Apple Yine Yaranamadı: Avrupa Birliği, Apple'ın Yasaya Uymadığını Söyledi

9
2
1
1
0
Avrupa Komisyonu üst düzey yöneticilerinden biri, Apple'ın DMA'ya uyumu konusunda sorunlar olduğunu ifade etti. Bu sorunların ne olduğunun ise yakında açıklanacağı ifade edildi.

Apple için 2024'ün zorlayıcı bir yıl olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bir yandan yükselen yapay zeka teknolojisini geriden gelerek yakalamaya çalışması, diğer yandan Avrupa Birliği'nin Dijital Pazarlar Yasası (DMA), Apple'ın işletim sistemlerinde ve tabii olarak cihazlarında önemli değişiklikler yapmasını zorunlu kıldı. Ancak görünen o ki Apple, hala Avrupa Birliği'nin beklentilerini tam olarak karşılayamamış durumda.

CNBC'ye açıklamalarda bulunan Avrupa Komisyonu'nun rekabetten sorumlu yöneticisi Margrethe Vestager, "Apple ile ilgili birtakım sorunlar var. Ben bunları çok ciddi buluyorum. Apple'ın (yasaya) uyumlu olmadığına dair şüphelerin devam etmesi bile ben çok şaşırtıyor" ifadelerini kullandı. Vestager'e göre Apple gibi bir şirketin yasaya uyum konusunda bu kadar sorun çıkarması normal değil.

Margrethe Vestager, Apple ile ilgili sorunların ne olduğunu tam olarak açıklamadı ancak AB, Apple'ın App Store dışında fiyat tekliflerine yönlendirmek için geliştiricilerden ek ücret talep etmesinin yasaya uymadığını düşünüyor. Vestager, Apple ile ilgili sorunların tam olarak ne olduğunun yakında açıklanacağını ifade etti.

Takip edemeyenler için hatırlatmak gerekirse Apple, DMA'ya uyum için geçtiğimiz mart ayında ilk kez Avrupa Birliği ülkelerinde App Store dışında iPhone'lara uygulama yüklenmesine izin vermiş, geliştirici komisyonlarını azaltmış ve Çekirdek Teknoloji Ücreti'nde değişiklikler gerçekleştirmişti. Ancak Pek çok uygulama geliştirici, Apple'ın değişikliklerinin yalnızca yasanın etrafından dolaştığını ve tam anlamıyla yasanın amacını yerine getirmediğini dile getirmişti.

Kaynak : https://9to5mac.com/2024/06/19/eu-apple-issues-dma/
9
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
9
2
1
1
0