• Anasayfa
  • Mobil
  • Yazılım Geliştiriciler Kotlin'i Tercih Ediyor

Android Geliştiriciler, Java Yerine Kotlin Programlama Dilini Tercih Ediyor

44
10
3
1
1
Google'ın Geliştiriciler Konferansı'nda yapılan açıklamalara göre Android işletim sistemi için uygulama yapan geliştiricilerin, Kotlin yazılım dilini tercih ettikleri belirtildi. Java dilinin kullanılması gün geçtikçe azalıyor.

Google Geliştiriciler Konferansı sürerken açıklamalar gelmeye başladı. Google tarafından yapılan açıklamalarda, Android uygulamalarının geliştirilmesinde en çok kullanılan dilin 'Kotlin' olduğu ifade edildi. Java ve C++ yazılım dilleri daha köklü olmasına rağmen 2017'den beri Google, Android programlarının geliştirilmesinde kullanılan Android Studio programında Kotlin dilini de destekliyordu.

Kotlin dili, geliştiricilere bazı avantajlar sunuyor. Android'in geliştirilmesinde kullanılan ana yazılım dili olan Java'ya oranla Kotlin'de kodlar çok daha kısa oluyor. Bu sayede geliştiriciler az kod yazarken Java'yla aynı işlevleri gerçekleştirebiliyorlar. Basit bir örnek vermek gerekirse, Java dilinde kod yazarken değişkenlere tür ataması yapmamız gerekir. Programda bulunan değişken her ne ise mesela bu bir tam sayı olsun. Java dilinde tam sayılar "integer" olarak tanımlanır ve kodlama yaparken de "int" olarak yazılır. Bizim bunu Java dilinde belirtmemiz gerekmektedir fakat Kotlin dilinde böyle bir durum yoktur. Siz sadece değişkeni atarsınız, Kotlin değişkenin türünü kendisi belirler. 

Geçtiğimiz 2 yıllık süreçte Kotlin'in kullanım oranı bir hayli artmış durumda. Profesyonel olarak yazılım geliştiriciliğiyle uğraşanların yüzde 50'den fazlası kodlama dilinde Kotlin'i tercih ettiklerini belirtiyorlar. Ayrıca tüm yazılım dillerine bakıldığı zaman da Kotlin, en çok sevilen dördüncü programlama dili. 

Kaynak : https://techcrunch.com/2019/05/07/kotlin-is-now-googles-preferred-language-for-android-app-development/
44
10
3
1
1
Emoji İle Tepki Ver
44
10
3
1
1