E-Ticarette Başarılı Olmak İsteyenler İçin Altın Niteliğinde Tavsiyeler

7
4
2
0
0
İnternet alışverişleri, hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Üstelik kimilerimiz yalnızca internetten ürün satın alırken, kimilerimiz ise e-ticaret yaparak para kazanmaya başlıyor. Peki e-ticarete girerken nelere dikkat edilmeli?

Akıllı telefon ve internet kullanımının yaygınlaşması, e-ticaret sektörünü bundan yıllar önce tahmin bile edilemeyen noktalara taşıdı. İnsanlar bugün, aklınıza gelebilecek her türlü için e-ticaret platformlarına gidip, alışverişlerini tamamlıyorlar. Öte yandan; pek çok kişi, e-ticaret işine girerek büyük paralar kazanmanın hayalini kuruyor. Ancak bu işin o kadar da kolay olmadığını söylemek gerek.

Bu içeriğimizde, e-ticarete girmeyi düşünen veya bu sektörde yeni olan değerli okurlarımıza önemli tavsiyelerde bulunacağız. Böylelikle hem nereden başlamanız gerektiğini hem de hangi yolu takip etmeniz gerektiğini çok daha net bir şekilde anlayabileceksiniz. Hazırsanız başlayalım!

E-ticaret yaparken dikkat edilmesi gerekenler

  • Rakiplerinizi iyi tanıyın.
  • Ürün seçimini doğru yapın.
  • İyi bir e-ticaret sitesi kurun.
  • Sitenin mobil optimizasyonunu iyi yapın.
  • Verilerinizi değerlendirin.

e-ticaret nelere dikkat edilmeli

E-ticaret, dışarıdan bakıldığında kolaymış gibi görünür. Ancak işin arka planında oldukça detaylı bir çalışma yatar. Ürünlerin entegrasyonu, kargo süreçleri, müşteri memnuniyeti ve internet sitesi gibi satış altyapısı, tamamen sizin elinizden geçer. Bu yüzden attığınız her adımda dikkatli olmalı ve bu koca sektörde kendinize yer edinmeye çalışmalısınız.

Rakiplerinizi iyi tanıyın

e-ticaret

İş hayatında ciddi bir rekabet bulunur. Rakiplerinizden öne çıkmak istiyorsanız sadece gelişime odaklanmanız, ürünlerinizi arttırmanız yeterli değildir. Rakiplerinizi bilirseniz, daha doğru adımlar atabilirsiniz. Bu işe girişmeden rakipleri tanımak, sektörde tutunup tutunamayacağınızın önemli göstergelerindendir.

Rakip incelemesi onların hangi ürünü nasıl sattığını, fiyat politikalarını ve müşterilerinin onlardan ne kadar memnun kaldığını gösterir. Ayrıca kurumsal politikalarını anlamanıza, eticaret sitelerini nasıl kurduklarını görmenize olanak tanır. Onların eksiklerini ve artılarını görebilir, buna göre strateji oluşturabilirsiniz. Böylece onlarla daha iyi bir şekilde rekabet ederek, sektörünüzde varlıklarınızı arttırabilirsiniz. Bu e ticaret fikirleri içinde ortak olarak geçerli olduğu için ne satarsanız satın önem göstermelisiniz.

Ürün seçimini doğru yapın

eticaret tavsiyeler

E-ticaret platformları, aklınıza gelen hemen her ürünün satışlarının yapıldığı mecralardır. Spor malzemeleri, giyim ürünleri, oyuncaklar, anne ve bebek eşyaları, kitaplar bunlardan sadece bazılarıdır. Bu nedenle e ticaret yapmak istiyorsanız, öncelikle ne satacağınızı bilmelisiniz.

Buna doğru bir şekilde karar vermek, platformunuzun başarısını uzun vadede önemli ölçüde etkiler. Dolayısıyla hızlı karar verilmemesi, sektörün detaylı bir şekilde incelenmesi gerekir. Sonradan değişiklik yapmanız mümkün olsa da bu zaman, efor ve kaynak kaybı anlamına gelir. Dolayısıyla e-Ticaret sitenizi kurmadan önce ürün seçimi yapılmalıdır. Bu esnada hedef kitle belirlenmesi de önerilir. Böylece satışlarınızı maksimum seviyeye çıkarabilirsiniz. Aksi takdirde, kendinizi bu sektörde batmış yüzlerce girişimci arasında bulabilirsiniz…

İyi bir e-ticaret sitesi kurun

e-ticaret sitesi

E-ticaret, yalnızca milyonlarca kullanıcısı olan pazaryerlerinden ibaret değildir. Satıcıların neredeyse tümü, kendine ait internet sitesine de sahiptir. Bu yüzden, e-ticarete başarılı bir giriş yapmak istiyorsanız, sitenizi de doğru bir şekilde kurmalısınız. Hem tüketicilerin kolay bir şekilde alışveriş yapacağı hem de yöneticilerin rahatlıkla işlem gerçekleştireceği bir tasarım tercih ederseniz, insanlara işlerini pratik olarak yapmalarına olanak tanıyabilirsiniz. Böylece hem satışlarınızı arttırabilir, hem de arama motorlarında daha üst sıralarda olabilirsiniz. Bu sayede elde ettiğiniz kar oranlarını da yükseltebilirsiniz. 

Site çok doğru bir şekilde kurulursa, sektöre çok güçlü bir giriş yapabilirsiniz. Bu nedenle kiminle çalıştığınıza dikkat etmelisiniz. Doğru bir firma, tüm gereksinimlerinizi bir arada karşılayarak sizlere çözümler üretir. Örneğin; İdesoft anahtar teslim olarak çalışır ve e-ticaret sitesini hazır olarak verir. Size sadece ürünleri eklemek kalır. Ayrıca hizmet sonrası destekler de mevcuttur.

Sitenin mobil optimizasyonunu iyi yapın

eticaret yapmak

Bilgisayarların günümüzde yoğun olarak kullanıldığı aşikar bir gerçektir. Ancak bu durum, insanların 7/24 bunları kullandığını göstermez. Örneğin çalışırken bilgisayar kullanılsa bile insanlar internetten alışveriş yapamayabilir. Günümüzde yapılan incelemeler ise internet kullanımında akıllı telefonların önemli bir yeri olduğunu göstermektedir. 

Dolayısıyla e ticaret siteleri de mobil uyumlu olmalıdır. Böylece tüketicilere her yerde sitenize girmenize olanak tanımış olursunuz. İdeasoft tarafından yapılan eticaret siteleri, yüzde 100 mobil uyumlu bir şekilde tasarlanır. Böylelikle tüketicilere istedikleri yerde ve zamanda girmelerine olanak tanınır. Sonuç olarak müşterilerinize nerede olursa olsun ulaşabilir, satışlarınızı gözle görülür şekilde arttırabilirsiniz.

Verilerinizi değerlendirin

ideasoft

E-ticaret siteleri kurulunca tüm işlemler bitmez. Aksine siteyi düzenli kontrol etmeniz, sektörünüzü yakından takip ederek değişikliklere adapte olmanız gerekir. Eğer geriden gelirseniz yavaş yavaş tüketicilerin kaybedileceği unutulmamalıdır. Dolayısıyla sitenizi kurmuşsanız, sitenizin güncel olarak ne kadar aylık görüntüleme aldığı, tıklama oranları, ne kadar satış yaptığı ve re-marketing ile kaç kişinin size geri geldiğini bilmeniz gerekir. Bu gibi verileri bilmek, ilerleyen dönemlerdeki stratejilerinizi daha iyi belirlemenize olanak tanır. Sitenizi tanımanıza yardımcı olur. 

Verilerinizi düzenli olarak takip etmemek, değişen durumlara uyum sağlayamamanızla sonuçlanır. Doğru ve sizi ileriye götürecek stratejilerin kurulmasını engeller. Bu nedenle önde gelen e-ticaret platformları arasına girmek istiyorsanız, bunlara da özen göstermelisiniz.  

7
4
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
7
4
2
0
0