• Anasayfa
  • Uzay
  • Kara Delikleri Tek Bir Mesaj Bile Buharlaştırabilir

Kara Delikleri Tek Bir Mesaj Bile Buharlaştırabilir

90
8
8
6
3
Kara deliklerin yapısı hakkında çok fazla bir bilgi bulunmuyor. Genellikle bilim kurgularda korku öğesi olan kara delikleri küçük bir mesajın bile yok edebildiği ortaya çıktı.

Kara delikler çok uzun zamandır bilim insanlarının ilgisini çekiyor. Bu yapılarla ilgili ortaya atılan pek çok farklı teori var. 

Bu teorilerden bir tanesi, kara deliklerin farklı boyutlar arasında geçişi sağlayabileceği yönünde idi. Teorik olarak birbirinin analogu olan evrenler arasında ikiz kara deliklerden geçerek bağ kurmak mümkün. Van Leuven ve ekibi de bu teori üzerine çalışmalar yaptı.

Yapılan çalışmada, kara deliklerden aktarılan mesajların tahmin edilenden daha az bilginin geçişine izin verdiği ortaya çıktı. Üstelik gönderilen mesajlar, kara delikleri yapısal olarak da değişime uğratıyor. Karadelik kütleleri, mesaj iletimi sırasında ciddi şekilde değişime uğruyor.

İki boyutlu düzlemde yapılan çalışmalara göre, kara delikler arasında gerçekleştirilen mesaj iletimi sırasında alıcı kara delik, kütlesinin %30’unu kaybederken gönderici kara delik kütlesi ise %30 artıyor. Yani kara deliklerle mesaj gönderirken flood yapmak o kadar da iyi bir fikir gibi durmuyor. 

kara-delik-yapısı

Araştırmacılara göre 2 boyutlu evrende karşılaştığımız bu sistem, 3 boyutlu olan bizimki gibi evrenlerde de aynı şekilde gerçekleşiyor. Teorik olarak veri akışının olabilmesi için evrenlerin zaman mekan bükülmesinin ters yönde olması gerekiyor. Yani aynı yönde yürüyen iki insan birbirinden uzaklaşıyor olmak durumunda. Bu da yapısal farklılaşmada etkilli oluyor.

Van Lauven, amaçlarının daha fazla verinin aktarılabilmesi için bir temel oluşturmak olduğunu söylüyor. 

Araştırma şu anda arXiv üzerinden erişilebiliyor ve incelenebiliyor.

Kaynak : https://www.space.com/black-holes-are-terrible-at-sending-messages.html
90
8
8
6
3
Emoji İle Tepki Ver
90
8
8
6
3