Bağımsız Olarak Bilinen Kripto Haber Sitesinin, FTX Kurucusu Tarafından Finanse Edildiği Ortaya Çıktı

5
3
1
0
0
Şimdiye kadar “bağımsız kripto haberciliği” yaptığını iddia eden The Block adlı kripto para ve kripto piyasası haber sitesinin, FTX kurucusu tarafından finanse edildiği ortaya çıktı. Üstelik ödenen meblağlar da oldukça büyük.

Kripto piyasası üzerine habercilik ve yayın yapan The Block adlı internet sitesi, yıllardır dünyanın dört bir yanında takipçilerinin önde gelen haber kaynakları arasında yer alıyordu. The Block’un bir süredir, Sam Bankman-Fried tarafından finanse edildiği ortaya çıktı. 

Sitenin yazarları ödemelerin kaynağını bilmiyor olsa da, kaynağın FTX kurucusu olmasının ortaya çıkması, elbette ki okurların gözünde güvenilirlik sorunları oluşturabilir. Bankman-Fried, şu anda batmış durumda olan FTX ve Alameda Research’ün kurucusu olarak biliniyor. 

FTX paralarıyla Bahamalar’da ev aldığı iddia edildi

FTX

Alameda’dan aldığı 16 milyon dolarlık bir ödemenin bir kısmını The Block CEO’su Michael McCaffrey’in kendisine Bahamalar’da bir daire almak için kullandığı ifade edildi. Daha önce The Block, yazarları ve içerik üreticileri tarafından satın alınmıştı. Bu sürecin sonunda şu andaki CEO olan McCaffrey, hisselerin de büyük kısmını eline geçirmiş ve yönetim kuruluna girmişti. 

Son gelen haberlerin ardından firmanın gelirlerini kontrol eden yöneticisi Bobby Moran, McCaffrey’nin yerine CEO’luk görevine getirildi. McCaffrey ayrıca yönetim kurulundaki görevlerinden de ayrıldı. 

McCaffrey, şu ana kadar kurmuş olduğu şirketler için Bankman-Fried kontrolündeki firmalardan milyonlarca dolar ödeme aldı. İlk olarak Nisan 2021’de 12 milyon dolar alan McCaffrey, daha sonra da Ocak 2022’de 15 milyon dolar ve bahar aylarında 16 milyon dolar ödeme aldı. Öte yandan The Block’un hiçbir zaman doğrudan Bankman-Fried veya McCaffrey’in şirketlerinden ödeme almadığı ifade edildi. 

Kaynak : https://www.axios.com/2022/12/09/bankman-fried-funded-crypto-news-site-block
5
3
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
3
1
0
0