• Anasayfa
  • Uzay
  • NASA'nın Uzay Kargoculuğunu Yapacak Yeni Uzay Aracı

NASA'nın Uzay Kargoculuğunu Yapacak Yeni Uzay Aracı: Dream Chaser

14
6
1
1
0
Sierra Nevada Corporation (SNC) tarafından üretilen uzay aracı Dream Chaser, NASA için ISS'ye götürülecek kargoları taşıyacak. Son derece çok yönlü olan bu araç, tamamen yeniden kullanılabilir olacak ve ilk kez 2021 yılının sonbaharında kullanılacak.

Uzay şirketi Sierra Nevada Corporation (SNC), Uluslararası Uzay İstasyonu’na ve ötesine kargo taşımacılığı yapmak için oldukça şık görünen, yeniden kullanılabilir olan “Dream Chaser” uzay aracını geliştiriyor. Aracın görünümü ise NASA’nın klasik uzay mekiği olan Space Shuttle’ın şık bir versiyonu gibi görünüyor.

Basında çıkan haberlere göre uzay aracının bir deneme versiyonu olan ve 'Shooting Star' adı verilen kargo modülü, NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’ne doğru test edilmek üzere yola çıktı. Şirket, Dream Chaser uzay aracını ilk defa 2021’in sonbaharında Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo ulaştırmak görevi kapsamında kullanacak. Bunun haricinde şirketin NASA ile yaptığı sözleşme, toplamda 6 farklı taşımacılığı kapsıyor. Görev kapsamında kargo modülünde toplamda 4,5 ton basınçlı ve basınçsız yük taşınacak.

Uzay aracı, son derece çok yönlü şekilde tasarlanmış:

Dream Chaser

ABD merkezli uzay sistemleri üretimi ve ticari yörünge taşımacılığı şirketi olan Sierra Nevada Corporation’un uzay aracı, son derece çok yönlü olacak şekilde tasarlanmış durumda. Araç, uzay istasyonunun istenmeyen malzemelerini ise ISS ile kenetlenerek boşaltacak ve buradan alınan kargoyu Dünya’nın atmosferine girdikten sonra elden çıkarma özelliğine sahip olacak.

Dream Chaser, özel tasarlanmış kendiliğinden şişen modül eklentisi sayesinde ise kendini yörüngesel bir uyduya dönüştürebiliyor. Araç ayrıca tıpkı NASA’nın Space Shuttle aracında olduğu gibi bir piste geri iniş yapacak. Bu sayede de şirketin yeniden kullanılabilirlik misyonu hayata geçmiş olacak.

SNC’nin Dream Chaser için hazırladığı büyük planları var. Şirket, uzay aracının alçak Dünya yörüngesindeki diğer misyonlara ve hatta NASA’nın Ay’ın yörüngesinde bulunan iletişim merkezi olan Lunar Gateway’e kadar destek vermesini istiyor. Bu ise SNC ve Dream Chaser’ın, NASA’nın Ay misyonu olan Artemis’e daha fazla katılım gerçekleştireceği anlamına geliyor.

Kaynak : https://futurism.com/the-byte/nasa-beautiful-spaceship-dream-chaser
14
6
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
14
6
1
1
0