Instagram'a 18 Yaşından Büyük Olduğunuzu Kanıtlamak İçin Kefil Şartı Geliyor: 18 Altındakiler 'Veli' Aramak Zorunda Kalacak!

42
22
13
4
2
Instagram, kullanıcılarının yaşını doğrulamak için iki yeni özelliği test etmeye başladığını duyurdu. Özellikler, şu an için yalnızca ABD'de kullanılabilir olacak.

2019 yılında kullanıcılarına Instagram’a kayıt olurken yaş bilgisi girme zorunluluğu getiren Meta, bugün bunu bir adım daha öteye taşıyacak bir duyuru yaptı. Şirket, Instagram’da kullanıcıların yaş doğrulaması yapmalarını sağlayacak yolları test ettiğini açıkladı.

Küçük yaşta sosyal medya kullanımının büyük tartışmalara yol açtığı dönemde gelen yeni kararla birlikte Instagram, kullanıcılardan yaş doğrulaması isteyecek. Şirket, bunu yapmak için video selfie çekme ve ‘sosyal kanıt’ yollarını denediğini duyurdu. Peki bu iki yoldan yaş doğrulaması yapmak nasıl mümkün olacak?

Video selfie çekerek yaş kanıtlama nasıl olacak?

instagram video selfie

 Bu yöntemle birlikte kullanıcılar, yaşlarını kanıtlamak için uygulama içinde video selfie çekecekler. Çekilen video, sonrasında dijital kimlik girişimi Yoti ile paylaşılacak. Yoti’nin teknolojisi, kullanıcının yüzünü analiz ederek tahmini bir yaş sunacak. Sonrasında video hem Meta’dan hem de Yoti’den silinecek.

Sosyal kanıt nasıl gerçekleşecek?

instagram sosyal kanıt

 Bu yöntemde ise kullanıcıların yaşlarını kanıtlamak ortak takipçilere dayanacak. 18 yaşından büyük herhangi bir kişi, bir kullanıcı için kanıtçı olabilecek. Yaşınızı kanıtlamak isteyen bir kişi size bunun için istek gönderecek. Bu isteğin üç gün içinde cevaplanması gerekecek.

Instagram, bu yöntemlerin yanı sıra doğrudan kimlik, ehliyet vs. gibi belgelerle de yaş doğrulamayı kabul etmeye devam edecek. Fotoğrafla çekilen kimlik bilgileri 30 gün boyunca Instagram sunucularında depolanıyor ve bu sürenin ardından siliniyor.

Yeni özelliği şu an için yalnızca ABD'de test etmeye başlayan Instagram, platforma 13 yaşından küçüklerin üye olmamasını zorunlu kılıyor.

Kaynak : https://about.fb.com/news/2022/06/new-ways-to-verify-age-on-instagram/
42
22
13
4
2
Emoji İle Tepki Ver
42
22
13
4
2