Tesla'nın İspanya'da Fabrika Kuracağı İddia Edildi: Türkiye'yi Nasıl Etkiler?

5
2
1
1
0
Tesla'nın İspanya'da 4,5 milyar dolardan fazla yatırımla fabrika kurmayı planladığı ortaya çıktı. Bu tarz bir hamle, ülkemize daha fazla Tesla modelinin gelmesini sağlayabilir.

Dünyanın en büyük otomobil şirketlerinden biri olan Tesla, yakın zamanda ülkemize de giriş yapmıştı. Elon Musk yönetimindeki şirket; ABD, Çin ve Almanya olmak üzere üç ülkede bulunan fabrikalarında araçlarını üretiyordu.

Şimdi ise Tesla’nın üretim planlarıyla ilgili bazı söylentiler ortaya çıktı. İspanya’dan gelen bilgilere göre Tesla, ülkede dev bir fabrika kurmayı planlıyor.

İddiaya göre Tesla, Valencia civarında 4,5 milyar dolardan fazla yatırım yaparak yeni bir fabrika kurabilir

Yerel bir gazete olan CincoDias, Tesla’nın Valencia yakınlarında bir fabrika kurmak istediğini bildirdi. Bunun yanı sıra Elektrek’in aktardığına göre yerel yönetim, bir otomobil şirketiyle bölgede büyük bir yatırım için görüşmeler sürdürdüğünü de duyurdu. Hangi markanın olduğu açıklanmazken iddialar, bu şirketin Tesla olabilme ihtimalini güçlendirdi.

CincoDias ayrıca, Tesla’nın olası fabrikasını Volkwagen’in bölgede kuracağı batarya fabrikasıyla da karşılaştırdı. Buna göre Elon Musk yönetimindeki otomobil devinin yeni fabrikaya yatırımı, Volkwagen’in kendi tesisine yapacağı 4,5 milyar dolarlık yatırımdan daha fazla olacak. Ancak bir kez daha bunun bir iddia olduğunu, henüz resmi bir açıklamanın bulunmadığını vurgulamak gerek.

Hâlihazırda elektrikli otomobil konusunda zirvede yer alan Tesla, yıllık 20 milyon araç üretme kapasitesine ulaşmayı hedefliyor. Bu hedefe ulaşması için de yeni fabrikalar kurması gerekiyor. Yani İspanya’da bir tesis kurulması pek şaşırtıcı olmaz. Hem bu tarz bir hamle Türkiye’ye de yarayabilir.

İspanya’da fabrika kurulursa Türkiye’ye gelen Tesla sayısı artırılabilir

En başta da söylediğimiz gibi Tesla’nın Avrupa’daki tek fabrikası Almanya’nın başkenti Berlin’de. Bu fabrika yalnızca Model Y üretimine odaklanıyor. Kıtada farklı bir ülkeye fabrika kurulması da Model 3, Model S ve Model X gibi araçların Avrupa’da üretilmesini sağlayabilir.

İşte bu da Türkiye’ye gelecek Tesla araç sayısını artırabilir. Ülkemizde şu anda sadece Almanya’da üretilen Model Y satılıyor. ABD ve Çin’de üretilen diğer Tesla modelleri getirilmek istendiğinde ise araçların fiyatını uçuran ilave gümrük vergisiyle karşılaşıyoruz. Bu modellerin direkt Avrupa’da üretilmesi, ilave vergi olmadan Türkiye’ye gelmesini sağlayabilir.

Kaynak : https://electrek.co/2023/06/08/tesla-rumored-5-billion-factory-spain/
5
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
5
2
1
1
0