İşlediği Cinayetleri, Kendi Belgeselinde Yanlışlıkla İtiraf Eden Milyoner: Söylediklerine İnanamayacaksınız!

6
2
1
1
0
ABD’nin emlak imparatoru Robert Durst, hayatını konu alan belgeselde işlediği cinayetleri yanlışlıkla itiraf edince inanılmaz bir skandala dönüştü. Yanlışlıkla böyle bir şeyi nasıl yaptığına, neler dediğine ve sonrasında olanlara değineceğiz.

Amerika’nın en bilinen emlak zengini Robert Durst'ün hayatının ve suçlarla olan bağlantısının anlatıldığı  “The Jinx” adlı HBO belgeselinde başta her şey normal bir şekilde ilerliyordu.

Belgeselin bir bölümünde ise mikrofonunun açık olduğundan habersiz bir şekilde işlediği cinayetleri itiraf etmişti. Bakalım bu skandal nereye evrildi?

İlk önce biraz Robert Durst’ten bahsedelim.

katil

1943 senesinde New York’ta doğan Durst, doğuştan şanslıydı çünkü babası, “Durst Organization” adlı büyük bir emlak şirketinin sahibiydi. Şirketleri, New York’taki pek çok önemli gayrimenkul projesinin arkasındaki isimdi.

Tabii ki Durst de erkenden aile işine adım atmıştı. Ancak hiçbir zaman iş hayatı, babası kadar iyi gitmemişti. Zenginliği tartışılmazdı ancak meslek hayatından ziyade kişisel olaylarıyla basının ve kamuoyunun dikkatini çekiyordu.

Ne gibi kişisel olaylardı bunlar?

Robert Durst ve eşi Kathie Durst

1982 senesinde eşi Kathie, tuhaf bir şekilde ortadan kayboldu ve hiçbir zaman bulunamadı. Tüm kayboluş veya ölüm vakalarında ilk şüpheli kişi eş ve aile olduğundan Durst baş şüpheli olarak görüldü fakat delil yetersizliğinden dava açılamadı. Kathie hâlâ çözülemeyen bir vaka.

2000 senesinde ise Durst’ün, onun geçmişi hakkında bir şeyleri ortaya çıkarma potansiyeli olan arkadaşı Susan öldürüldü. Durst yine baş şüpheli oldu fakat yeterli delil olmadığından dava açılamadı.

Gelelim asıl skandala, belgesele.

belgesel

2015 senesinde “The Jinx: The Life and Deaths of Rubert Durst” adlı HBO belgeseli çekimleri başladı. Belgeselde Durst’ün hayatı ve dahil olduğu şüpheli vakalar konu olacaktı. Belgeselin sonuna yaklaşırken inanılmaz bir skandal patladı. Durst, mikrofonunu açık unutarak tuvalete gitti.

Tuvalette kendi kendine konuşmalarını herkes duydu. Şöyle diyordu: “Ne mi yaptım? Tabii ki hepsini öldürdüm.” İşte bu cümleler, seneler boyunca delil yetersizliği sebebiyle esrarengiz vakalar olarak kalan dosyaların tekrar açılmasını sağladı.

Burst, sonunda yargılandı.

suç dosyaları

Delil bulunamamasından dolayı yıllardır elini kolunu sallayarak gezen emlak zengini, yanlışlıkla yaptığı bu itiraftan sonra tutuklanarak yargı önüne çıkarıldı. Arkadaşı Susan’ı öldürme suçundan, 2021 senesinde ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Ancak hapishanede geçirdiği vakit çok uzun sürmedi çünkü 2022 yılında, uzun zamandır sahip olduğu kanser ve kalp hastalıkları gibi sağlık problemleri nedeniyle hayatını kaybetti. Adalet sağlandı mı yoksa sağlanmadı mı, yorumunu size bırakıyoruz…

Gerçek suç meraklılarını şöyle alalım:

6
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
6
2
1
1
0