Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Projesi İçin Geliştirilen 3 Ürünün Testi Başarıyla Gerçekleştirildi

44
8
2
2
0
Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G projesi için çalışmalar devam ediyor. Projenin üç önemli ürünü olan 5G Çekirdek Şebeke, 5G Anahtarlayıcı ve 5G Element Yönetim Sistemi birbirine entegre edilerek test edildi.

UUYM5G Projesi’nin bu ürünlerinden 5G Çekirdek Şebeke, 5G Anahtarlayıcı ve 5G Element Yönetim Sistemi, birbirine entegre edildi. Daha sonra da sistem şebekeye kayıt olma ve data bağlantısı senaryoları test edildi. Test başarıyla sonuçlandı.

Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi (HTK) organizasyonu, bu testleri Turkcell ev sahipliğinde Turkcell Küçükyalı Plaza’da gerçekleştirdi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, HTK organizasyonu, üç operatörün teknik ekipleri çalıştaya katıldı. Çalıştayda, projenin parçası olan sekiz üründen üçünün ilk tanıtımları da gerçekleştirildi. Ürünlerin demo senaryosu da katılımcılara gösterildi.

UUYM5G Proje Toplantılarının ardından da HTK’nın “Yerli Ürün Tanıtım Etkinliği”ne geçildi. Etkinliğe katılanlar arasında Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof Dr. Davut Kavranoğlu, BTK Başkan Yardımcısı Gazali Çiçek, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, HTK Yönetim Kurulu Başkanı Veli Murat Çelik, Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı (CTO) Yusuf Kıraç, Vodafone CTO'su Mallik Rau, Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin, Turkcell Tedarik Zinciri Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ali Türk ve diğer firmaların temsilcileri yer aldı.

Bir konuşma yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, projeyi milli ve yerli teknolojilerin geliştirilmesi konusunda önemli bir eşik olarak nitelendirdi. Yerli ve milli projelerin ülkeler açısından stratejik önemi olduğuna değinen bakan, bu projede pek çok firmanın bir araya geldiğini söyledi.

Bakan yardımcısı, "Bugünlerde bakıyorsunuz bir ülkenin elektriği kesiliyor, bir ülkenin farklı sistemleri bir anda kapanıyor. Son dönemde yerli ve milli sistemlere sahip olmayan ülkelerin yaşadıkları, bize yerli ve milli sistemlerin önemini bir kez daha gösteriyor. Bunun olmaması için biz bir amaç doğrultusunda, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, gösterdiği işte 2023 ve 2071 hedefleri doğrultusunda çalışıyoruz. Bu inançla bugün 5G Çekirdek Şebeke ile ilgili lansmanı yapıyoruz. Burada bulunan her firmamızın benzer ürünleri ile benzer lansmanları yapacağımıza inanıyorum." ifadelerini kullanan bakan yardımcısı, 5G ile ilgili çalışmalar kapsamındaki girişimleri de anlattı. Sayan, Ankara’da 5G Vadisi’ni kurduklarını ve İstanbul’da da 5G testlerinin yapıldığını söyleyerek, 5G’yi ilk kullanan ülkelerden olma amacı doğrultusunda hareket ettiklerini belirtti.

Sayan, konuyla ilgili olarak bütün kamu kurumlarının çalışmaları desteklediğini, üç operatörün de MEB ile birlikte eğitim için ücretsiz içerik sunacak önemli bir çalışma yaptığını söyledi.

Bu projede geliştirilen ürünlerin iletide ihraç edilebileceğini de ifade eden bakan yardımcısı Sayan, ihracat açısından katkı sunabilecek projelere destek vereceklerini de belirtti.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/uctan-uca-yerli-ve-milli-5g-projesinin-uc-urunu-basariyla-test-edildi-41150331
44
8
2
2
0
Emoji İle Tepki Ver
44
8
2
2
0