Zaman Yolculuğuna Çıkmak İsteyenlere: 14 Milyar Yıllık Tarihte Yaşanan Tüm Olayları Bir Arada Sunan Site

36
10
6
5
3
Büyük patlamanın gerçekleştiği ilk andan itibaren 14 milyar yıllık tarihte farklı konu başlıklarında yaşanan tüm önemli olaylara göz atabileceğiniz bir site var; histography.io. Bu kullanışlı ve zaman geçirmesi oldukça keyifli olan sitenin tasarımcısı, şimdiye kadar pek çok farklı dalda ödüller toplamayı da başarmış.

Bundan tam 13,8 milyar yıl önce gerçekleşen büyük patlama sonrası, aklımızda canlandırmaya zaman algımızın adeta yetmediği bu sürede evrende pek çok şey yaşandı. Gezegenler, galaksiler oluştu, yaşam ortaya çıktı ve insan türü de oyuna ilerleyen yıllarda dahil oldu. Sonrasında ise savaşlardan sanat eserlerine, dev imparatorluklardan tarihe iz bırakmış yapılara kadar dikkate değer tonlarca şey geldi, geçti.

Evrenin 13,8 milyar yıllık tarihinde o kadar fazla şey yaşandı ki, bu konulara ilgiliyseniz de her bir konu başlığını tek tek incelemeler yapmanız gerekir. Örneğin yaşanan tüm büyük ve önemli savaşlara göz atmak için tarih kitaplarında ya da online makalelerde uzun araştırmalar yapmanız ya da insanlık tarihinin en büyük ses getiren albümlerine bakmak isterseniz de yine hayli emek gerektirecek bir sürece başlamanız gerekir. Ama bunlara hiç gerek kalmadan aklınıza gelebilecek tüm kategorilerde tarihin başlangıcından itibaren yaşanan tüm önemli olayları histography.io üzerinden saniyeler içinde bulup inceleyebilirsiniz.

Site, tarihin bir haritası gibi planlanmış:

Pek çok farklı alanda ödüllere layık görülen tasarımcı Matan Stauber tarafından geliştirilen Histography, en geniş tanımıyla etkileşimli bir zaman çizelgesi. Dilerseniz savaşlardan edebiyat eserlerine, imparatorluklardan mimari yapılara kadar pek çok farklı kategoride önemli olayları bir zaman çizelgesinde inceleyebileceğiniz gibi, dilerseniz de tarihin başlangıcından itibaren yaşanan her şeyi tek bir çizelge üzerinden inceleyebiliyorsunuz.

Histograpy, sitede yer alan tüm bilgileri Vikipedi'den alıyor ve eklenen her güncel olay ile birlikte sitede yer alan çizelge de güncelleniyor. Bu sayede sitede yer alan bilgiler sürekli güncel kalıyor. Şu an için ise sitede yer alan son önemli tarih 2015 yılına ait.

Kullanımı çok pratik ve eğlenceli:

Siteye ilk girişte kısa bir süreliğine her şey karışık gelse de aslında Histography'yi kullanmak oldukça kolay. Bilmeniz gereken en önemli detay, ekranda gördüğünüz her bir noktanın önemli bir tarihe işaret ettiği. Ayrıca sitede tarihten önemli hikayeleri rastgele karşınıza çıkaran bir bölüm de yer alıyor. Dilerseniz bu bölümde farklı kategorilerden bilgiler edinebiliyorsunuz.

Histography'de gezinirken bilmeniz gerekenler:

  • Siteye girdiğinizde ekranın alt kısmında bir çubuk göreceksiniz. O çubuk, tarihin dilediğiniz kısmına gitmenizi sağlıyor.
  • Sol tarafta ise kategoriler bulunuyor. Burada da yine alttaki çubuğu kullanarak farklı zamanlara geçiş yapıp o dönemlere dair bilgiler barındıran kategorileri dilediğiniz gibi inceleyebilirsiniz.
  • Solda yer alan kategorilerin üzerinde bulunan # benzeri logoya tıkladığınızda ise az evvel bahsettiğimiz ve rastgele hikayeler sunan 'Editorial Stories' kısmına ulaşabilirsiniz. Ya da dilerseniz 'Everything' kısmına tıklayarak hepsini uzun ve tek bir çizelgede inceleyebilirsiniz.

Histography, verimli ve keyifli zaman geçirmek isteyen herkesin mutlaka göz atması gereken bir site. Dilerseniz buraya tıklayarak siteyi ziyaret edeibilirsiniz.

36
10
6
5
3
Emoji İle Tepki Ver
36
10
6
5
3