Kafasının Arkasında Ona Fısıldayan Şeytani Bir Yüzle Doğduğu İddia Edilen Gizemli Adam: Edward Mordrake

9
1
1
0
0
19. yüzyılda yaşadığı bilinen Edward Mordrake, kafasının arkasında başka bir yüzle doğduğu iddia edilen, doğru olup olmadığı ve tıbba göre böyle bir şeyin mümkün olma ihtimali yüzyıllardır tartışılan bir adam.

Edward Mordrake; dizilere, filmlere, şarkılara ve kitaplara bile ilham kaynağı oldu. Bunlardan en bilindik örneklerden biri de hepimizin gözünde hemen canlanacak olan, Harry Potter’daki "Quirinus Quirrell" karakteri.

Gerçekten de kafanın arkasında başka bir yüzle doğmak diye bir şey mümkün olabilir mi? Yüzyıllardır soru işareti olan Edward Mordrake’in hikâyesinin aslı astarı ne? 

Şeytani yüz, Mordrake'e fısıldayıp isteğini yaptırana kadar susmuyordu.

edward mordrake

Charles Lotin Hildreth bir şair ve bilim kurgu yazarıydı. Gerçeğe dayalı öykülerin aksine, hikâyeleri fantastikti ve Mordrake de bu kitapta yer alıyordu. Bir kitabında, Edward Mordrake'in, gözlerden ırak yaşayan 23 yaşında bir müzisyen olduğu ve o ağlarken arkadaki kafasının güldüğü yazıyordu. Şeytani yüz, ona bir şeyler fısıldayıp istediğini yaptırana dek susmuyordu.

Edward'ın artık psikolojisi bozulmuştu. Kafasının arkasındaki kadın yüzü, yemek yemiyordu veya su içmiyordu ama sürekli "cehennemin dilini" konuşarak onu rahatsız ediyordu.

Mordrake en sonunda, sonucu ölüm bile olsa bu surattan kurtulmak isteyip doktorlara yardım çağrısında bulunmuştu. İstediğini alamayınca intihar etmişti ve mektubunda “şeytani yüzün” gömülmeden önce yok edilmesi gerektiğini yazmıştı.

Tıpçılar bile sorgusuz sualsiz inanıyordu.

yapışık ikiz

Hikâyenin ürkütücülüğü, insanların ilgisini çekmişti ve sürekli üstüne bir şeyler eklenmişti. Halk, Mordrake hakkında daha fazla ayrıntı için ölüp bitiyordu ve tıpçılar bile hikâyeye şüphe etmeden yaklaşıyordu.

Ancak, yaşadığı düşünülen dönemin tarihine bakıldığında, yardım çağrısında bulunduğu doktorların izine rastlanılmadı. Yani böyle bir durumun bilimsel olarak gerçekleşmesi imkânsız gibi görünüyordu.

Hikâyenin güvenilirliğine dair çatlaklar vardı.

iki yüzlü adam

Üstelik iblis yüz, bir kadındı. Bu da yapışık ikiz olma ihtimalini ortadan kaldırıyordu. Çünkü yapışık ikizler, tek yumurtadan geldikleri için aynı cinsiyete sahip olmalılardı.

Ayrıca hikâyede, Edward’ın soylu biri olduğu yazıyordu. Ancak araştırıldığında, ne bir mezar taşı ne de bir ceset bulundu. Kısacası vakanın bir kurgu olduğuna yönelik deliller iyice artıyordu. 

Karşımıza çıkan görsellerin bazılarının kaynağı hâlâ bilinmiyor.

mordrake

Tahmin edilebileceği gibi, 19. yüzyılın sonlarında birçok gazete, bugünküne benzer yayın standartlarına sahip değildi. Bir bilgi kaynağı olsa dahi, kısa ve kurgu öyküler de yer alıyordu. Böylece insanlar, gazetelerde okudukları her şeye inanıyordu.

Ortalıkta dolaşan resimler ve fotoğrafların bazıları, hikâyeden esinlenilmiş sanat eserleri olsa da, birkaçının akıbeti hâlâ tam olarak çözülmedi. Yukarıdaki en bilinen fotoğrafın, bir balmumu ile temsilen yapıldığı söyleniyor.

Edward Mordrake'in ilham kaynağı olan birkaç örnek:

harry potter

Üstteki görselde gördüğünüz, Harry Potter'daki Profesör Quirrell karakterinin kafasının arkasında bir yüz vardı; üstelik bu yüz, "şeytani" Voldemort'tu. Bu karakterin de Mordrake'ten esinlendiği düşünülüyor.

Tom Waits'in 2002 senesinde çıkan "Alice" albümündeki “Poor Edward” şarkısı, Mordrake için yazılmıştı.

Ayrıca, American Horror Story dizisinin 4. sezonunda, Edward Mordrake karakterine yer veriliyor (alttaki görsel).

american horror story

 

9
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
9
1
1
0
0