• Anasayfa
  • Yaşam
  • İzlanda, Dünyanın Eriyip Kaybolan İlk Buzulu İçin Anıt Dikti

İzlanda, Dünyanın Eriyip Kaybolan İlk Buzulu İçin Anıt Dikti

58
9
4
4
1
Küresel ısınma ve iklim değişikliği, dünyamızın dengesini bozmaya başladı. İzlanda’da bulunan Okjökull buzulu, erime sebebiyle buzul statüsünü kaybetti. Bilim insanları ise bu buzula geleceğe mektup niteliğindeki bir anıt ile veda etti.

İklim değişikliği ve küresel ısınma, hem insanlığın hem de dünyadaki canlıların varlığını tehdit eden en büyük unsurlar arasında yer alıyor ve bu tehditlerin ciddiyeti de her geçen sene artmaya devam ediyor. Bilim insanları, iklim değişikliği sebebiyle 2014 yılında eridiği için buzul statüsünü kaybeden Okjökull buzuluna veda ettiler.

Okjökull için bir anıt yapan bilim insanları, anıtın üstüne İngilizce ve İzlandaca Ok, buzul statüsünü kaybeden ilk İzlanda buzulu. Önümüzdeki 200 yılda, tüm buzullarımızın aynı yolu izlemesi bekleniyor. Bu anıt, ne olduğunu bildiğimizi ve ne yapılması gerektiğini bildiğimizi kabul etmektir. Yaptığımızı sadece sen biliyorsun” yazarak veda etti.

Buzulların erimesinin arkasındaki büyük tehlike:

Bilim insanları; buzulların küresel ısınma ve iklim değişikliği sebebiyle bu hızla erimeye devam etmesinin, gelecekte çok büyük tehlikelere yol açacağını belirttiler. 2017 yılında yapılan bir çalışmaya göre dünya nüfusunun yaklaşık 5'te 1'ini oluşturan 2 milyar kadar insan, 2100 yılına kadar yükselen okyanus seviyeleri sebebiyle evlerini terk edip iç bölgelere taşınmak durumunda kalabilir.

Tek tehlike göç değil:

Küresel ısınma

Yapılan araştırmalara ve çalışmalara göre buzulların erimesinin yaratacağı tek tehlike büyük göçler de değil. Hindu Kush Himalaya ve And Dağları bölgelerinde yaşayan milyonlarca insan, içme suyu kaynağı olarak buzullardan faydalanıyor.

Dağların yakınlarındaki kurak iklimlerde buzullar, yağış ve tatlı su topluyor ve soğuk aylarda bu su, buz olarak depolanıyor. Yaz aylarındaysa buz eriyerek nehirlere ve akıntılara karışarak insanlara içme suyu sağlıyor.

Kaynak : https://www.ntv.com.tr/teknoloji/bilim-insanlari-buzul-statusunu-kaybeden-okjokulla-veda-etti,LD5NWsJ9NkWtXpJSqiB-pg
58
9
4
4
1
Emoji İle Tepki Ver
58
9
4
4
1