• Anasayfa
  • Yaşam
  • Rusya'nın Nükleer Denizaltısı Yıl Sonuna Kadar Denize İnecek

Nükleer Sualtı Aracı Poseidon'u Taşıyacak Denizaltının Suya İndirilme Tarihi Belli Oldu

6
3
2
2
0
Rusya’dan yapılan açıklamaya göre, Proje 09851 kapsamında üretilen ve ‘Poseidon’ adlı insansız nükleer sualtı araçlarını sürekli olarak taşıması planlanan Habarovsk nükleer denizaltısı, bu yılın sonlarında suya indirilecek.

Rusya, nükleer sualtı araçları ‘Posiedon’u sürekli taşıması planlanan Habarovsk adlı nükleer denizaltı hakkında açıklamalar yaptı. Sputnik’e konuşan bir yetkili, Rusya’nın kuzeyinde yer alan Severodvinsk kentindeki Sevmaş tersanesinde suya indirilecek olan denizaltının yıl sonuna kadar denizlerde olacağını söylemişti. 

Sevmaş’ta daha önce de yine Poseidon kullanacak olan ilk denizaltı olan Belgorod nükleer denizaltısı da suya indirilmişti. Yetkili kişi, yaptığı açıklamada “Belgorod denizaltısı Poseidon’ları test amaçlı olarak taşıyacak, sürekli taşıyıcıysa bu yıl içinde suya indirilmesi beklenen proje 09851 kapsamındaki Habarovsk nükleer denizaltısı olacak. Denizaltının inşasına suda devam edilecek” dedi. 

Belgorod, özel olarak Poseidon araçlarına uyumlu hale getirilmişti. Yapılan açıklamalarda hem Belgorod’un hem de Poseidon’ların 2 yıl boyunca test edileceği belirtilmişti. Habarovsk hakkında ise detaylar paylaşılmadı.

Putin, projeyi ilk olarak 31 Mart 2018’de dile getirmişti. O dönemde Poseidon araçlarının ismi henüz belli değildi. Putin, yaptığı açıklamada aracın tüm gemilerin göstergelerinden hızlı hareket ettiğini ve kıtalararası kullanılabildiğini belirterek, bu durumu fantastik olarak nitelendirmişti. 

Uçak gemilerini ve kıyı altyapılarını hedef alabilen aracın güzergahı, şu andaki savunma sistemleriyle tespit edilemiyor.

Kaynak : https://tr.sputniknews.com/savunma/201907281039781655-insansiz-su-alti-araci-poseidonu-tasiyacak-denizaltinin-suya-indirilme-tarihi-aciklandi/
6
3
2
2
0
Emoji İle Tepki Ver
6
3
2
2
0