Yeni ÖSYM Başkanı Belli Oldu! ("KPSS'de Kopya" İddialarına Karışan Yayınevinden Yeni Açıklama Geldi)

41
9
2
1
0
Gündemi sarsan "KPSS'de kopya" iddialarıyla ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısı ile ÖSYM'ye yeni bir başkan atandı. Ayrıca iddiaların odağındaki Yediiklim Yayınevi, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin gündemindeki meselelerin başında birkaç gündür, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen KPSS geliyor. Öyle ki memur olma umudu ile sınava giren milyonlarca insan, soruların sızdırıldığı iddiasıyla büyük bir şok yaşamıştı. Bunun üzerine harekete geçen yetkililer, konuyla ilgili inceleme başlattılar. Ayrıca ÖSYM başkanı Halis Aygün de jet hızıyla görevden alındı. Konuyla ilgili açıklamalar yapan Aygün, "Alnım açık, vicdanım rahat" ifadelerini kullandı.

Yaşananlar bunlardan ibaret de değildi. Devlet Denetleme Kurulu, yaşananlarla ilgili olarak harekete geçti ve suç duyurusunda bulundu. Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı, “Problemli bir durum var gibi gözüküyor.” ifadelerini kullandı. Suç duyurusu üzerine harekete geçen kolluk kuvvetleri, geçtiğimiz saatlerde ise olayın bir numaralı muhatabı olan Yediiklim Yayınevi'nde arama başlattılar. Tüm bunlardan hemen sonra da yeni bir gelişme daha yaşandı.

Yeni ÖSYM Başkanı belli oldu!

ÖSYM

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yeni bir atama kararı yer aldı. Bu karar, tahmin edebileceğiniz üzere ÖSYM ile ilgiliydi. Cumhurbaşkanı Kararı'na göre yeni ÖSYM Başkanı, Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy oldu. 

Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy kimdir?

Bayram Ali Ersoy

1996 yılında ODTÜ Matematik Bölümü'nden mezun olan Bayram Ali Ersoy, Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Bölümü'nde ise yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamladı. Italian Journal of Pure and Applied Mathematics isimli dergide değerlendirme kurulu üyesi olarak görev yapan Ersoy, 2012'de doçent, 2017'de profesör oldu

Yediiklim'den de açıklama geldi!

Tüm bunlar yaşandığı sırada Yediiklim Yayınevi'nden konuyla ilgili açıklama geldi. Şirket avukatı Mustafa Serdar Gözüküçük tarafından yapılan açıklamalarda, "Bunların sadece belli bir öğrenci grubuna veya kendi öğrencilerimize değil, alenileştirilerek Türkiye'deki 980 ilçemize gönderilen, genel testler olduğu ortadadır. Zaten aynı sorular YouTube kanalımızda ve sosyal mecrada, hocalarımızın video çözümlerinde yayınlanmıştır. Hiç kimseye özel olarak soru verilmemiştir."  ifadelerini kullandı.

41
9
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
41
9
2
1
0