Huawei’nin “Dev Ekran TV” Deneyimi Sunan Gözlüğü Vision Glass Tanıtıldı: Fiyatı Bir Televizyon Kadar

9
7
2
1
0
Huawei'nin bugün düzenlediği lansmanda tanıttığı yeni akıllı gözlüğü Vision Glass, kullanıcılara 120 inç'lik bir dev ekran televizyonu sıradan bir gözlüğün içinde sunuyor.

Huawei, bugün yaptığı lansman ile pek çok yeni ürününü duyurdu. Bu duyuruların arasında geçtiğimiz hafta teknik detayları ortaya çıkan ve “içinde kulaklık olan” akıllı saati Watch Buds’da vardı.

Ayrıca lansmanda öne çıkan bir diğer cihaz ise markanın yeni akıllı gözlüğü Vision Glass oldu. 120 inç bir televizyon ekranı kalitesinde görüntü sunan bu cihaz, tasarım olarak da Apple’ın akıllığı gözlüğünün konsept tasarımlarına oldukça benziyor.

Huawei, Apple’dan önce davrandı

Vision Glass2ın tasarıma bakacak olursak cihaz, 21 mm inceliğinde ve 112g ağırlığında normal bir gözlüğü andırıyor. Her gözlükte olan burun silikonları ise normal bir gözlüğe kıyasla çok daha büyük ve yumuşak bir şekilde tasarlanmış. Ayrıca bu silikonların açılarının ayarlandığını ve farklı kullanıcılara göre özelleştirilebildiği de belirtildi. Gözlüğün dış camı sıradan bir güneş gözlüğü camı olsa da asıl teknoloji iç camda.

1080x1920 çözünürlükte iki adet mikro OLED ekrana sahip olan Vision Glass, 480 nit parlaklığa kadar çıkabiliyor. Örnek verecek olursak piyasadaki en parlak ekranlı akıllı bilekliklerden birisi olan Mi Band 7’nin ekranı 500 nit parlaklığa çıkabiliyor. Yani bu gözlüğü hem geceleri hem de gündüz yoğun ışık altında rahatça kullanabilirsiniz. Gözlüğün sapında bulunan bir düğme yardımıyla da bu parlaklığı 5 kademe olarak ayarlayabiliyorsunuz. Huawei’nin yaptığı açıklamaya göre bu cihazın içindeki ekranlar, göze yakınlığı nedeniyle yaklaşık olarak 120 inçlik bir televizyon deneyimi sunuyor. Ayrıca gözlüğün TUV Rheinland'dan "düşük mavi ışık" belgesi aldığını da belirtelim. 

Gözlüğün sap kısmında her iki tarafta da 128mm’li iki adet hoparlör bulunuyor. Akustik bir ses deneyimi sunan gözlüğü kullanırken eğer sesi sonuna kadar açarsanız etrafınızdaki insanları bir miktar rahatsız edebilirsiniz. Çünkü bu hoparlörler bir akıllı gözlüğe göre oldukça fazla ses veriyor.

Akıllı telefona ya da bilgisayara bağlayarak kullanmanız gerekiyor

Huawei Vision Glass, piyasadaki pek çok akıllı gözlük gibi bir telefona, tablete ya da bilgisayara bağlı olarak kullanılmak üzere tasarlanmış. Huawei’nin pek çok cihazıyla uyumlu olan gözlük aynı zamanda güncel iPhone ve Macbook modellerini, Samsung’un S ve Note serisi telefonlarını ve bazı Oppo modellerini de destekliyor. USB Type-C ya da Display Port 2.1 ile cihazınıza bağlayacağınız gözlüğün üzerinde ise herhangi bir göz izleme sistemi, depolama birimi ya da batarya bulunmuyor.

26 Aralık tarihinde Çin’de ön siparişe sunulacak cihazın fiyatı 2.999 Çin Yuan’ı yani yaklaşık 8.000 TL olarak açıklandı. Cihazın küresel olarak satışa sunulup sunulmayacağı ise şimdilik bilinmiyor.

Kaynak : https://www.gizmochina.com/2022/12/09/huawei-vision-glass-with-120-inch-micro-oled-virtual-screen-launched/
9
7
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
9
7
2
1
0