Yıl Olmuş 2023, GTX 950 Hala Alınır mı?

12
5
3
2
0
Ünlü bilgisayar donanımı ve teknoloji üreticisi NVIDIA, yeni ekran kartlarıyla göz kamaştırmaya devam ediyor. RTX kartları ile büyük popülerlik yakalayan ve rakibi AMD karşısında başarılı bir konumda yer alan NVIDIA’nın RTX dışında özellikle bundan 5-10 yıl öncesine kadar dillerden düşmeyen GTX kartları da bulunuyordu. Bu yazımızda o kartlardan birisi olan GTX 950 ekran kartının 2023 yılında hala alınıp alınamayacağını tartışıyoruz. Peki acaba GTX 950 hala alınır mı?

NVIDIA, Ray Tracing ve DLSS teknolojileriyle donatılmış üst seviye ekran kartlarıyla çoğu oyuncunun bir numaralı ekran kartı markası durumunda. Özellikle DLSS teknolojisinin sunduğu inanılmaz FPS desteği sayesinde GTX kartları artık tercih edilmeyebiliyor. Şimdi ise RTX 30 serisinden sonra NVIDIA, RTX 40 serisini tanıtmaya hazırlanıyor. Gözler yeni RTX ekran kartlarında.

Peki ya ikinci el ekran kartı almak veya eski GTX kartlarına bir şans daha vermek isteyen kullanıcılar ne yapıyor? Bu kullanıcılar hem çok eski olmasın hem de performanslı olsun diye genelde GTX 1000 serisi kartlara yönelebiliyor ancak onların da aralarında daha eskiye inmeyi planlayan veya aklında soru işaretleri olanlar olabiliyor. Bu yazımızda özellikle o kullanıcılara hitap ediyoruz ve 20 Ağustos 2015 tarihinde çıkışını yapan GTX 950 ekran kartı hakkında tartışıyoruz. Peki yıl olmuş 2023, GTX 950 hala alınır mı? Eksileri ve artıları ile gelin hep birlikte göz atalım.

GTX 950 artıları:

Kartımızın güncelleme desteği devam ediyor:

gtx 950 güncelleme

Oyuncular için olmazsa olmazların başında gelen ekran kartı sürücü güncellemesi konusunda GTX 950 size sorun çıkartmayacak gibi duruyor. NVIDIA, uzun süreler boyunca ekran kartlarına güncelleme vermeye devam ediyor. Kartımız 2015 çıkışlı olmasına rağmen son NVIDIA güncellemesi olan GeForce Game Ready 516.94 sürümünü destekliyor. Ekran kartının güncelleme desteğinin hala devam ediyor olması büyük bir artı çünkü yeni güncellemelerde pek çok performans problemi giderilebiliyor ve yeni teknolojilerden faydalanma imkanı doğuyor.

Kartımız rekabetçi oyunların çoğunda yüksek performans sunuyor:

gtx 950 rekabetçi oyun performansı

Özellikle League of Legends ve VALORANT gibi günümüz rekabetçi oyunları her sistemde düzgünce çalışabiliyor. Bunun yanında eğer yüksek Hz bir monitör sahibiyseniz ve yüksek FPS değerleri istiyorsanız GTX 950 ideal değerlere uygun oyun ayarları ile ulaşabilir. Güncel oyunları takip etmiyorsanız ve sabit bir rekabetçi oyun listeniz varsa çoğu oyunda yeterli performansı bu ekran kartı ile alabilirsiniz. Özellikle çoğu oyuncunun oyunun grafik ayarlarını en düşüğe indirdiği ve çözünürlük ayarlarını daha düşüğe aldığı göz önüne alınırsa GTX 950 bu noktada zorlanmayacaktır.

Kartı ikinci el pazarında uygun fiyata bulabilirsiniz:

gtx 950 ikinci el

Eski ekran kartları sıfır olarak satılmadığı için ikinci el pazarlarında kendilerine yer buluyor. GTX 950 ekran kartı da bunlardan birisi durumunda. 7 yıllık bu ekran kartını ikinci el piyasasında uygun bir fiyata bulabilmeniz mümkün. Her ne kadar uygun olduğu tartışılsa da güvenilir bir satıcıyla uygun bir fiyat konusunda anlaşabilmeniz mümkün. Eski bilgisayarını satacak veya yeni bir ekran kartına geçiş yapacak bir satıcı bulup kendisinden satın alabilirsiniz.

Büyük ihtimalle sisteminizi bütünüyle yükseltmek zorunda kalmayacaksınız:

gtx 950 eski sistem ve işlemci

Kullanıcılar genel olarak yeni bir ekran kartına geçiş yaparken eski işlemcilerini de yenileme gereksinimi duyabiliyorlar. Eski işlemciler yeni ve güçlü kartları beslemekte zorlanabiliyor ve bu durum da darboğaz sorununu ortaya çıkarabiliyor. GTX 950 ekran kartı 2015 çıkışlı yani 7 yıllık bir kart olduğu için eğer işlemciniz çok eski değilse sistem yeterince uyumlu çalışacaktır. En doğru sonucu işlemci modeliniz + GTX 950 şeklinde testler aratarak bulabilirsiniz. Biz de ayrıca sizlere oynayabileceğiniz oyunları yazının devamında belirteceğiz ve burada testlerin yapıldığı işlemci modellerini de yazacağız. Yazıyı okumaya devam edin.

GTX 950 eksileri:

Kartın sürücü güncelleme desteği sona erebilir:

gtx 950 güncelleme desteği

Herkesin bildiği üzere NVIDIA, ekran kartlarına sunduğu sürücü güncelleme desteklerini çabucak kesmiyor. Yeni bir ekran kartı aldığınızda genellikle senelerce güncelleme alıyor. GTX 950, 7 yıllık bir ekran kartı olmasına rağmen güncellemeleri almaya devam ediyor ancak daha ne kadar alacağı konusunda elimizde bir bilgi yok. Bir sonraki sene veya 2-3 yıl içerisinde NVIDIA 900 serisi için desteği kesebilir ve 1000 serisi ve RTX serisi için desteklere odaklanabilir. 

Yüksek grafik ve çözünürlük isteyenler hayal kırıklığına uğrayabilir:

gtx 950 yüksek çözünürlük ve grafik

Günümüz oyunculuğunda grafiklerin ultra seviyelere çekilmesi ve 2K, 4K gibi çözünürlüklerin popülerleşmesi daha güçlü ekran kartlarına olan talebi arttırıyor. GTX 950 ekran kartımız ise bu grafik ve çözünürlük seviyelerini karşılamaya çok uzak. Bu ekran kartını alacaksanız 1080p çözünürlüğün üstüne çıkmamalı, oyunları minimum veya orta ayarlarda oynamalı ve hatta bazı durumlarda 900p veya 720p gibi çözünürlüklere inmeye hazır olmalısınız.

İkinci el pazarlarındaki dezavantajları hesaba katmalısınız:

gtx 950 ikinci el dezavantaj

İkinci el piyasası her ne kadar çoğu durumda avantajlarıyla bilinse de belli başlı dezavantajları da bulunuyor. Özellikle ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik sıkıntılarla birlikte pek çok dolandırıcı bu pazar yerlerinde alıcıları dolandırıyor. Bazı satıcılar da ürünlerini oldukça fahiş fiyata satabiliyor. Bazı ürünler de yeterince yeni olmayabiliyor ve tamirden geçmediği için çabucak bozulabiliyor veya tamamen bozuk çıkabiliyor. Ekran kartlarında da bu konular büyük önem taşıyor. Satıcınızın mümkünse tanıdık ve güvenilir biri olduğundan emin olun ve piyasayı çok iyi araştırın. 

RTX ve DLSS teknolojilerinden mahrum kalacaksınız:

gtx 950 rtx ve dlss

Günümüz oyunculuğunun olmazsa olmazı Ray Tracing ve DLSS teknolojileri artık tüm oyuncular tarafından tam onay almış teknolojiler durumunda. DLSS’in sunmuş olduğu oldukça etkileyici FPS kazanımı ve Ray Tracing yani ışın izleme teknolojisi ile büyüleyici ve tamamen gerçekçi çevre ile oyunculuk bambaşka bir seviyeye gelmiş durumda. GTX 950 ne yazık ki bu iki teknolojiyi de desteklemiyor.

GTX 950 ile oynayabileceğiniz oyunlar ve alacağınız performans:

  • Grand Theft Auto V
  • League of Legends
  • VALORANT
  • Counter Strike: Global Offensive
  • Tom Clancy’s Rainbow Six Siege
  • Forza Horizon 5
  • Red Dead Redemption 2

Editör Notu: Testlere göre aşağıda belirtilen değerler ortalama FPS değerleridir. Kullanılan sistemde yer alan işlemci markası, modeli ve hangi nesile ait olduğu veya RAM boyutu gibi faktörler FPS değerlerine etki yapabilir. 

Grand Theft Auto V: Yüksek ayarda 69.5 FPS

gtx 950 gta v

Rockstar Games’in en çok satan ve başarılı olan oyunlarından en önemlisi olan Grand Theft Auto V, oyun testlerinde senelerdir yerini alıyor. Özellikle GTA Online’ın hala oldukça fazla oyuncu tarafından oynanması oyunun popülerliğini hala koruduğunu bizlere gösteriyor. Arkadaşlarınızla toplanıp çeşitli playlistler oluşturup pek çok haritada farklı oyun modlarını deneyimleyebiliyorsunuz. Userbenchmark verilerine göre İntel i5 4460 işlemcisiyle yapılan testlerde GTX 950, 1080p yüksek ayarda Grand Theft Auto V’te 69.5 FPS değerine ulaşılıyor. Bu ayarın en yüksek ayarlar olmadığını da belirtmekte fayda var.

League of Legends: En yüksek ayarda 113 FPS

gtx 950 league of legends

Riot Games’in oldukça popüler olan oyunu League of Legends, günümüzde hala milyonlarca oyuncu tarafından oynanmakta. Özellikle istediği düşük sistem gereksinimleri ile neredeyse her bilgisayarda çalışabilen League of Legends, Userbenchmark verilerine göre İntel i7 6700 işlemcili bilgisayarda GTX 950 ekran kartı ile 1080p en yüksek ayarda ortalama 113 FPS değeri yakalamış. 

VALORANT: Düşük ayarda 250 FPS

gtx 950 valorant

VALORANT, şüphesiz son zamanların en popüler FPS oyunu olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Özellikle ülkemizde giderek sayısı artan yoğun bir kitleye sahip olan VALORANT oyununda, 8 GB RAM ve Ryzen 5 3600 işlemcisiyle yapılan testte 1080p düşük ayarda ortalama 250 FPS değeri elde edilmiş. Burada özellikle düşük grafik ayarlı bir test seçmemizin sebebi çoğu oyuncunun oyunu düşük ayarlarda oynaması. Özellikle oyuncular yüksek Hz değerlerine sahip monitörleri tercih ettikleri için monitörünüz 240 Hz olsa dahi rahatlıkla bu kartla oynayabilirsiniz. Daha iyi bir işlemci veya 16 GB RAM ile de bu değerleri daha da arttırmanız mümkün. 

Counter Strike: Global Offensive: En yüksek ayarda 134 FPS

gtx 950 cs go

VALORANT’ı tercih etmeyen oyuncular genellikle uzun zamandır oynadıkları Counter Strike: Global Offensive’i tercih etmeye devam ediyor. Valve’ın büyük ses getiren ünlü Counter Strike serisinin son oyunu CS:GO’da İntel i5 6500 işlemcisiyle yapılan testlerde GTX 950, 1080p en yüksek ayarda ortalama 134 FPS değerini yakalıyor. Ayarları en düşüğe ve çözünürlüğü de biraz daha düşüğe alarak 250-300 FPS değerlerini yakalamanız mümkün. Yüksek tazeleme hızına sahip monitöre sahipseniz rahatlıkla bu oyunu tüm akıcılığıyla oynayabilirsiniz.

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege: Orta ayarda 70 FPS

gtx 950 rainbow six siege

Ubisoft’un popüler 5v5 rekabetçi FPS oyunu Tom Clancy’s Rainbow Six Siege, diğer oyunlar kadar olmasa da kendine has yeterli bir oyuncu kitlesini barındırıyor. Çok daha taktiksel ve içerisinde oynanabilir pek çok operatör karakter barındıran oyunda, AMD Ryzen 7 1700 işlemcisinin 3.7 GHz’e Overclock işlemi yapılmış haliyle yapılan testlerde GTX 950, 1080p orta ayarda ortalama 70 FPS değeri yakalıyor. Ayarları biraz daha düşürerek 90-100 FPS değerleri görmeniz mümkün. Özellikle çoğu oyuncu için 60 FPS ve üstü akıcı olarak değerlendirildiği için bu değerler çoğu kullanıcı için yeterli olacaktır.

Forza Horizon 5: Düşük ayarda 55 FPS

gtx 950 forza horizon 5

Yarış oyunu severleri unutmadık ve listemize Forza Horizon 5’i de ekledik. Ne yazık ki listemizin son 2 oyunu kartın bazı durumlarda cidden yetersiz kaldığını gösteriyor. Forza Horizon 5 için yapılan testlerde İntel i5 3450 işlemcisi ve GTX 950 ile birlikte 1080p düşük ayarda ortalama 55 FPS değeri yakalanmış. Bu değer bazen 40-45 FPS değerlerine düşebiliyor ve çok nadir de 60 FPS civarına çıkıyor. Düşük ayarlarda olsak dahi FPS’in 60’ın üstüne zar zor çıkması GTX 950’in gücünün bu oyun için pek de yeterli olmadığını bizlere gösteriyor. 

Red Dead Redemption 2: Düşük ayarda 35 FPS

gtx 950 red dead redemption 2

Kartın rekabetçi oyunlar için daha uygun olduğunu söylemiştik ancak hikayeli oyun seven takipçilerimiz için kapanışı Red Dead Redemption 2 ile yapmak istedik. Bu oyun, GTX 950’nin gücünün artık yetersiz kalmaya başladığını gösteren bir oyun durumunda. Rockstar Games’in en sevilen oyunlarından birisi olan Red Dead Redemption 2, 4 yıllık bir oyun olsa da hala çoğu sistemi zorlayan bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. AMD Ryzen 7 3700X işlemcisiyle yapılan testlerde GTX 950, 1080p düşük ayarda ortalama 35 FPS değerini yakalamış. Bu değer bazı oyuncular için yeterli olsa da ayarları düşüğe almamıza rağmen FPS’in 35 civarlarında gezmesi biraz üzücü. Özellikle kaliteli oynanışı, atmosferi ve grafikleri olan bu oyunda GTX 950 maalesef yetersiz bir performans sergiliyor. Yine de 1080p 30 FPS oyun oynamaya alışık ve düşük ayarlardan şikayet etmeyecek takipçilerimiz GTX 950 ile bu değerleri alarak oyunu oynayabilir.

Sonuç: GTX 950 hala alınır mı?

gtx 950 hala alınır mı

Sonuç olarak söyleyebiliriz ki düşük sistem gereksinimli çoğu rekabetçi oyunda kartımız yeterince iyi performans gösterebiliyor ancak konu güncel oyunlara ve yüksek grafik ayarlarına geldiğinde kartımız yetersiz kalıyor. RTX ve DLSS desteğinin olmaması, güncelleme desteğinin geleceğinin belirsizliği ve güncel oyunlarda yetersiz performansı nedeniyle 2023’te artık minimum GTX 1000 serisi veya tamamen RTX serisi kartlara yönelmenin oyuncular için en iyisi olduğunu söyleyebiliriz. Son tercih tabii ki de siz kullanıcıların. Kendi fikirlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

12
5
3
2
0
Emoji İle Tepki Ver
12
5
3
2
0