Yetişkinler, Haberleri Gazete, TV ya da Google Yerine 'TikTok'tan Öğreniyor: Peki TikTok'taki Haberlere Güvenebilir miyiz?

12
1
1
0
0
Yapılan araştırmalar, TikTok'un hayatın bir gerçeği haline geldiğini gözler önüne serdi. Birleşik Krallık'tan gelen bilgilere göre TikTok, artık haber kaynağı haline geldi. Bir araştırmaya göre ise 4-18 yaş aralığındaki çocuklar, TikTok'u YouTube'dan bile fazla izliyor.

Son yılların en popüler sosyal medya platformu hiç şüphesiz TikTok. Dünya genelinde nam salan video paylaşım platformu, küçük büyük demeden hemen herkes tarafından kullanılıyor. Yapılan yeni bir araştırma ise TikTok'un artık bir haber kaynağı olarak da kullanılmaya başladığını gözler önüne serdi. Birleşik Krallık yayın, telekomünikasyon ve rekaber otoritesi Ofcom tarafından yapılan bir araştırma, TikTok'un en hızlı büyüyen haber kaynağı olduğunu gözler önüne serdi.

Ofcom tarafından yapılan araştırmaya göre TikTok kullanıcılarının yüzde 7'si, bu platformu haber takip etmek için kullanıyor. Bu oranın yalnızca 2 yıl önce yüzde 1 olarak ölçüldüğünü söyleyen rapor, TikTok'u haber amaçlı kullananların yarısının 16 ila 24 yaş aralığındaki gençlerden oluştuğunu ortaya koydu. 

Haberler TikTok'tan takip ediliyor olsa da güvenilir kaynaklara bakan yok!

TikTok

Ofcom tarafından yapılan araştırma, çarpıcı bir gerçeği de açığa çıkardı. Öyle ki TikTok'u haberleri takip etmek için kullananların yüzde 44'ünün haber kaynağı, platformdaki diğer kullanıcılar. Sky News, BBC ve ITV gibi resmi haber kaynaklarını takip edenlerin oranı ise yüzde 24. Yalan haber tartışmalarının tavan yaptığı bir dönemde kullanıcıların haber kaynağı olarak kullanılması, dikkat edilmesi gereken bir husus...

TikTok, hayatın bir gerçeği oldu

Ofcom'un araştırmasını Qustodio isimli başka bir şirket tarafından yapılan araştırmayla birleştirdiğimizde, TikTok'un hayatın bir gerçeği haline geldiğini görüyoruz. Zira kullanıcı verilerini irdeleyen şirkete göre TikTok, artık dünyanın en fazla zaman harcanan uygulaması. Öyle ki TikTok, YouTube'u bile geride bıraktı. Yapılan araştırma, TikTok'un günlük kullanım süresi ortalamasının 91 dakika olduğunu gösteriyor. YouTube ise 2021 yılı sonu itibarıyla günde 56 dakika kullanılıyor. Bu verilerin 4 ila 18 yaş aralığındaki çocuk ve gençlerden oluştuğunu da belirtelim. TikTok, yeni neslin bir numaralı tercihi olmuş durumda...

Kaynak : https://deadline.com/2022/07/tiktok-primary-news-source-uk-adults-ofcom-report-1235074848/
12
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
12
1
1
0
0