• Anasayfa
  • Yaşam
  • BioNTech Kurucusu: Gerekirse 100 Günde Yeni Aşı Geliştiririz

BioNTech Kurucusu Uğur Şahin: Gerekirse 100 Günde Yeni Aşı Geliştiririz

61
23
14
0
0
BioNTech kurucuları Uğur Şahin ile Özlem Türeci, verdikleri bir röportajda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundular. Aşının yeni bir versiyonunun ağustos ayı itibarıyla test edileceğini açıklayan bilim insanları, gerektiği durumda ise 100 gün içerisinde yepyeni bir aşı geliştirebileceklerini söylediler.

Kurdukları BioNTech isimli aşı şirketi ile koronavirüs salgınına karşı en etkin silahlardan bir tanesini geliştiren Dr. Özlem Türeci ve Prof. Uğur Şahin, Fransa merkezli "Les Echos" isimli internet sitesine bir röportaj verdiler. Bu röportajda tasarladıkları koronavirüs aşısı ile ilgili konuşan ikili, yeni varyantlara karşı da önemli açıklamalarda bulundular.

Prof. Dr. Uğur Şahin tarafından yapılan açıklamalarda, geliştirdikleri koronavirüs aşısının iki önemli etkiye sahip olduğu ifade edildi. Bunlardan bir tanesinin virüsü nötralize eden antikorlar olduğunu belirten Şahin, ikinci etkinin ise aşının T hücreleri ile geliştiriliyor olması olduğunu söyledi. 

100 günde yeni aşı yaparız

BioNTech

Uğur Şahin, geliştirdikleri koronavirüs aşısının yeni bir versiyonunun ağustos ayında test edilebileceğini söylüyor. Ancak gerekirse bunun çok daha ilerisine de geçebileceklerini belirten bilim insanı, yalnızca 100 gün gibi bir sürede yepyeni bir koronavirüs aşısı daha geliştirebileceklerini ifade ediyor. Bu da salgının seyri için çok önemli bir durum.

Dr. Özlem Türeci ise şu sıralar çok konuşulan delta varyantı için üçüncü doz aşının uygun olabileceğini belirtiyor. Virüsün antikor bağlama bölgelerinin mutasyona uğradığını söyleyen Türeci, üçüncü doz ile bağışıklık sisteminin güçlendirildiğini ifade ediyor. Bu noktada üçüncü dozun faydalı olacağından söz eden bilim insanı, ikinci doz ile üçüncü doz arasındaki sürenin ise devletlerce belirlenmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Kaynak : https://t24.com.tr/haber/bio-n-tech-kuruculari-gerekirse-100-gun-icinde-yeni-bir-covid-19-asisi-gelistirilebilir,965327
61
23
14
0
0
Emoji İle Tepki Ver
61
23
14
0
0