Windows 11'in İlk Büyük Güncellemesi Yayınlandı: İşte İşletim Sistemini Baştan Aşağı Yenileyen Güncellemeyle Gelen Tüm Özellikler

116
13
8
1
1
Microsoft, Windows 11'in ilk büyük özellik güncellemesi 22H2'yi yayınladı. Kademeli olarak kullanıcılara ulaşacak güncelleme, tonla yenilik ve güvenlik özelliği getirdi. İşte Windows 11'in yepyeni özellikleri...

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft'un Ekim 2021'de kullanıma sunduğu Windows 11, bugün büyük bir güncelleme aldı. "Windows 11 22H2" olarak isimlendirilen bu güncelleme, Windows 11 için ilk büyük özellik güncellemesi olarak kayıtlara geçti. Peki Windows 11'in 190'dan fazla ülkede aşamalı olarak kullanıma sunulan yeni güncelleme, kullanıcıya neler sunuyor?

Microsoft tarafından hazırlanan bir blog gönderisine baktığımızda, Windows 11 22H2 güncellemesinin dört başlık altına toplandığını görüyoruz. Bu başlıklar; kolay ve güvenli kullanım, en iyi oyun deneyimi, üretkenlik ve iş yerleri için özel yönetim araçları olarak karşımıza çıkmış durumda. Şimdi gelin hep birlikte; Windows 11'in yepyeni özelliklerine bakalım.

Yeni erişebilirlik özellikleriyle engelli kullanıcılar için bugüne dek görülmemiş bir deneyim sunulacak!

Windows 11

Windows 11 22H2 güncellemesindeki en dikkat çeken yeniliklerden bir tanesi, engelli kullanıcılara yönelik. Microsoft'un açıklamasına göre işletim sistemi, artık canlı altyazı desteği sunuyor. Böylelikle engelli kullanıcılar, bir şey izlerken veya dinlerken, doğrudan yazılı metinler görebilecekler. Ayrıca Windows 11 kullanıcıları bilgisayarlarını sesleriyle kullanabilecekleri gibi sesle yazılar da yazabilecekler

Pencere yapıştırma özelliği ve Odaklanma Yardımı iyileştirildi

Windows 11 22H2 güncelleme

Microsoft'a göre Windows 11 22H2 güncellemesi, bugüne kadarki en iyi üretkenlik imkanlarını sunacak. Bu bağlamda; hazırlanan yeni özelliklere baktığımızda pencere yapıştırma özelliğinin iyileştirildiğini görüyoruz. Kullanıcılar artık daha fazla seçenek arasında ekranını bölebilecekler. Üstelik dokunmatik ekranlar için de özel olarak optimize edilen yerleşimler, kullanıcıların aynı anda birden çok pencereyi aktif olarak kullanmasını sağlayacak.

Microsoft Windows 11

Microsoft, bundan yıllar önce Odaklanma Yardımı isimli bir özelliği kullanıma sunmuştu. Bu özellik aktif edildiğinde, uygulamalardan gelen bildirimler kapatılıyor ve kullanıcıların yalnızca yaptıkları işe odaklanmaları sağlanıyordu. Windows 11 22H2 ile bu özellik de güncellendi. Odaklanma Yardımı artık Saat uygulaması ile entegreli bir şekilde çalışıyor. Kullanıcılar bu sayede, zamanlayıcıyı aktif hale getirebilecek ve hatta molalar için bile uyarılacaklar.

Görüntülü görüşmelerde efekt kullanmak için ayrı bir uygulamaya gerek kalmadı!

Windows 11 güncelleme

Microsoft, Windows Studio Efektleri isimli yeni özellik sayesinde kullanıcıların mümkün olan en iyi görüntülü ve sesli görüşme deneyimi yaşamasına imkan tanıyacak. Yapılan açıklamaya göre kullanıcılar, bundan sonra arka planı bulanıklaştırma gibi efektleri harici bir uygulamaya ihtiyaç duymadan yapabilecekler. Ayrıca yapay zeka ile kullanıcı hareket ettikçe kamera da hareket ediyor gibi gösterilecek. Bu da görüntünün her zaman sabit kalmasını sağlayacak.

Movie Maker, yıllar sonra Clipchamp olarak geri döndü!

Clipchamp

Microsoft'un Windows 7 ve önceki işletim sistemlerinde sunduğu Movie Maker isimli video oluşturma ve düzenleme uygulaması, Windows 11'de Clipchamp olarak geri döndü. Uzun zamandır Microsoft Store üzerinden sunulan uygulamayı tümüyle elden geçiren ve yepyeni özellikler ile donatan Microsoft, Clipchamp'ın önyüklü gelen uygulamalar arasında yer alacağını duyurdu. Microsoft'a göre Clipchamp, en çok da içerik üreticiler için faydalı hale getirilmiş durumda.

Oyunlar için özel performans optimizasyonları

Windows 11 22H2 güncellemesi, oyuncular için de özel bir çalışma içeriyor. Microsoft'un açıklamasına göre oyun tutkunları, Windows 11'in son güncellemesinden sonra çok daha iyi bir oyun deneyimi yaşayacaklar. İşletim sisteminin donanımla daha uyumlu çalışacağı özel optimizasyonlar yapıldığından bahseden yetkililer, özellikle de otomatik HDR ve değişken yenileme hızı yeteneklerinin iyileştirildiğini ifade ediyorlar.

Android uygulamalar, tüm Windows 11 bilgisayarlara yüklenebilecek

Amazon Appstore

Microsoft, Amazon ile bir iş birliği yapmış ve Android tabanlı uygulamaları Windows 11 ile kullanılabilir hale getirmişti. Şimdiyse Amazon Appstore özelliğinin kapsamı genişletildi. Microsoft'a göre dünya genelindeki tüm kullanıcılar, Android tabanlı uygulamaları bilgisayarlarına yükleyebilecekler. Burada kullanıcıya yöneltilen tek şart, mobil uygulamanın sistem gereksinimlerinin karşılanıyor olması.

Windows 11, bireysel kullanıcılar ve iş yerleri için hiç olmadığı kadar güvenli

Windows

Microsoft, Windows 11 22H2 güncellemesi ile işletim sistemi de güvenli bir hale getirdi. Bu bağlamda; Smart App Control isimli bir özellik ile güvenilmeyen veya imzalanmamış uygulamaların, komut dosyalarının ve kötü amaçlı makroların Windows 11'de çalışmasını engellenecek. Bu sayede işletmelerde kullanılan cihazlar, kötü amaçlı yazılım ve siber saldırılardan aktif olarak korunmaya başlayacaklar.

Microsoft Defender SmartScreen de Windows 11'in ilk büyük özellik güncellemesinden üzerine düşeni aldı. Kullanıcıların Microsoft hesapları, bundan sonra kötü amaçlı yazılım veya internet sitelerine veri kaptırıp kaptırmadıkları yönünde analiz edilecek. Olası bir sorun tespiti halinde de kullanıcı uyarılacak. Böylelikle bireysel kullanıcı bilinçsiz birisi de olsa Microsoft tarafından korunmuş olacak.

Onlarca pencere açma devri sona erdi: Dosya Gezgini, sekme özelliğine kavuştu!

Windows 11

Microsoft, Windows 11'in Dosya Gezgini için de önemli bir çalışma yaptı. Kullanıcılar, 22H2 güncellemesini yükledikten sonra, onlarca pencere açmaya ihtiyaç duymayacaklar. Çünkü Windows 11'deki Dosya Gezgini, bundan böyle sekme desteği sunacak. Böylelikle Windows'ta klasörler arasında dolaşmak, tıpkı Google Chrome veya Microsoft Edge'deki gibi sekmeler aracılığıyla yapılacak.

Dosya Gezgini'nin yenilikleri bundan ibaret değil. Kullanıcılar, yeni sürümde Dosya Gezgini'ni açtıkları zaman yeni kategoriler görecekler. Bu kategoriler, son kullanılanlar ve favoriler olacak. Bir dosya veya klasörü favorisine ekleyen kullanıcı, o klasör veya dosyaya ulaşmak için sadece Dosya Gezgini'ni açacak. Depolama yoluna gitmeye gerek kalmamış durumda.

Başlat menüsü, sabitlenmiş uygulamaların klasörler halinde gösterilmesini sağlayacak

Windows 11

Windows 11 22H2 güncellemesinin kullanıcılara sunduğu bir diğer yenilik de Başlat menüsünde kendisini göstermiş durumda. Kullanıcılar bundan sonra, Başlat'a sabitledikleri uygulamaları klasörler haline getirip, daha derli toplu bir görünüm deneyimi yaşayabilecekler. Ayrıca Windows 11'in Başlat menüsü, bundan sonra özelleştirmeye de imkan tanıyacak. Kullanıcılar, menü görünümünü diledikleri gibi değiştirebilecekler.

Windows 11

Windows 11 22H2 ile gelen diğer özellikler:

  • Windows 11'in 22H2 güncellemesi ile Fotoğraflar uygulaması da yenilendi. Akıllı telefonlarda gördüğümüz Galeri uygulamalarına benzer bir deneyim sunmaya başlayan Fotoğraflar uygulaması, OneDrive'a yedekleme işlemini kolaylaştırıyor. Ayrıca bu uygulamada Anılar isimli yeni bir bölüm bulunacak ve kullanıcılar, zaman zaman Anılar üzerinden eski fotoğraflarını hatırlayacaklar.
  • Windows 11'in yeni sürümünde kopyalanan telefon numaraları, doğrudan Skype veya Microsoft Teams üzerinden arama yapmak için kullanılabilecek. Bir tarihin kopyalanması durumunda ise Takvim uygulaması devreye girecek ve bu tarihte önemli bir etkinlik olup olmadığı sorulacak. Gerekli görülmesi durumunda doğrudan hatırlatıcılar oluşturulabilecek.
  • Kullanıcılar, Windows 11'in son sürümünde yakındaki cihazlar özelliğinden de daha geniş kapsamlı bir şekilde faydalanabilecekler. Masaüstü bilgisayarlar da dahil olmak üzere yakındaki tüm cihazlar, paylaşımlar için aktif olarak kullanılabilecek.
Kaynak : https://blogs.windows.com/windowsexperience/2022/09/20/available-today-the-windows-11-2022-update/
116
13
8
1
1
Emoji İle Tepki Ver
116
13
8
1
1