Windows 11’in Son Güncellemesi Oyuncuları Üzdü: Oyun Performansında Ciddi Düşüş Var

29
7
3
0
0
Windows 11'in 22H2 sürümüne bugün gelen kalite güncellemesi, oyunlardaki performansın ciddi oranda düşmesine neden oldu. Sorunun çözümü ise oldukça basit.

Geçtiğimiz ay kullanıcıların beğenisine sunulan Windows 11’in 22H2 güncellemesi pek çok özellikle birlikte pek çok sorunu da beraberinde getirmişti. Hatırlarsanız güncellemenin hemen ardından NVIDA ekran kartlarının performansı ciddi oranda düşmüştü ve NVIDIA yetkilileri konuyla ilgili bir güncelleme yayınlayarak sorunu çözmüştü.

Bugün yayınlanan Windows 11 kalite güncellemesi ise oyuncuları çileden çıkaracak cinsten. Güncellemenin ardından pek çok modern oyunda ciddi FPS düşüşleri yaşanmaya başladı.

Bu sefer sıkıntı ekran kartı değil

Windows 11’in 22H2 sürümü için yayınlanan “KB5019980” kodlu kalite güncellemesi, pek çok kullanıcıya Windows dosya gezgininin sekmeli görünümünü getirdi ancak karşılığında pek çok oyunun optimizasyon ayarlarını “bozdu”. Yaptığımız testlerde CS:GO, ETS 2 ve GTA V gibi oyunlarda herhangi bir sorun yaşamazken Cyberpunk 2077, God of War, Star Wars Jedi Fallen Order ve benzeri pek çok oyunda 10-15 dakikada bir FPS'in 25’e kadar düşüp birkaç dakika o şekilde kaldığını gözlemledik.

Ayrıca bugün NVIDIA tarafından yayınlanan sürücü güncellemesi de bu sorunun çözülmesinde etkili olmadı. Reddit forumlarında da şu anda pek çok kullanıcı bu kalite güncellemesinin Windows 11’in oyun optimizasyonunu bozduğunu belirtiyor. Sorunun çözümü ise güncellemeyi kaldırmaktan geçiyor.

Eğer siz de bu kalite güncellemesini yaptıysanız ve performans sorunları yaşıyorsanız aşağıdaki adımları izleyerek sorununuzu çözebilirsiniz.

  1. Bilgisayarınızın ayarlarını açın.
  2. Sol taraftaki menüden “Windows Update” sekmesine tıklayın.
  3. Açılan sekmede “Güncelleştirme Geçmişi” seçeneğine tıklayın.
  4. Karşınıza çıkan pencerede en aşağıya inerek “Güncelleştirmeleri Kaldır” seçeneğine tıklayın.
  5. KB5019980” kodlu güncellemeyi bularak yanındaki “Kaldır” düğmesine tıklayın ve onaylayın (Genellikle en aşağıdaki güncellemedir)
  6. Kaldırma işleminin ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Windows yetkilileri güncelleme ile ilgili herhangi bir açıklama yapmadı ancak Reddit forumları şimdiden bu güncellemeden şikâyet eden kullanıcıyla doldu bile.

Güncelleme: Microsoft, yavaşlama sorununu kabul etti

Teknoloji devi, yaptığı açıklamada istemsiz şekilde GPU perofrmans debugging özelliğini aktif hale getirdiklerini ifade etti. Yine de firma, hangi oyunlarda ya da uygulamalarda bu sorunla karşılaşıldığına dair net bir örnek, bir oyun ya da uygulama ismi vermedi. Normal şartlar altında tüketici elektroniklerinde aktifleşmeyen bu özelliği neyin tetiklediği ise açıklanmadı. 

Microsoft ayrıca bu durumdan etkilenen cihazları Windows 11 22H2'ye otomatik olarak güncellenmesini de durdurdu. Ayrıca firma şu anda bir çözüm bulmak için çalışmalarına devam ediyor. 

29
7
3
0
0
Emoji İle Tepki Ver
29
7
3
0
0