• Anasayfa
  • Yaşam
  • ABD Hastalık Kontrol Merkezi: Türkiye’de Virüs Riski Yüksek

ABD'den Vatandaşlarına 'Seyahat' Uyarısı: Türkiye'de COVID-19 Riski Yüksek

133
24
11
7
7
Türkiye'ye seyahat etmeyi düşünen ABD vatandaşları için yeni bir açıklama yayınlayan ABD Hastalık Kontrol Merkezi (CDC), Türkiye'nin 3. seviye risk taşıdığını yani COVID-19 riskinin yüksek olduğunu belirtti.

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC), resmi internet sitesi üzerinden Türkiye’ye seyahat etmeyi düşünen ABD vatandaşları için yeni bir açıklama paylaştı. Türkiye’nin 3. seviye risk grubunda olduğunu belirten CDC, insanların zorunlu olmadıkça Türkiye’ye seyahat etmekten kaçınmaları gerektiğini belirtti.

CDC’nin resmi internet sitesindeki ‘Seyahat Uyarıları’ adlı bölümde yer alan açıklama, ABD vatandaşlarının Türkiye’ye yönelik zorunlu olmayan tüm uçuşlardan kaçınması gerektiğini ifade ediyor. Yüksek risk grubunda olan turistlerin ise zorunlu olsa dahi Türkiye seyahatlerini iptal etmeleri tavsiye ediliyor.

"Türkiye'de tedavi kaynakları sınırlı olabilir"

covid-19

“Türkiye’de COVID-19 riski yüksek” ifadelerinin yer aldığı açıklamada ziyaretçilerin hastalanması ve bakıma muhtaç hale gelmesi durumunda kaynakların kısıtlı olabileceği belirtiliyor. CDC, tavsiyelere rağmen seyahat etmeyi düşünenlerin Türkiye Dışişleri Bakanlığı ya da Sağlık Bakanlığı, ayrıca ABD Dışişleri Bakanlığı web sitelerini ziyaret edip konuyla ilgili bilgi alabileceğini ifade ediyor. 

CDC, resmi kurumların web sitelerini ziyaret ederek gidilecek yerdeki test ve karantina uygulamaları hakkında bilgi alınabileceğini, ziyaretçilerin gittikleri yerde COVID-19 testine tabi tutulabileceğini ve testin pozitif çıkması halinde karantina altına alınabileceğinin altını çiziyor. Zira böyle bir durumda ziyaretçilerin ABD’ye dönüşleri de aksamış olacak.

cdc türkiye

CDC, ABD vatandaşlarına Türkiye’nin yüksek risk grubunda olduğu yönünde uyarılarda bulunsa da ABD için de işlerin pek iyi durumda olmadığını belirtelim. An itibarıyla ABD’deki toplam koronavirüs vaka sayısı 5 milyonu geçmiş durumda. COVID-19 kaynaklı vefat sayısı ise 163 bine merdiven dayadı.

Kaynak : https://wwwnc.cdc.gov/travel/notices/warning/coronavirus-turkey
133
24
11
7
7
Emoji İle Tepki Ver
133
24
11
7
7