• Anasayfa
 • Yaşam
 • Sanatın ve Rönesans’ın Beşiği İtalya Denince Akla Gelenler

Sanatın ve Rönesans’ın Beşiği İtalya Denince Akla Gelenler

31
5
1
0
0
Pizza, şarap, moda ve daha niceleri. İtalya doğal güzellikleri, mimari yapıları ve konuşkan insanları ile turistlerin ilk durak noktalarından biri.

15. yüzyıl İtalya’sında başlayıp tüm Avrupa’yı etkisi altına alan ve “yeniden doğuş” anlamına gelen Rönesans döneminde bilim, sanat ve heykel alanında birçok gelişme meydana geldi. İtalya, büyük ölçüde etkilendiği Rönesans haricinde yemekleri, otomobilleri ve misafirperverliğiyle de biliniyor.

Son zamanlarda %99 ve A word gibi bulmaca oyunlarında bile insanlara İtalya denince akla gelenler sık sık soruluyor. Biz de bu içeriğimizde İtalya denince akla gelenler listesi hazırlayıp maddelerle açıkladık.

İtalya denince akla gelenler:

 • Pisa kulesi
 • Moda dünyası
 • İtalyan mutfağı
 • Venedik kanalları
 • Kolezyum
 • Sicilya mafyası
 • Romeo ve Juliet
 • Trevi Çeşmesi
 • Ülkenin şekli
 • Benito Mussolini
 • Otomotiv sektörü
 • Sanat
 • Vatikan
 • Roma dondurması
 • Assassin’s Creed

Eğik olmasıyla dikkat çeken Pisa kulesi:

Pisa kulesi

Mucizeler Meydanı olarak bilinen Piazza dei Miracoli meydanında bulunan üst üste bindirilmiş altı sütun dizisinden meydana gelen Pisa kulesi için İtalya’nın göz bebeği diyebiliriz. Turistlerin görmek için akın ettiği, eğik olmasıyla dikkat çeken kulenin inşası 199 yıl sürdü.

Ünlü isimlerle dolup taşan moda dünyası:

italyan moda şovu

Versace, Armani, Prada, Dolce&Gabbana gibi daha birçok başarılı markanın doğduğu yer olan İtalya, adeta moda dünyasının kalbi. İtalyan moda sektöründen elde edilen gelir, sektörde yer alan kişi ve şirket sayısı açısından İtalya, dünyanın en önemli ülkelerden biri.

Karşı koyulmaz lezzetleriyle İtalyan mutfağı:

italyan mutfağı

En eski mutfaklardan biri olan İtalyan Mutfağı, karşı koyulmaz lezzetleriyle dünya çapında popülerlik kazanmaya devam ediyor. Özellikle pizza, lazanya ve makarna gibi hamur işlerindeki ustalığının haricinde bruschetta, arancini ve risotto yemekleriyle de oldukça tanınıyor.

Kanallarında gondol keyfi yapabileceğiniz Venedik:

venedik kanalları

İtalya’nın en gözde şehirlerinden birisi olan Venedik’te çoğu zaman büyük bir su trafiği oluyor. Genel taşıma deniz otobüslerinin ve deniz taksilerinin sık sık geçtiği kanallar arasında gondol turu yapmak ise turistler arasında oldukça popüler.

Roma’nın kalbi Kolezyum:

Kolezyum

İtalya denince akla gelenlerden bir diğeri olan Kolezyum, İtalya’nın en ünlü tarihi yapılarından bir diğeri. Eskiden gladyatörlerin ve hayvanların dövüştüğü arena, Flavium Hanedanlığı döneminde yapıldığı için Flavianus Amfitiyatro olarak da biliniyor.

Tarihin en azılı mafya babalarının yer aldığı Sicilya Mafyaları:

Sicilya Mafyaları

Büyük suç örgütlerinin bir araya gelmesiyle oluşan Sicilya Mafyaları, 19. yüzyılın sonlarında faaliyet göstermeye başlamış ve süregelen zaman içerisinde daha da güçlenmeye devam etmişlerdir. Oscar ödüllü film serisi The Godfather, İtalyan mafyalarından ve gerçek hikayelerinden esinlenmiştir.

Shakespeare’in ünlü oyunu Romeo ve Juliet:

romeo ve juliet

Shakespeare’in iki düşman ailenin birbirini seven çocukları arasındaki aşkı anlatan trajedisi Romeo ve Juliet’in İtalya’nın kuzeyindeki Verona şehrinde geçmesi, şehri dünyanın en romantik yerlerinden birine dönüştürdü. Birçok turist Shakespeare'in en popüler oyununun hikayesinin gerçekleştiği bu ortamı neden seçtiğini merak ederek Verona’yı ziyaret ediyor.

Aşk Çeşmesi olarak da bilinen Trevi Çeşmesi:

Trevi Çeşmesi

Turistler haricinde yerlilerin de uğrak mekanlarından biri olan Trevi Çeşmesi için yılın her ayında turistler akın ediyor. Via delle Muratte, Via Poli ve Via delle Stamperia caddelerinin kesiştiği yerde bulunan çeşme, İtalyanlar arasında Fontana di Trevi yani Türkçesi Üçyol Çeşmesi olarak da bilinir.

Ülkenin şeklinin topuklu bi bota benzemesi:

İtalya haritası

İtalya, uzun bir topuklu botu andıran şekle sahip bir yarımada ülkesidir. Hal böyle olunca ülke çoğu zamanlar “bot” olarak bahsedilir: güneydoğuda yer alan Puglia bölgesi "botun topuğu" ve güneybatıda yer alan Calabria bölgesi ise "botun burnu" olarak bilinir.

İtalyan diktatör Benito Mussolini:

Benito Mussolini

Kendini faşist olarak tanımlayan İtalyan politikacı ve gazeteci Benito Mussolini (1883 - 1945), İtalyan faşizminin kurucusu olarak kabul edilmektedir. 1922 ve 1943 yılları arasında İtalya Krallığı’nın başbakanı olarak görev yaptı ve II. Dünya Savaşı sırasında İtalyan siyasetinde önemli bir rol oynadı.

Lamborghini, Ferrari ve Maserati’siyle İtalyan otomotiv sektörü:

italyan araba markaları

İtalyan ekonomisinin büyük gelir ve başarı elde ettiği bir diğer sektör olan İtalyan otomotiv sektörü, 200’ü aşkın sanayi bölgesi ile imalat alanında ticaret fazlası veren beşinci ülkedir. Lamborghini, Alfa Romeo, Fiat, Pagani, Ferrari ve Maserati gibi birçok başarılı marka, birçok kişi tarafından dünyanın en iyi otomobil markalarından biri olarak kabul ediliyor.

Sanatın ve mimarinin kalbi İtalya:

Atina Okulu tablosu

Sanat meraklıları için İtalya, paha biçilemez eserlere ve zenginliğe sahip bir cennettir. İtalya’da sanat, Roma döneminden bu yana durmadan gelişme göstermeye devam etmiştir. Leonardo da Vinci, Giotto, Donatello ve Michelangelo gibi ünlü ressamlar haricinde İtalya ayrıca Bocelli ve Pavarotti gibi opera sanatçılarının da doğum yeri.

En küçük bağımsız ülke olan Vatikan:

Vatikan

Hem nüfus hem de yüz ölçümü bakımından en küçük bağımsız ülke olan Vatikan, Hristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezidir. Mutlak monarşinin uygulandığı devlette Papa, Katolik mezhebinin lideri olmasının yanı sıra yasama, yürütme ve yargının tek elde toplandığı devlet başkanlığı görevinde bulunuyor.

Roma dondurması olarak bilinen "gelato":

gelato

Roma dondurması, İtalya’daki adıyla gelato, birçok farklı aroması vardır ve normal dondurmadan farklı bir yöntem ile üretilir. İtalya’ya giden turistlerin tatmak için akın ettikleri gelato satan dükkan sayısı ise 60 binden fazladır. Ayrıca İtalya gelato haricinde tiramisu, cannoli ve panna cotta gibi tatlılarıyla da ünlüdür.

Assassin’s Creed:

Ezio

İtalya’dan bahsedip de Rönesans Dönemi İtalya’sında geçen Assassin's Creed II ve Assassin's Creed: Brotherhood'dan bahsetmemek olmaz. Oyunun baş karakteri olan Ezio Auditore da Firenze, Floransa'nın asil ailelerinin birinin çocuğu olarak doğmuş bir suikastçıdır. Oyunda babası ve kardeşlerinin haksız yere öldürülmesinin ardından gözlerini intikam ateşi bürüyen Ezio'nun adaleti sağlamaya çalışmasını görüyoruz.

31
5
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
31
5
1
0
0