• Anasayfa
  • Uzay
  • Başka Yıldız Sisteminden Gelen Nesnenin Fotoğrafı Çekildi

Hubble, Başka Bir Yıldız Sisteminden Gelen Kuyruklu Yıldızın Fotoğrafını Çekti

13
1
0
0
0
Güneş sistemimize, tespit edilebilen ikinci yıldızlararası nesne girdi ve NASA’nın gelişmiş uzay teleskopu Hubble, bu nesnenin net bir fotoğrafını çekmeyi başardı.

NASA’nın Hubble teleskopu, Güneş Sistemi'ne giren ve tespit edilen ikinci yıldızlararası ziyaretçinin oldukça net bir fotoğrafını çekti. 2I/Borisov olarak da bilinen kuyruklu yıldız, şu an için gökbilimcilerin neresi olduğunu tam olarak bilemediği başka bir yıldız sisteminden geldi.

Adını amatör bir gökbilimci olan ve 30 Ağustos’ta ilk kez tespit eden Gennady Borisov’dan alan nesnenin yıldızlararası kökeni yaklaşık bir ay sonra Uluslararası Gök Bilim Birliği (IAU) tarafından onaylandı. Güneş’i saatte 177 km hız ile geçen kuyruklu yıldızın bu ay Mars’ın yakınından geçmesi ve ardından Dünya’ya 300 milyon km uzaklığa kadar yaklaşması bekleniyor.

Oumuamua’dan sonra ikinci yıldızlararası nesne

2I/Borisov

2I/Borisov, yıldız sistemimizden geçen ve tespit edilebilen ikinci yıldızlararası nesne. İlk nesne gizemli ve iğbiçimli Oumuamua idi. Bazı bilim insanları tarafından kökeninde uzaylı olabileceği tartışılan Oumuamua Ekim 2017’de Dünya’dan yaklaşık 25 milyon km uzaklıktan geçmişti.

Avrupa Güney Gözlemevi’nden gökbilimci Olivier Hainaut, Business Insider’a yaptığı açıklamada “Oumuamua ile bunun arasındaki fark kendimizi geliştireceğimiz çok fazla zaman olmasıydı. Gökbilimciler artık daha hazırlıklı” ifadelerini kullandı.

NASA, en güçlü uzay teleskopu Hubble’ı kuyruklu yıldıza doğru çevirdi ve fotoğrafını çekti. Ajans, 12 Ekim’de çektiği fotoğrafı da bugün paylaştı. Fotoğraf, 2I/Borisov, Dünya’dan 418 milyon km uzaklıktayken çekildi.

Hubble ekibinin başındaki gökbilimci David Jewitt, basın açıklamasında “Oumuamua, bir kaya olarak ortaya çıkmıştı, Borisov ise oldukça aktif tıpkı normal bir kuyruklu yıldız gibi. Bu ikisinin neden bu kadar farklı olduğu noktası ise bulmaca” dedi.

2I/Borisov, bizim Güneş Sistemi'mizden bir kuyruklu yıldız gibi

(Bu görsel, 7 saatlik gözlemde elde edilen görüntülerin birleştirilmesiyle oluşturuldu. Bu yüzden sanki yağmur gibi akan yıldızlar görünüyor)

Yeni görsel, kuyruklu yıldızın etrafını saran bir toz yığınını gösterse de çekirdeğin kendisi Hubble’ın göremeyeceği kadar küçük. NASA, çekirdeğin 2 ile 16 km çapında olduğunu tahmin ediyor.

Kuyruklu yıldızların karakteristiklerinden bir tanesi olan toz halesi, yıldızların yanından geçerken ısınan buzları içerisinde tutuyor. Böylece uzaya kum ve gaz çıkartabiliyor. Ayrıca toz güneş ışığını yansıttığı için, 2I/Borisov’u, Oumuamua’ya göre daha kolay takip edilebilir hale getiriyor.

2I/Borisov üzerinde yapılan gözlemler gökbilimcilere materyallerin kimyasını ve yapısını söyleyebilir böylece nesnenin hangi yıldız sisteminden geldiği öğrenilebilir. Şu ana kadar bizim Güneş Sistemi'mizdeki kuyruklu yıldızlara oldukça benziyor.

Gökbilimciler, mümkün olduğunda çok teleskopla yıldızlararası nesneyi izleyecek

Very Large Telescope

Kuyruklu yıldıza yapılacak olan daha fazla Hubble gözlemi, Ocak 2020’ye kadar belirlendi. Ayrıca gökbilimciler, Şili’deki Very Large Telescope gibi diğer uygun teleskoplarla da gözlemler yapacak.

Gökbilimciler, 2I/Borisov’un aralık ortasında, yani Güneş’e en yakın olduğu dönemde, en parlak haline ulaşmasını bekliyor. Orta boyutlu teleskoplar Nisan 2020’ye kadar gözlem yapmaya devam edebilecek. Daha sonra ise daha sofistike ve büyük teleskoplar Ekim 2020’ye kadar bu nesneyi gözlemleyebilecek.

2I/Borisov, yıldızlararası arası ziyaretçilerin bilim insanlarının önceden düşündüklerine göre daha sık olabileceğini düşündüren Oumuamua’dan iki yıl sonra tespit edildi. Yapılan son bir çalışmaya göre her yıl tespit edilmesi zor olan yüzlerce küçük nesnenin yanında bu tarz birkaç büyük nesne de Güneş Sistemi'ne giriyor.

Kaynak : https://www.businessinsider.com/photo-video-nasas-hubble-space-telescope-spots-interstellar-comet-2019-10
13
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
13
1
0
0
0