Eğlence Platformundan Haber Kaynağına: Yetişkinler, Haberleri Öğrenmek İçin TikTok’u Tercih Ediyor!

8
3
0
0
0
ABD'de yürütülen bir araştırma, TikTok'un bir eğlence platformunun yanı sıra haber kaynağına da dönüştüğünü gösterdi. Buna göre yetişkinlerin önemli bir kısmının artık haber almak için ilk önceliği TikTok hâline geldi.

Çinli sosyal medya platformu TikTok, şüphesiz son zamanların en popüler uygulamalarından. 1 milyardan fazla kullanıcısı bulunan platform, yediden yetmişe dünya çapından birçok insan tarafından tercih ediliyor. Kısa video formatına sahip olan uygulama, aynı zamanda özellikleriyle diğer sosyal medya platformlarının da benzer özelliklerle karşımıza çıkmasını sağlıyor.

Ancak TikTok, bir eğlence platformu olduğu kadar başka amaçlar için de kullanılabilen bir platform. Bunların en öne çıkanı belki de haber takibi. Daha önce yapılan bazı araştırmalar, TikTok’un hayatımızın önemli bir parçası hâline gelerek haber öğrenme amaçlı kullanıldığını ortaya koymuştu. Şimdi ise yeni bir araştırma, benzer bulgulara ulaştı.

TikTok, bir haber platformuna dönüşüyor

Pew Research Center tarafından yürütülen bir çalışma, ABD’lilerin önemli bir kısmının artık haberleri TikTok üzerinden öğrendiğini ortaya koydu. Araştırmaya göre 2020’den bu yana haberleri TikTok üzerinden öğrenen kullanıcıların sayısı 3 kart arttı. Ülkedeki yetişkinlerin %10’unun, 30 yaş altının ise %26’sının düzenli olarak bu platformu tercih ettiği görüldü.

Araştırma, TikTok’un yavaş yavaş bir eğlence platformu olmanın yanı sıra haber kaynağına dönüştüğünü ortaya koyuyor. Uygulamanın kullanıcılarının üçte biri, haber almak için burayı kullandığını söylüyor. Bu, 2020’deki orandan %22 daha fazla. Pew’e göre TikTok’ta bu sayılar yükselirken diğer platformların bazılarında düşüyor. Örneğin, 2020’de Facebook kullanıcılarının %54’ü uygulamayı haber almak için kullandığını söylerken, bugün %44’ü bunu yaptığını ifade ediyor.

TikTok’un gençlerde bu tarz bir platform hâline gelmesinin şaşırtıcı olmadığını söylemek gerek. Bilindiği üzere uygulama, Z kuşağı olarak adlandırılan kesim arasında oldukça popüler. Geçen ay New York Times tarafından yayınlanan bir haber de bu yaştaki bireylerin artık TikTok’u bir ‘arama motoru’ olarak kullanmaya başladığını ortaya koymuştu.

TikTok’taki videoların önemli bir kısmı yanlış bilgi içeriyor

Tabii ki bu oranlar arttıkça platformun dezenformasyon ile mücadelesi de zorlaşıyor. TikTok, daha önce Rusya – Ukrayna savaşı, COVID-19 ve daha birçok konuda yanlış bilgi içeren içerikler nedeniyle sert bir şekilde eleştirilmişti.

NewsGuard tarafından yapılan yakın zamanlı bir araştırma da TikTok aramalarında çıkan videoların yaklaşık %20’sinin dezenformasyon içerdiğini ortaya koymuştu. Platform eğer gerçekten bir haber kaynağına dönüşecekse, yanlış bilgi içeren içerikler konusunda daha dikkatli olmak zorunda.

Kaynak : https://www.theverge.com/2022/10/24/23420679/tiktok-pew-study-us-adult-news-comsumption-survey-facebook-twitter
8
3
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
8
3
0
0
0