Apple Kurucuları Steve Jobs ve Steve Wozniak'ın İmzaladığı 3.000 TL'lik Çek, Açık Artırmada Milyonlarca TL'ye Satıldı

2
1
0
0
0
Steve Jobs ile ortağı Steve Wozniak'ın imzasını taşıyan bir çek, çıkarıldığı açık artırmada satıldı. Çek, rekor fiyata satılmadı ancak yine de oldukça pahalıya gitti.

Ağustos ayının başında sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Apple'ın efsane CEO'su Steve Jobs ile o dönemlerde ortağı olan Steve Wozniak tarafından 1976 yılında imzalanan bir çekin açık artırma ile satışa çıkarıldığından bahsettik. Çekin Steve Jobs'ın anısı nedeniyle önemli olduğunu, büyük ilgi görebileceğini de aktardık.

Şimdiyse açık artırmanın sonucu ile karşınızdayız. Beklenen oldu. Büyük ilgi gören çek, oldukça yüksek bir fiyata alıcı buldu. Açık artırmaya çıkarılan çek, Apple tarihindeki ikinci çekti ve devre kartı alabilmek amacıyla bir firmaya verilmişti. Steve Jobs ile ortağı, bu çek ile Apple markalı bilgisayarların temelini atmışlardı. Peki 116 dolar 97 cent'lik bu çeke kaç para ödendi?

İşte açık artırmaya çıkarılan o çek:

Steve Jobs imzalı çek açık artırmaya çıkarıldı

Müzayede evi RR Auction'ın internet sitesindeki bilgiye göre Steve Jobs ile Steve Wozniak'ın imzasını taşıyan çek için tam olarak 135 bin 261 dolar (yaklaşık 3.6 milyon TL) ödendi. RR Auction, çekin yeni sahibinin kim olduğuna ilişkin açıklama yapmadı

135 bin dolar, Steve Jobs imzalı bir çek için rekor değil!

Steve Jobs imzalı çekler sık sık açık artırmaya çıkıyor. Bu bağlamda; bundan birkaç ay önce açık artırmaya çıkarılan bir çek için 106 bin 985 dolar ödeme yapıldı. Ancak bu bir rekor değildi. Geçtiğimiz yıl açık artırmaya çıkarılan yine 1976 yılından kalma bir çek için tam 164 bin dolar ödeme yapılmıştı. 2 numaralı çek bir rekor kıramamış olsa da en pahalılar arasına girmeyi başarmış oldu.

Sadece Steve Jobs imzalı çekler değil, Apple'ın eski olan her şeyi açık artırmalara çıkıp, rekor fiyatlardan alıcı buluyor. İşte onlardan bazıları:

Kaynak : https://www.rrauction.com/auctions/lot-detail/347697306735001-steve-jobs-and-steve-wozniak-signed-1976-apple-computer-check-no-2-to-pcb-maker/?cat=449
2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0