Apple'a Cinsiyetçilik Yaptığı Gerekçesiyle Dava: 12 Bin Kadın Personel İşin İçinde!

4
1
1
0
0
Apple'a ABD'de yeni bir dava açıldı. Şirketin iki kadın çalışanı tarafından açılan bu davaya göre şirket, kadınlara düşük maaş veriyor ve cinsiyetçilik yapıyor. Apple, konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

ABD merkezli teknoloji devi Apple, cinsiyetçilik yaptığı gerekçesiyle ABD'de dava edildi. İki kadın çalışan tarafından açılan bu davada Apple, aynı iş için erkeklere daha fazla para vermekle suçlanıyor. Yeni toplu dava, 12 bin civarı kadın personelin tamamını ilgilendiriyor. 

Davacı tarafa göre Apple, sadece kadınlara az maaş vermekle yetinmiyor. Maaş artışları ve şirket içi ödüllendirme programlarında da bazı usulsüzlükler yaşanıyor. Davacı kadınlar, Apple'ın kadınlara ön yargı ile yaklaştığını, bunun da kendilerini dezavantajlı hâle getirdiğini savunuyorlar. 

Apple'dan açıklama gelmedi

Apple cinsiyetçilik suçlamasıyla karşı karşıya

Davayı gündeme getiren The Wall Street muhabirleri, görüş almak için Apple ile iletişime geçtiler. Ancak şirket, konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

Apple'a yönelik son dava nasıl sonuçlanır bilinmez ancak şirketin geçmişte de benzer cinsiyetçilik iddialarıyla gündeme geldiğini hatırlatalım. Hatta sadece Apple değil, Google ve Oracle gibi firmalar da benzer iddialar ile gündeme gelmişlerdi. Ancak geçmişte açılan davalar, tarafların anlaşmaya varmaları ve belirli tazminatlarla kapanmasını sağlamıştı. Açılan son davanın da öncekiler gibi sonuçlanıp sonuçlanmayacağını önümüzdeki dönemde göreceğiz.

Kaynak : https://www.wsj.com/business/apple-sued-by-employees-alleging-unequal-pay-for-women-23abac6c
4
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
1
1
0
0