Bir Mühimmat Üreticisi, TikTok Nedeniyle Üretim Yapamadıklarını Açıkladı: "Kedi Videoları Yüzünden Büyüyemiyoruz"

40
7
3
1
0
Son dönemde yasaklarla anılan TikTok, garip olaylar silsilesine bir yenisini ekledi. Bugün Norveçli bir mühimmat üreticisinin açıklamasına göre şirket, TikTok yüzünden top mermisi üretemiyor.

Son günlerde sık sık ABD, Avrupa, Birleşik Krallık gibi ülkelerde ve hatta BBC’de yasaklanması ile gündeme gelen TikTok, kimilerine göre çok başarılı bir sosyal medya platformuyken kimilerine göreyse Çin Hükümetinin veri toplamak için kullandığı bir kandırmacan ibaret.

Norveç merkezli mühimmat üreticisi Nammo, bugün yaptığı açıklamada TikTok’un üretime engel olduğu açıklayarak hükümetten destek istedi. Ancak durum hiç de düşündüğünüz gibi değil.

Konu tamamen TikTok’un sunucularıyla alakalı

Tabii ki Nammo’nun bu açıklamasını gördüğünüzde ve son yasakları düşündüğünüzde bunun çalışanların çok fazla TikTok kullanmasıyla ya da şirketin gizliliğiyle alakalı olduğunu düşünebilirsiniz, ama aslında sebebi bambaşka.

Norveçli mühimmat üreticisinin ana merkezinin ve fabrikasının bulunduğu bölgede yer alan TikTok veri merkezinin çok fazla elektrik tüketmesinden yakınan Nammo yetkilileri, bölgedeki elektrik santrallerinin yeterli enerji vermediğini belirtiyor.

Gelecekteki büyümemizin kedi videolarının depolanması yüzünden tehlikede olmasından endişeleniyoruz” diyen Nammo genel müdürü Morten Brandtzæg, Ukrayna’daki askeri birliklere gönderilmek üzere üretmeye çalıştıkları top mermilerinin, TikTok veri merkezinin bölgedeki bütün elektriği kullanması yüzünden, olması gerekenden daha yavaş üretim yapıldığını söylüyor. Fabrikayı tam güçte kullanamayan çalışanların isteğiyse, TikTok veri merkezinin taşınması ya da bölgeye ek bir elektrik santrali inşa edilmesi.

Bölgedeki yerel elektrik dağıtımcısı Elvia, santralin tam güçte çalıştığını ve iki şirketin dağıtılan enerjiyi paylaşması gerektiğini belirtirken Nammo çalışanları hükümetten bazı şirketlere elektrik kullanımı konusunda öncelik tanınmasını istiyor.

Bazı komplo teorisyenleri bu durumu Çin’in Rusya’yı açıkça kınamaması ile bağdaştırarak “Çin hükümetinin ajanı olan TikTok, Rusya’nın kazanması için çalışmalar yürütüyor” iddiaları üzerinde dursa da pek çok kişiye göre bu durum sadece elektrik üretiminin yeterli olmamasından kaynaklanıyor.

Kaynak : https://www.techspot.com/news/98087-ammo-manufacturer-cant-make-extra-artillery-shells-because.html
40
7
3
1
0
Emoji İle Tepki Ver
40
7
3
1
0