"KPSS Soruları Önceden Dağıtıldı" İddiası Sosyal Medyayı Karıştırdı: ÖSYM'den Açıklama Geldi!

107
23
1
1
0
Bugün sosyal medyada gündem olan KPSS sorularının bir yayınevinden alındığı iddiası üzerine ÖSYM ve YÖK hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Suç duyurusu, Eğitim Gücü Sendikası tarafından yapıldı. ÖSYM, konunun gündem olması üzerine açıklamada bulundu.

Geçtiğimiz gün gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS), bugün büyük bir iddiayla Türkiye gündemine taşındı. Pazar günü iki oturum şeklinde gerçekleştirilen sınavın cevap anahtarı, ÖSYM tarafından yayınlandı. Cevap anahtarının paylaşılmasıyla birlikte sosyal medyada ‘KPSS’de ikinci FETÖ skandalı’ başlığı gündem oldu.

Başlığı gündem yapan söz konusu iddia ise, KPSS'de sorulan önemli miktarda sorunun sadece tek bir kaynaktan alındığı yönündeydi. KPSS’de çıkan sorulardan birkaçı, Yediiklim Yayınları tarafından hazırlanan sorularla şıklarının aynısı olduğu iddia edildi. Birçok kişinin ‘kopya’ olarak değerlendirdiği bu gelişmenin ardından Eğitim Gücü Sendikası’ndan da önemli bir açıklama geldi.

Eğitim Gücü Sendikası suç duyurusunda bulundu:

kpss

Eğitim Gücü Sendikası, sosyal medyada yankı bulan iddialar üzerine ÖSYM ve YÖK’e suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı. Sendika Genel Başkanı Oğuz Özat, Cumhuriyet TV’de yaptığı açıklamada yaklaşık 70 sorunun özel kurumun deneme sınavlarında sorulduğunu, WhatsApp gruplarında da dağıtıldığını öne sürdü.

ÖSYM'den açıklama geldi: 

"2022 KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavı ile Eğitim Bilimleri Sınavı 31 Temmuz 2022 Pazar günü sabah ve öğleden sonra oturumlarında güvenli bir biçimde gerçekleştirilmiştir. Bazı sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde asılsız olduğu anlaşılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Ne olmuştu?

Söz konusu iddiaya göre Yediiklim Yayınları tarafından hazırlanan onlarca soru, ÖSYM tarafından KPSS sınavında tıpatıp aynı şekilde öğrencilere soruldu. Söz konusu iddialarda yer alan sorulardan bazıları ve ÖSYM’nin kitapçığı şu şekildeydi:

ösym

kpss

kpss

Söz konusu sorulardan bazıları, yayınevinin YouTube kanalındaki anlatımda da görüldü:

kpss

Soruların yayıneviyle aynı çıkmasının ardından sosyal medyadan da tepki yağmuru geldi:

kpss

kpss

kpss

kpss

kpss

Kaynak : https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/kpss-sorulari-sizdirildi-iddiasi-osym-ve-yok-hakkinda-suc-duyurusu-1964702
107
23
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
107
23
1
1
0