Meta, Metinden Müzik Üretebilen "MusicGen" Yapay Zekâ Modelini Duyurdu

2
1
1
1
0
Meta, Metinden Müzik Üretebilen "MusicGen" Yapay Zekâ Modelini Duyurdu
Meta, yeni yapay zekâ dil modeli MusicGen'i duyurdu. Model, metin komutlarıyla müzik üretebiliyor.

Birçok teknoloji devi yapay zekâ alanında hamleler yapmaya devam ediyor. Facebook ve Instagram’ın çatı şirketi Meta da bunlardan biri. Mark Zuckerberg yönetimindeki şirket, birkaç hafta önce yapay zekâ için kendi özel çipini geliştirdiğini duyurmuştu.

Meta’dan şimdi ise bir başka yapay zekâ adımı geldi. Meta’nın Audiocraft araştırma ekibi, MusicGen isimli bir açık kaynaklı dil modelini duyurdu.

MusicGen, metinden müzik üretebiliyor

ChatGPT’nin sesli versiyonu diyebileceğimiz MusicGen modeli, metin komutlarıyla yeni müzikler üretebiliyor. Kullanıcılar, istediği müzik tarzını tanımlayarak modeli kullanabiliyor. Eğer isterlerse mevcut bir melodiyi de ekleyebiliyorlar.

Meta’da yapay zekâ araştırmacısı Felix Kreuk tarafından paylaşılan bir video MusicGen’in nasıl yeteneklere sahip olduğunu ortaya koyuyor. Videoda hâlihazırda bir müziğin eklendiği, sonrasında ise  bir komut girerek bu müziğin değiştirilebildiği görülüyor. Bir diğer videoda ise herhangi bir hazır ses kullanılmadan “akılda kalıcı melodiler, tropikal vurmalı çalgılar ve hareketli ritimler içeren plaj için uygun pop dans şarkısı” komutu yazılarak bir ses oluşturulabildiği görülüyor.

Araştırma ekibi, 12 saniye civarında ses üretebilen modelin eğitimi için dahili bir veri kümesinden 10.000 yüksek kaliteli müziğin yanı sıra Shutterstock ve Pond5 parçaları dahil 20.000 saatlik lisanslı müzik kullandı. MusicGen’in Hugging Face AI üzerinden bir demosuna ulaşmak mümkün.

Müzik üretiminde yapay zekâ kullanımı hızla artıyor. Bundan birkaç ay önce de Google, metinleri müziğe dönüştüren MusicLM isimli yeni yapay zekâ modelini duyurmuştu.

Kaynak : https://www.engadget.com/metas-open-source-musicgen-ai-uses-text-to-create-song-genre-mashups-114030499.html?src=rss
2
1
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
1
1
0