseydiniz)

7
2
2
1
0
Microsoft, Not Defteri'ne 40 yılı aşkın süredir gelmeyen yazım denetimi ve otomatik düzeltme özelliğini nihayet ekledi.

Microsoft’un ilk olarak 1983 yılında yayımladığı metin editörü Not Defteri (Notepad olarak da bilinir), yıllar için Windows kullanıcılarının vazgeçilmezi hâline gelen ikonik bir uygulama olmayı başarmıştı. Ancak programın 40 yılı aşkın süredir büyük bir eksiği vardı: yazım denetimi ve otomatik düzeltme.

Şirket, nihayet bu konuda bir hamle yapma kararı aldı. Mart ayında test edilmeye başlayan özellikler, sonunda Not Defteri’ne eklendi. Sessiz sedasız eklenen bu özellikler, Windows 11 kullanıcıları tarafından erişilebilir durumda.

Word’deki yazım denetleyicisine benzer bir işlevi var

*The Verge tarafından alınan ekran görüntüsü.

Not Defteri’ne gelen yazım denetimi ve otomatik düzeltme özelliği diğer Word gibi diğer Microsoft uygulamalarında gördüğümüz işlevlere büyük oranda benzer çalışıyor. Yanlış yazdığınız bir kelimenin altı kırmızı ile çiziliyor, hakkında size öneriler yapıyor ve otomatik olarak düzeltebiliyor.

Büyük oranda Word ile benziyor deme nedenimiz tamamen aynı olmamaları. Örneğin sağ tık yaptığınızda açılan alt menü Word’de olduğu gibi otomatik olarak genişlemiyor. Bunun yerine doğru yazımı görmek için tekrar tıklamanız gerekiyor. Şirketin neden tamamen aynı yapmamayı tercih ettiği konusunda bilgi yok.

Bunlar dışında istenmeyen durumların önüne geçmek ve yazım denetiminin her yazdığınız kelimede çıkmamasını sağlamanız da mümkün. Belli dosya türlerinde (“.srt”, “.txt”, “.md” gibi) doğrulama görmek istemiyorsanız ayarlardan bunları kapatabiliyorsunuz. Otomatik düzeltme de ayarlardan kapanıp açılabiliyor.

7
2
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
7
2
2
1
0