Elon Musk'ın Deprem Sonrası 'Starlink' Teklifi Hakkında Şaşırtan İddia: "Türksat Yeterli" Denilerek Reddedilecek

42
36
8
3
2
Kahramanmaraş'ta meydana gelen deprem üzerine Elon Musk da harekete geçmeye hazır olduğunu duyurdu. Hükümet onay verirse, SpaceX'in uydu internet projesi Starlink ülkemizde aktif hale gelecek. Ancak teklifin reddedildiği söyleniyor.

Sabaha karşı gerçekleşen deprem, Türkiye Cumhuriyeti'nin 4. seviye alarm vermesine yol açtı. Bu alarm seviyesi, arama kurtarma çalışmalarını hızlandırmak ve yaraları sarmak için uluslararası çapta yardım talebini de içeriyor. Hal böyle olunca akıllara gelen isimlerden bir tanesi de Elon Musk oldu. Hatırlayanlarınız olacaktır; Elon Musk, Rusya'nın işgali üzerine Ukrayna'da, başlayan protestolar sonucunda da İran'da Starlink ile hizmet vermeye başlamıştı.

Twitter'da Elon Musk'ı etiketleyen Mehmet Emin Adin, depremde ciddi iletişim sorunları yaşandığını aktararak Starlink'in Türkiye için etkinleştirilip etkinleştirilemeyeceğini sordu. Bunun üzerine cevap veren Elon Musk, Starlink'in aktifleştirilmesinin mümkün olduğunu ancak Türk hükümetinin onay vermesi gerektiğini söyledi. Gelen son bilgiler ise Türkiye'nin bu teklifi kabul etmediği yönünde.

Türkiye'nin, Starlink teklifini reddettiği iddia edildi

Starlink

BloomberHT'nin ismini açıklamadığı kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Elon Musk'ın Starlink teklifi kabul etmedi. Bir üst düzey yetkilinin teklifle ilgili olarak "Starlink önerisi için teşekkür ederiz. Türksat'ın yeterli uydu kapasitesi var." dediği öğrenildi. Ancak bu üst düzey yetkilinin kim olduğu, açıklamanın nasıl yapıldığı bilinmiyor.

Neler olmuştu:

Elon Musk, Türk bir takipçisinin kendisine atmış olduğu tweet üzerine Starlink'in henüz Türk hükümeti tarafından onaylanmadığını, onayın gelmesi halinde hemen harekete geçilebileceğini söylemişti.

Mehmet Emin Adin tarafından yapılan paylaşım şöyleydi:

"Hey Elon Musk, Türkiye ve komşu ülkelerde büyük bir deprem oldu. Ciddi iletişim eksiklikleri yaşanıyor. Starlink uydularınızla yardım etme şansınız var mı?"

Elon Musk'ın yanıtı şöyleydi:

"Starlink henüz Türk hükümeti tarafından onaylanmadı. Onaylanır onaylanmaz, SpaceX harekete geçebilir."

Durum hiç iyi değil!

Kahramanmaraş

Bölgeden gelen haberlerin korkunç olduğunu rahatlıkla dile getirebiliriz. Gelen haberlere göre en az 70 vatandaşımız hayatını kaybetmiş durumda. Özellikle Kahramanmaraş ve Gaziantep'te ciddi bir yıkım oluştu ve kötü hava şartları, enkaz altındaki canlarımızın kurtarılmasını daha da zorlaştırıyor.

Kahramanmaraş'ta meydana gelen deprem ile ilgili detaylı bilgi için:

Webtekno olarak başta deprem bölgesindekiler olmak üzere tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

42
36
8
3
2
Emoji İle Tepki Ver
42
36
8
3
2