• Anasayfa
  • Uzay
  • Güneş'in 'Gülen Emoji Gibi' Göründüğü Fotoğrafı Yayınlandı

Güneş'in 'Gülen Emoji Gibi' Göründüğü Bir Fotoğrafı Yayınlandı

26
3
2
0
0
Yaşam kaynağımız olan Güneş, bu kez korkutucu manzaralarla değil, gülüyormuş gibi gözükürken görüntülendi. Tabii aslında bu gülme ifadesinin nedeni çok daha farklıydı.

Gelişen teknolojiyle henüz yeni yeni yakından ve detaylı gözlemlemeyi başarabildiğimiz Güneş, pek çok kez göz alıcı güzelliği ve korkutuculuğuyla poz vermişti. Fakat hayat enerjimiz olan yıldızımız, bu kez etrafa mutluluk saçarken görüntülendi.

NASA, 2010 yılından beri Güneş’i gözlemleyen Solar Dynamics Observatory uydusunun yeni çektiği Güneş fotoğrafını paylaştı. 26 Ekim’de çekilen görüntüde Güneş, üzerindeki siyah izlerle gülümsüyor gibi duruyordu.

Güneş’in ‘güldüğü’ fotoğraf:

güneş

Aslında yukarıdaki görselde gördüğümüz siyah noktalar, ‘koronal delik’ olarak tanımlanan yapılardı. Bu yapılar, Güneş’in manyetik alanının uzaya saçılmasıyla oluşuyor. Güneş rüzgarları, bu bölgede normal şartlardan iki kat daha hızlı ilerliyor.

Tabii bu siyah noktaları bir gülümsemeye benzetmemizin de aslında psikolojik bir açıklaması var. Bu fotoğraftaki gibi gördüğümüz nesneleri bir insan yüzüne benzetme durumu, psikolojide “pareidolia” olarak tanımlanıyor. Sizler için bu durumu detaylıca açıklamıştık:

26
3
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
26
3
2
0
0