• Anasayfa
  • Yaşam
  • Milli Fırkateyn "İstanbul" Canlı Yayında Denize İndirildi

Milli Fırkateyn "İstanbul" Canlı Yayında Denize İndirildi

139
6
3
1
1
MİLGEM Projesi'nin 5'inci gemisi olan İstanbul Fırkateyni (F-515), İstanbul Tersane Komutanlığı'nda denize indirildi. Fırkateynin denize iniş töreninde Cumhurbaşkanı Erdoğan da konuştu.

Son yıllarda savunma sanayinde büyük atılım gerçekleştiren ülkemizde, donanmamızın da kuvvetlendirilmesi için çalışmalar başlamıştı. Bu amaçla başlatılan çalışmalardan biri de MİLGEM (Milli Gemi) Projesi idi. 

Projenin ilk gemisi TCG Heybeliada olmuş ve büyük ses getirmişti. Projede Türk Deniz Kuvvetleri, keşif, gözetleme, erken uyarı, denizaltı karşıtı savaş, yüzeyden yüzeye savaş, yüzeyden havaya savaş ve amfibi operasyonlar dahil pek çok görevde kulllanılabilecek gemiler geliştiriyordu.

MİLGEM'deki 5. gemi

istanbul

Projede yer alan gemiler Ada, İstanbul ve TF-2000 olarak üç ayrı sınıfa ayrılmıştı. Ada sınıfı korvet tipi gemiler özellikle denizaltılara karşı ekipmanlarla donatılacak. İstanbul sınıfında ise çok amaçlı fırkateynler yer alacak. 

Daha önce açıklanan bilgilere göre İstanbul fırkateyninin deplasmanı 3000 ton, uzunluğu 113,2 metre, genişliği 14,40 metre ve su çekimi de 4,05 metre olacak. Saatteki hızı 54 km'yi bulabilecek olan gemi,125 kişilik mürettebat taşıyacak ve 12170 km menzile sahip olacak.

İstanbul'da Atmaca olacak

istanbul fırkateyni

İstanbul Fırkateyni denize indirilirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "İstanbul Fırkateynimizi 2023 tarihinde deniz kuvvetleri komutanlığına kazandırmayı hedefliyoruz. Geleceğe de hazırlanıyoruz. Korkut alçak irtifa hava savunma sisteminin deniz versiyonu olan Gökdeniz'i ilk kez İstanbul Fırkateyni'yle birlikte envantere alacağız. Milli gemi savar sistemimiz Atmaca’yı gemilere entegre etmeye başladık. Bu gemimizde de olacak." dedi.

Proje kapsamında geliştirilecek diğer sistemler ve savunma sanayi hakkında bilgiler de veren Cumhurbaşkanı, yerli uçak gemimizin üretilmesi ile birlikte de denizlerde çağ atlayacağımızı ifade etti.

 

 

139
6
3
1
1
Emoji İle Tepki Ver
139
6
3
1
1