İstanbul Park Kavgasında Yeni Sayfa: Intercity'den Açıklama Geldi!

21
5
0
0
0
Birkaç gündür devam eden İstanbul Park tartışmalarına Intercity de dahil oldu. Daha önce İstanbul Ticaret Odası ile Türkiye Otomobil Sporları Federasyonunun dahil olduğu atışma, şimdi daha da büyümüş durumda. İşte yaşananlar...

Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, İstanbul Park'ın yeni bir tartışma ile gündemde olduğundan bahsetmiştik. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) ile İstanbul Ticaret Odası arasında yaşanan gerilim, karşılıklı atışma hâline gelmişti. Şimdiyse konuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Intercity, tartışmalara yeni bir cevap verdi.

Intercity İstanbul Park yönetimi tarafından yapılan açıklamada, TOSFED'den gelen açıklamaların yalan ve iftira olduğu belirtildi. Dilerseniz lafı uzatmayalım ve açıklamayı paylaşalım.

Intercity İstanbul Park tarafından yapılan açıklama:

Intercity

Her ne kadar eylem ve söylemleri aksini gösterse de ilgili mevzuata göre esasen bir kamu tüzel kişisi olan Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’nun (TOSFED) son günlerde yaptığı, tamamen kamuoyunu yanıltma amaçlı, iftira ve hakarete dayalı algı çalışmalarına yönelik açıklama yapma gereği doğmuştur.

Öncelikle belirtmek isteriz ki; FİYAŞ tarafından düzenlenen, birçok şirketin katıldığı ve şirketimiz tarafından kazanılmış ihale ile, 2013 yılından bu yana yönetimini üstlendiğimiz Intercity İstanbul Park olarak ilk günden bu yana temel hedefimiz, dünyanın en iyi pistlerinden biri olan bu tesisin, otomobil sporlarına, Türk sporcularına ve otomobil sektörüne hizmet etmesini sağlamak, tesisi ve üzerindeki tüm yapıları, milyonlarca dolar maddi ve büyük manevi bedeller ödeyerek, vatanseverlik ve vakıf kültürü bilinciyle yapılış amacına uygun kullanarak, sağlıklı bir biçimde korumaktır. Bu uğurda, tesisin yapım maliyeti olan tutarın yarısını harcamış olmaktan da gurur duyuyoruz. Tesiste geçirdiğimiz bu 11 yıl içinde de bu hedeflerimizi çok büyük başarıyla, ihale şartnamesine ve sözleşmemize harfiyen uygun olarak gerçekleştirdiğimizi görmenin mutluluğunu ve haklı gururunu da yaşıyoruz. Bu hedeflerimizi gerçekleştirmenin yanında halkımızı da pistimizle tanıştırma ve ailece vakit geçirebilme imkanlarını da yaşatmamız bizler için ayrı bir sevinç kaynağı olmuştur.

TOSFED ise hem yarışlarımızı iptal edip hem de “Bakın, yarış yapılmıyor” diyerek “Yavuz hırsız ev sahibini bastırır” mantığıyla tarafımıza haksız ithamlarda bulunmaya devam etmektedir. Oysa çok iyi bilmektedirler ki tüm işlerimiz bizzat kendileri tarafından engellenmiş, tesisimizde yarışların yapılmasına izin verilmemiş, yarışlar son anlarda iptal edilip Yunanistan’a alınmış, yapılabilen yarışlar ise ancak ve ancak Tahkim Kurulu kararları ile gerçekleştirilmiştir. Tüm bu engellemelere rağmen tesisimizde, tamamen kendi maddi imkanlarımızla 2020 ve 2021 yıllarında gerçekleştirmiş olduğumuz Formula 1 yarışları başta olmak üzere, yapılan önemli organizasyon ve faaliyetlerin bazılarını aşağıdaki linkten takip edebilirsiniz.

Intercity Park Etkinlikler Özeti

Geldiğimiz noktada TOSFED yönetimi, geride bıraktığımız 11 yılda olduğu gibi, bugün de bizzat kendi yarattıkları kaostan yararlanarak ve akraba ilişkilerini kullanarak tesise “çökme” girişimlerine bir yenisini eklemektedir. Yönetimini yaptıkları Körfez Pisti’nin içler acısı halini görmeden, dünyanın en önemli kentlerinden İstanbul’da böylesine büyük bir alana yayılmış, 11 yıldır birçok farklı uluslararası ve ulusal yarış organize eden, tesisi profesyonelce, hakkıyla, sözleşme şartlarına ve amacına uygun bir şekilde işleten Intercity İstanbul Park yönetimini karalayıp pisti ele geçirme çabaları, kişisel egoları ve çıkar ilişkileri ile ilgilidir. Ne yüce devletimizin ne de yüce yargımızın, tesisin bir aylık elektrik masraflarını bile ödeyemeyecek bir kuruma peşkeş çekilerek, bu güzide tesisin âtıl hale gelmesine ve çürümeye terk edilmesine müsaade etmeyeceğine olan inancımız tamdır.

Bu gerginlik nasıl başladı?

Her şey Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) Başkanı Eren Üçlertoprağı tarafından yapılan son açıklamalarla başladı. Geçtiğimiz günlerde gazetecilerle bir araya gelen Üçlertoprağı, İstanbul Park'ı işleten Intercity'nin, işletme sözleşmesinin sona erdiğini duyurdu. Ancak Intercity'nin pisti ve çevresindeki işletmeleri kullanmaya devam ettiğini söyleyen Başkan Üçlertoprağı, gelinen son noktaya tepki gösterdi. Üçlertoprağı'na göre Intercity, İstanbul Park'ı sadece kendi çıkarları için kullanmaya başlamıştı.

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, söz konusu açıklamaya tepki gösterdi

İstanbul Park tartışması

TOSFED Başkanı Eren Üçlertoprağı tarafından yapılan açıklama, en çok da İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç'i rahatsız etti. Bunun nedeni, İstanbul Park'ın inşasını üstlenen kuruluşun İTO olmasıydı. Pisti ve çevresini inşa eden, ihaleye çıkaran ve tesisi Intercity'ye veren de İTO'ydu. 29 Eylül'de X üzerinden bir paylaşım yapan Avdagiç, sert açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

FİYAŞ Yönetim Kurulu Başkanı olarak İstanbul Park ile ilgili bazı gerçeklerin altını çizmek istiyorum. Kurumsal hafızası eksik çevreler de böylece doğru bilgiye sahip olacaklardır. İstanbul Park, Türk iş dünyasının başta TOBB ve İTO olmak üzere büyük fedakarlıklarla ve devletin kurumlarının desteğiyle yaptığı bir yatırımdır.

İstanbul Park’ın tek hedefi şehrimizin ve ülkemizin marka değerini yükseltmektir ve bu amaca ulaşmıştır. 160 milyon USD mertebesinde yatırım yapan, işletmesini üstlenen, 2005-2011 arasında 7 kez Formula 1’i organize eden, elini taşın altına koyan iş dünyasına ve İstanbul Park markasına leke sürülmesine izin vermeyiz. Bu, kimsenin haddi değildir.20 yıl sonra yapılan maksatlı açıklamayı masum göremeyiz. İstanbul Park’ın, sorumluluk almadan yetki almak isteyenlerin ‘araba oynatacakları’ bir tesis olmasına izin verilmemiştir. İstanbul Park, sefa değil, şehrimizin ve ülkemizin markasını yukarıya taşıyacak projelerin hayata geçirildiği ve kiralama protokolüne uygun faaliyetlerin icra edildiği bir tesistir.

İstanbul Park, 2005’ten bu yana ikisi 2020 ve 2021 yılında işletme döneminde olmak üzere toplam 9 kez Formula 1 yarışlarına ev sahipliği yapmıştır. Bu gerçeklerin manipüle edilerek, kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesini esefle karşılıyoruz. Yanlış, kestirme yoldan kimseyi hedefine ulaştırmaz.

TOGG’un bu konuya alet edilmesi üzüntü vericidir. İstanbul Park’ı kuran ana ortak TOBB’un aynı zamanda TOGG’un kurucusu olduğunu unutarak, ‘Tesla’ ve ‘Yunanistan’ demagojisi yapmak beyhude bir çabadır. Üstelik TOGG testlerinin çok önemli kısmını İstanbul Park pistinde yapmışken…Ve… En son düzenlenen iki Formula 1 - İstanbul yarışlarının T. C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde yapıldığı bilinirken, İstanbul Park'ta "işgalin sonlandırılması" tabirini kullananlar, maksadını da haddini de aşmıştır.

İstanbul Park markasının sahibi FİYAŞ’tır. Bu markayı oluşturduğumuz alanın sahibi Vakıflar Genel Müdürlüğü’dür. Bu aşamada VGM’den sözleşmemiz gereği kiralama sürecinin devamı için teyit bekliyoruz. Kiralama süreci sonunda İstanbul Park da VGM’ye devredilecektir.

Sahi, 20-22 Mayıs 2022’de İstanbul’da bir yarış yapılacaktı, yapıldı da ben mi kaçırdım. “fia-ectr-20-22 mayista-turkiyede” Kendi anons ettikleri yarışı, çok önemli kamu kurumlarının desteğini arkalarına almalarına rağmen gerçekleştiremeyenler, umarım iki yıl sonra da olsa bilgi verirler.

TOSFED'den karşı açıklama gecikmedi!

TOSFED açıklama

Bugünse konuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. TOSFED, resmî X hesabı üzerinden yeni bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

İstanbul Park Yarış Pisti’nin;
*F1 başta olmak üzere uluslararası otomobil yarışlarının ülkemize çekilmesi,
*Türk otomobil ve motor sporları ile sanayisinin geliştirilmesine katkı sağlanması,
*Ülkemizin spor turizmi kapasitesinin arttırılması gibi hedeflerin gerçekleştirilmesine hizmet etmek üzere Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde ülkemize kazandırıldığı açıktır.

FİYAŞ’ın kiracısı olan Intercity adına yaptığı bu açıklamalarda, devletimizin otomobil sporları faaliyetlerini düzenleme görevini verdiği devlet kurumu olan TOSFED’in görev alanını “araba oynatmak”, TOSFED’in görüşlerini ise “hadsizlik” olarak niteleyen ifadelerin kullanılmış olmasının takdirini de kamuoyuna bırakıyoruz. Eğer bir hadsizlik varsa, haddini aşan tarafın kim olduğunu kamuoyu değerlendirecektir.

Özellikleri itibariyle Türk otomobil sporlarının kalbi olabilecek nitelikteki İstanbul Park’ın, kira dönemi boyunca spora ve sporcuya kullandırılmaması hakkında görevi gereği TOSFED’in yanı sıra, otomobil sporları kulüplerinin, bizzat sporcuların ve bu spora gönül veren paydaşlarının geçmişten beri kamuoyuna da yansıyan eleştirilerde bulundukları kayıtlardadır.

Devletimiz tarafından kuruluş yasasıyla faaliyet alanı otomobil sporunun geliştirilmesi ve ilgili sportif faaliyetlerin düzenlemesi, olarak belirlenen TOSFED’in talebi; Kira sözleşmesinin süresinin bitmesi nedeniyle tesisin bir an önce tahliye edilip asıl mülk sahibi olan Vakıflar Genel Müdürlüğüne dönmesi ve böylece tüm branşlardan sporcuların, halkın ve bu sporun paydaşı otomobil spor kulüpleriyle otomotiv sektörünün kullanımına en geniş şekilde açılması olduğunu dile getirmiş olup, buna karşı FİYAŞ'ın yöneticisi tarafından kamuya duyurulan beyanlar hayret ve üzüntüyle karşılanmıştır.

İstanbul Park’ın işletmesini yapmak üzere kurulan kamu iştiraki Formula İstanbul Yatırım A.Ş. (“FİYAŞ”) tarafından 10 yıllığına özel bir şirkete kiralanan tesisin kira süresinin 2023 Temmuz ayında biteceği ve hatta kiracı şirketin de yeni dönemde tesisi kiralamak istemediğini beyan ettiği de kamuoyunca bilinen bir husustur.

Milli bir değer olan İstanbul Park’ın 2023 Temmuz ayında başlamış olması gereken yeni işletme döneminde nasıl değerlendirilmesi gerektiği hususunda en büyük söz sahiplerinden olan otomobil sporları camiasının temsilcisi TOSFED’in geçmişten beri dikkat çekmeye çalıştığı görüşleri ve konunun milli seviyedeki özelliklerini dikkate almak yerine, tarafı olunan kira sözleşmesini ve taraflarını koruma anlayışıyla yapılan, örneğin kiracı şirketin istediği milyon avro üzerinde bedeller nedeniyle ETCR gibi uluslararası yarışların yapılamamasının TOSFED’e mal etmeye çalışan, milli otomobilimiz TOGG’un testlerinin üstelik de bedelsiz olarak TOSFED yönetimindeki İzmit Körfez Pisti’nde yapıldığını görmezden gelen diğer beyanları tartışmanınsa kamuya sağlayacağı bir fayda olmadığı düşünülmektedir.

İstanbul Park’ın geleceğine ilişkin planlamalarda Türk otomobil sporlarına hizmette baş sorumlu ve görevli olan Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu TOSFED’in görüşlerine gereken önemin ve değerin verilmesinin İstanbul Park’a, spor camiamıza ve ülkemize en büyük faydayı getireceğinin anlaşılmasını dileriz. Son olarak FİYAŞ yöneticisine, kiracısı Intercity’nin menfaatlerindense Türk sporcularının ve Türk halkının haklarını savunmasının daha doğru olacağını hatırlatmak isteriz.
21
5
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
21
5
0
0
0