Sosyal Medya Fenomenleri Nihal Candan ile Bahar Candan Tutuklandı: İşte Yaşananlar

32
5
2
1
0
Sosyal medya fenomeni Nihal Candan ile Bahar Candan, kara para aklama suçlamasıyla gözaltına alınmıştı. İkili, bugün tutuklandı.

Geçmişte çok daha popüler olan ancak son dönemlerde nispeten sessiz bir yaşam süren sosyal medya fenomenleri Bahar Candan ile kardeşi Nihal Candan, geçtiğimiz günlerde gözaltına alınmıştı. Edinilen bilgilerde sosyal medya fenomenlerinin, bir süredir suçtan elde edilen gelirin aklanması suçlaması ile ilgili olarak arandıkları belirtilmişti.

Bahar Candan ile Nihal Candan'ın geçmişte, "sazan sarmalı" yöntemini kullanarak insanları dolandıran bir oluşumun parçası oldukları iddia ediliyordu. Bugün gözaltına alınan ikiliyle ilgili önemli bir gelişme yaşandı.

Bahar Candan ve Nihal Candan tutuklandı:

Kara para aklama ve suç örgütüne üye olma gibi suçlamalarla karşı karşıya olan Candan kardeşler, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Ayrıca ikiliyle beraber gözaltına alınan Hacı İsrafil Sağlam da tutuklandı. Suçlamaları kabul etmediği söylenen ikilinin, tutuklama kararının ardından sinir krizi geçirdiği de belirtildi.

Neler olmuştu?

Bahar Candan ile Nihal Candan neden gözaltına alındılar?

Bahar Candan

Edinilen bilgilere göre Candan kardeşler ile ilgili süreç, 26 Eylül 2023 tarihinde başladı. 3 şikayetçi ve 25 mağdurun yer aldığı bir şikâyet dilekçesi üzerine harekete geçen kolluk kuvvetleri, olayı incelemeye başladılar. İddialara göre Nihal Candan, insanları dolandıran bir çetenin liderinin sevgilisi ve suç örgütünün de gizli kasasıydı

Peki bu çete tam olarak ne yapıyordu?

Timur Soykan'ın gündeme getirdiği iddiaya göre çete, insanları dolandırmak için "el koyulan araçlar ucuza" satılıyor yalanını söylüyordu. İnsanları kandırmayı başaran çete üyeleri, piyasanın yüzde 30 ila yüzde 40 altındaki fiyatlara araç satın alma vaadinde bulunuyorlardı. Bir kişinin en fazla 3 otomobil alabileceğini söyleyen dolandırıcılar, bu işlemler karşılığında da yüzde 10 komisyon ücreti talep ediyorlardı.

Hikâyenin devamı malum

nihal candan 

Oldukça alıştığımız bir yöntem kullanan dolandırıcılar, tuzağına düşürdükleri bireylerin gözlerini boyuyorlar, kendilerine inandırdıktan sonra da yeni teklifler sunuyorlardı. Dolandırılan bir kişi tanıdığını getirecek, bundan da komisyon alacaktı. Tabii ilk aşamada hiçbir sorun yaşanmadı. Yakın çevresinin bu insanlar sayesinde ev araba sahibi olduğunu görenler de sisteme dahil oldular ve tahmin edebileceğiniz gibi işin sonunda hepsi dolandırıldı.

Bahar Candan ile Nihal Candan, bu olayın neresindeler?

Söz konusu suç duyurusunu kamuoyu ile paylaşan Timur Soykan'a göre şikayetçi olan vatandaşlardan bir tanesi, aralarında Bahar Candan ve Nihal Candan'ın da olduğu bir ekiple yemeğe gittiklerini söylemişti. Üstelik bu isimlerin, çetenin gizli kasası oldukları iddia ediliyor. Ancak dolandırıcılık girişimi patladıktan sonra Bahar Candan, Instagram hesabından bir paylaşım yapmış ve kendisinin de 12 milyon TL dolandırıldığını söylemişti. Şikâyetçi tarafın avukatı ise bunun göz boyama olduğunu iddia ediyor.

Yüzlerce milyonluk dolandırıcılıktan söz ediliyor

Candan Kardeşler

İddialara göre Bahar Candan ile Nihal Candan'ın da içinde olduğu dolandırıcılık şebekesi hakkında 30 milyon TL'lik kayıptan bahsediliyor. Ancak bu rakamın yeni mağdurlar ortaya çıkması ile arttığı ifade ediliyor. Hatta gelinen son noktada "yüzlerce milyon TL"lik dolandırıcılıktan bahsediliyor...

Konuyla ilgili yeni gelişmeler yaşandığında sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Kaynak : https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/son-dakika-nihal-candan-ve-bahar-candan-gozaltina-alindi-2140974
32
5
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
32
5
2
1
0