IP Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

18
12
4
3
0
IP adresimi nasıl daha kolay bulabilirim? sorusuna sizler için açıklık getiriyoruz.

IP adresiniz, cihazınızın bir ağ üzerindeki kimliği gibidir. Özel (local) ve açık olmak üzere iki adet IP adresiniz bulunur.

IP adresi bilgisi günlük kullanım için büyük önem arz etmese de çeşitli zamanlarda ihtiyaç duyabileceğiniz bir bilgidir.  Örneğin bir oyun oynarken ya da internet hızınızı arttırmak istediğinizde IP adresinizi bilmeniz sizin yararınıza olabilir. Benim IP adresim nedir, IP adresim nereden öğrenilebilir gibi sorular aklınızda belirdiyse gelin bu sorulara birlikte bakalım ve sizler için en kolay şekilde IP öğrenme konusuna açıklık getirelim.

IP öğrenme işlemi:

IP adresi, kullandığınız dijital bir aracın veya web sitesinin hangi lokasyondan internet ortamına bağlandığını ve hangi internet sağlayıcısını kullandığını tespit etmeye yarayan bir koddur. Bu kod sayesinde bir bilgisayarın hangi lokasyondan internet erişimi sağladığı kolayca öğrenilebilmektedir. 

IP adresi, 4 adet toplamda 32 bitlik sayı dizisinden oluştur. Birbirinden noktalarla ayrılan sayılar, maksimum 3 hanelidir ve 254'ten büyük değildir. IP sorgulama işlemi ile her cihazın veya web sitesinin kendine has olan IP adresine ulaşmanız mümkündür. IP öğrenme işlemi ile ihtiyaç duyduğunuzda IP adresiniz kullanmak için hazır olacaktır. 

ıp adresim nasıl bulunur

IP adresim nerede bulunur?

IP adersine ihtiyaç duyduğunuzda IP adresim nerede bulunur ve bu adrese nasıl ulaşabilirim? sorusu aklınızda belirecektir. Bu ihtiyacınızı giderken oldukça kolay. Google’a gidip “what's my ip address” yazarsanız açık IP adresinize ulaşabilirsiniz. Eğer Google’ın IP adresinizi bulmasına güvenmiyorsanız WhatIsMyIpAddress ya da IPLocation gibi siteler de size bu hizmeti sağlayabilir. Bu siteler size sisteminiz ve ağınız hakkında da bilgiler verebilir.

Local IP adresinizi nasıl öğrenirsiniz?

  • Bilgisayarınızın arama kutusuna “CMD” yazın ve komut istemini açın.
  • Açılan ekrana “ipconfig” yazın ve Enter tuşuna basın.
  • Ekran bir anda yazılar ve numaralar ile dolacak ancak endişelenmenize gerek yok. Gelen şeylerin hepsi yararlı bilgiler. Sizin aradığınız şey ise “Ipv4 Address” yazan satır.
  • Burada yazacak olanlar Local IP adresiniz olacak.

Yararlı başka bir bilgi ise “Default Gateaway” bilgisi olacaktır. Bu yazıyı takip eden rakamlar size modeminizin IP numarasını verecektir. İnternetinizle ilgili sorun yaşamanız durumunda bu bilgi de işinize yarayabilir.

Kaynak : https://www.pcgamer.com/my-ip-address/
18
12
4
3
0
Emoji İle Tepki Ver
18
12
4
3
0