Google CEO'sundan Yapay Zeka Hakkında Tuhaf Açıklama: "Geceleri Beni Uyutmuyor"

3
2
1
0
0
Google CEO'su Sundar Pichai, yapay zekâ teknolojilerinin hızlı bir şekilde geliştirilmesi konusunda uyarılarını ve düşüncelerini paylaştı. CEO, gizli tehlikelerin kendisini uyutmadığını da ifade etti.

ChatGPT, Midjourney ve Stable Diffusion gibi isimlerin başı çektiği üretken yapay zekâ devrimi, teknoloji dünyasında büyük bir panik yarattı. Yapay zekâların sadece geliştiricilerin kendi etik kaygıları altında geliştiriliyor olması, bu sistemlerin faydasının yanı sıra büyük zararlara yol açabileceği endişesini doğurdu.

Bu kapsamda yapay zekâ geliştiricilerine yönelik ‘geliştirmeyi durdurun’ mektubu yayınlanmış, hatta OpenAI da bu mektuba uyarak ChatGPT’nin yeni sürümünü oluşturacak GPT-5'i geliştirmeyi durdurmuştu. Bugün, bu endişeler hakkında Google CEO’su Sundar Pichai’den de bir açıklama geldi.

"Henüz tüm cevaplara sahip değiliz, teknoloji hızla ilerliyor"

yapay zeka

Bloomberg’ün 60 Minutes röportaj serisinin yeni konuğu olan Pichai, yapay zekâların hızlı gelişiminin kendisini geceleri ayakta tuttuğunu paylaştı. Pichai, bunun nedenini şu sözlerle açıkladı:

“Yapay zekâları yararlı bir şekilde çalışma ve uygulama aciliyeti, yanlış zamanda yanlış kullanıldığında çok zararlı olabilir. Henüz tüm cevaplara sahip değiliz ve teknoloji hızla ilerliyor. Bu beni geceleri uyutmuyor mu? Kesinlikle uyutmuyor.”

ChatGPT’nin hızlı gelişimi hakkında da yorumda bulundu:

Pichai, OpenAI’ın ChatGPT’yi geliştirme sürecinde yaşadıklarının da kendisi için bir ders niteliğinde olduğunu ifade etti. ChatGPT’nin ortaya koyduğu en temel dersi ise şu sözlerle anlattı:

“Gösterdikleri noktalardan biri, topluma uyum sağlaması için zaman tanımadığı için çok ama çok güçlüyken böyle bir teknolojiyi ortaya çıkarmak istemezsiniz. Bence bu makul bir bakış açısı. Bence orada bu teknolojiye nasıl yaklaşılacağını anlamaya çalışan sorumlu insanlar var, bizde de öyle.”

Deepfake konusuna da değindi:

deepfake

Yapay zekâ araçlarının geliştirilmesiyle artık ses klonlamak bile bir tuş kadar yakınımıza geldi. Bu teknolojinin bu kadar kolay kullanılabilmesi internetteki içerikleri de değiştirdi. Örneğin, Joe Biden, Donald Trump ve Barrack Obama’nın Minecraft oynadığı videolar viral olmaya başladı.

Pichai, deepfake konusu hakkında da şöyle bir açıklamada bulundu:

“Topluma zarar veren deepfake videolar oluşturmanın sonuçları olmalı. Yapay zekâ ile bir süre çalışmış olan herkes bunun çok farklı ve çok derin bir şey olduğunun farkındadır ve nasıl uyum sağlayacağımızı düşünmek için toplumsal düzenlemelere ihtiyacımız olacaktır.”

İşin özeti Sundar Pichai de geçtiğimiz günlerde yayımlanan mektuptaki endişeleri yeniden dile getirdi.

Kaynak : https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-04-17/google-ceo-warns-against-rush-to-deploy-ai-without-oversight
3
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
2
1
0
0