Mühendisler, Madeni Para Boyutunda Uçan Robot Geliştirdi

22
4
3
1
0
Bir mühendis ekibi sadece 95 gram ağırlığında, boyutu madeni para kadar olan uçan bir robot geliştirdi.

Southern California Üniversitesi’nden bir grup mühendis, dört kanatlı uçan robot geliştirmeyi başardı. Bee+ adı verilen bu robotun ağırlığı sadece 95 gram ve boyutu sadece bir madeni para kadar.

2013 yılında Harvard’dan araştırmacılar da sadece 75 gram ağırlığında ufak bir uçan robot yapmışlardı. RoboBee adı verilen bu ufak robot ise iki kanatlıydı. RoboBee’nin sadece iki adet kanadının olması, onun uçuşlarının daha düzensiz ve kontrolsüz olmasına sebep oluyordu. Dört kanadı bulunan Bee+ ise bu alanlarda RoboBee’den daha önde.

Dört > iki

Bee+ ekibinin yüzleştiği en büyük zorluk, ağırlığı artırarak kanat sayısını dörde çıkarmaktı. Ekip, bu noktada “unimorph” adını verdiklerini bir çözüm üretti. Ekibin ürettiği çözüm, tek şerit halindeki pizoelektrik materyale dayanıyordu. Bu çözüm, kanatlarda oluşan dört aküatörün ağırlığını yarı yarıya indiriyordu.

MIT Techonolgy Review’a konuşan ekip “Sunulan yaklaşımın ağırlık, boyut, aerodinamik, kontrol ve üretim anlamında birçok avantaj sağlıyordu” dedi.

Ancak şu an için hem RoboBee’de hem de Bee+’da önemli bir eksiklik bulunuyor. Her iki robot da güç için bir enerji kaynağına bağlı olmak zorunda. Ancak batarya teknolojisi bir gün nano ölçekli boyutları yakalamayı başarırse, Bee+ da özgürce uçabilecek.

Kaynak : https://futurism.com/tiny-insect-drone-robot-four-wings
22
4
3
1
0
Emoji İle Tepki Ver
22
4
3
1
0