Balina Kusmuğuyla Zengin Olan, Dünyanın En Şanslı Adamları!

0
0
0
0
0
Umman'lı üç balıkçı, "Ambergris" adı verilen İspermeçet Balinası kusmuğu buldular. Parfüm endüstrisinde kullanılan kusmuğun, 80 kilosuna 3 milyon dolar teklif edildi!

Eğer sahillerde yürüyüş yapmayı seviyorsanız, gözlerinizi iyi açın! Çünkü şans size de gülebilir ve zengin olabilirsiniz. Times of Oman’ın haberine göre, Umman’ın Qurayat bölgesinde Khalid Al Sinani isimli balıkçı ve iki arkadaşı İspermeçet Balinası kusmuğu buldular.

Ambergris” ismi ile de bilinen kusmuk, çok değerli bir ürün. “Yüzen altın" olarak da adlandırılan ambergris, parfüm endüstrisinde kullanılıyor. Kokusu berbat, ama gerekli kimyasallarla karıştırıldığında ortaya muhteşem kokular çıkabiliyor. Ayrıca bu kusmuk, kokuların kalıcı olmasını da sağlıyor.

Sinani ve arkadaşları yaklaşık 80 kilogram kadar kusmuk bulmuş. “Ambergis olduğunu anlayınca cismi hemen aldık ve en doğru şekilde kestik. Kuruttuk ve şimdi satışa çıkardık.” diyen Sinani çok mutlu. Suudi Arabistanlı bir tüccar ellerindeki ambergris karşılığında, balıkçılara 1.080.000 riyal önermiş. Bu da yaklaşık 2.8 milyon Amerikan doları ediyor. Henüz satış tamamlanmamış, son fiyatı açık arttırma belirleyecek.

İngiltere’de; 2013’te bir çift 70 bin, 2012’de 8 yaşındaki bir çocuk 65 bin, 2014’te ise Morecambe’li bir adam 180 bin dolar değerinde kusmuk bulmuştu.

Kaynak : http://www.seeker.com/whale-vomit-haul-to-net-millions-for-fishermen-2085342357.html
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0