Binance CEO'sundan Görüştüğü Ülkelere Yönelik Açıklama: İşte CZ'nin Türkiye Dahil Son Dönemde Görüştüğü Tüm Ülkeler

16
4
1
0
0
Binance CEO'su Changpeng Zhao'dan önemli bir açıklama geldi. Namıdiğer CZ, bazı ülkelerin kendilerinden kötü bir talebi olduğunu söyledi. Peki o talep neydi ve neden kötü bir fikirdi? CZ, bugüne dek hangi ülkelerle resmi görüşme gerçekleştirdi?

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance'in CEO'su Changpeng Zhao, Twitter hesabından dikkat çeken bir açıklama yaptı. Namıdiğer CZ, Twitter'daki açıklamalarında bazı ülkelerin kendilerinden bir talebi olduğunu söyledi. Bu talep, ayrıcalıklı likidite havuzuydu. CZ'e göre bu fikir, hiç de iyi değil.

Nureddin Nebati ile CZ, geçtiğimiz günlerde bir video konferans gerçekleştirmişti. Bu görüşme ile ilgili bir paylaşım yapan Bakan Nebati, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunduklarını söylemişti. Ancak görüşmenin detaylarına yer verilmemişti. CZ tarafından yapılan açıklama ise görüşme esnasında söz konusu talebin dile getirilmiş olabileceğini düşündürüyor. Resmi makamlardan konuyla ilgili herhangi bir açıklama gelmedi.

"Bazı ülkeler, ayrıcalıklı likidite istiyor"

Kripto para

CZ'in Twitter'daki açıklamasına baktığımızda, bazı ülkelerin ayrıcalıklı likidite alanları istediklerinden bahsettiklerini görüyoruz. Yani söz konusu ülkeler, onlara özel bir sınır getirilmesini istemişler. Binance CEO'su, bunun neden kötü bir fikir olduğunu şu cümlelerle açıklıyor: 

CZ'in Twitter'daki paylaşımı

Etkileşimlerimizden bazı ülkeler likidite istiyor. Bu, birkaç nedenden dolayı kötü bir fikirdir. Büyük likidite, en iyi tüketici koruma mekanizmalarından biridir. Piyasa manipülasyonuna ve oynaklığa karşı korur. 

Likiditeyi 180 ülkeye böldüğümüzü düşünün. Büyük yatırımcıların piyasaları sallamaları 180 kat kolaylaşacak ve oynaklığı önemli ölçüde artıracaktır. Bu durumda fiyatları arbitrajcılar dengelemeye çalışacaktır. Ancak bunlar likidite havuzları kadar verimli değiller ve yaptıkları işlemler karşılığında para kazanıyorlar. Bu para, tüketiciler tarafından ödeniyor. 

Ayrıca; insanların yanlış anladıkları başka bir şey daha var: Borsa kullanıcıları, hiçbir zaman karşı taraf seçmezler. Onlar sadece sipariş defteri ile ticaret yaparlar. Sipariş defterini bir komisyoncu olarak düşünebilirsiniz. Büyük likidite, kulanıcılar için daha iyi fiyat sunar. Bu da çok önemli bir tüketici koruma şeklidir. Kullanıcılar için gerçek finansal etki. Binance, küresel olarak en büyük likiditeye sahiptir. Yani en iyi tüketici koruma şekline...

CZ bazı ülkelerle görüşmeler gerçekleştirmişti

Hatırlarsınız ki Binance'nin CEO'su CZ, geçtiğimiz günlerde pek çok ülkeyle görüşmeler gerçekleştirmiş ve bu ülkelerden biri de Türkiye olmuştu. Bakan Nebati ile görüşmesinden medyaya yansıyan ise yalnızca bir görsel olmuş ve görüşmenin içeriği ile ilgili detaylar aktarılmamıştı.

Bakan Nebati ile görüşmesi sonrası yaptığı açıklamaların da Türkiye'yi ilgilendiriyor olabileceği düşünüldü. CZ konuyla ilgili açıklamalarında ülke ismi vermese de yaptığı son görüşmeler sebebiyle böyle bir açıklamada bulunmuş olabileceği ihtimali mevcut. 

CZ'nin son dönemde görüştüğü ülkeler ise şöyle;

  • Kazakistan
  • Fildişi Sahili
  • El Salvador
  • Meksika
  • Türkiye

Kaynak : https://twitter.com/cz_binance/status/1553749538590138371
16
4
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
16
4
1
0
0