TikTok Hakkında İlginç Suç Duyurusu: Beyaz Tenli Kullanıcılara Daha Az Şiddet Videosu Gösteriliyor

11
2
1
1
0
Sosyal medya devi TikTok, bugün yeni bir suç duyurusuyla daha karşı karşıya kaldı. Platform, bu kez ırkçılık yapmakla suçlandı.

Zaman zaman akımlar nedeniyle gündeme gelen sosyal medya devi TikTok, bugün farklı bir iddiayla gündeme geldi. Eylül 2020’de 14 yaşındaki Afrikan Amerikan kızları Englyn Roberts’ı kaybeden ebeveynler, TikTok’u azınlık kullanıcılara beyaz tenli kullanıcılara göre daha fazla şiddet içerikli video göstermekle suçladı.

Söz konusu suç duyurusunda suçlanan taraflar arasında TikTok’un çatı şirketi ByteDance’in yanı sıra Meta ve Snap de yer aldı. Social Media Victims Law Center (Sosyal Medya Mağdurları Hukuk Merkezi) aracılığıyla yapılan suç duyurusu hakkında her üç şirketten de bir açıklama gelmedi.

TikTok hakkında yapılan suç duyurusu:

tiktok

İntihar teşebbüsü sonucunda hayatını kaybeden Englyn’in ebeveynleri, yaptıkları suç duyurusunda kızlarının TikTok’un algoritması olmasaydı ölümüne katkıda bulunan zararlı içeriği görmeyeceğini ve bu sayede bu zararlı içeriklere bağımlı olmamış olacağını öne sürdü. Suç duyurusunda dikkat çeken ifadeler şu şekildeydi:

“TikTok'un sosyal medya ürünü, Englyn Roberts'a, benzer yaş, cinsiyet ve ikamet durumundaki diğer beyaz kullanıcılarına gösterdiklerinden daha fazla sayıda zararlı ve şiddet içeren içeriği yönlendirdi ve teşvik etti.”

Bugüne kadar pek çok kez çocukların ölümüne neden olmakla suçlanan TikTok, son olarak geçtiğimiz günlerde toplam 7 çocuğun ölümüne neden olmakla suçlanmıştı. Çocukların platformdaki akımlardan etkilendiği savunuluyordu.

Kaynak : https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-07-20/tiktok-algorithm-pushes-violent-videos-to-minorities-suit-says
11
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
11
2
1
1
0