"Robotlar İnsanların Yerini Almayacak, İnsanlarla Birlikte Çalışacak"

12
5
2
1
1
Robotların, insanlar yerine iş gücü olarak kullanılacağı uzun zamandır konuşuluyor. Ancak uzmanlara göre robotlar, sanılanın aksine insanlarla el ele verecekler. Çünkü geliştirilen robotlar, aynı zamanda insan hızını da artırıyor ve insanlardan kaynaklanan hataları azaltıyor.

Robotlar ve robotik teknolojileri, uzunca bir süredir hayatımızın içerisinde. Özellikle de büyük şirketler ve üreticiler, robot teknolojilerini aktif olarak kullanarak hem insan gücüne duyulan ihtiyacı azaltıyorlar hem de işlemlerin daha rahat ve hızlı bir şekilde tamamlanmasını sağlıyorlar. Ancak bu durumun, bir süre sonra insana duyulan ihtiyacı minimalize edeceği düşünüyor ve iş gücü sağlayan insanlar, robot teknolojilerine çok da sıcak bakmıyorlar.

Robotik teknolojiler, geçtiğimiz yıllarda çok basit seviyede bir hizmet veriyordu. Ancak son zamanlarda iyiden iyiye gelişen yapay zeka teknolojileri ve makine öğrenim teknikleri, robotların sahip olduğu yetenekleri daha da arttırdı. Hal böyle olunca da insanlar, robotik teknolojilerden daha çok korkmaya başladılar. Ancak uzmanlara göre bu korkuya gerek yok.

Robotlar, insanların yerine değil yanına gelecek

Robotlar

Uzmanlara göre robot teknolojileri, bir yandan insanlara duyulan ihtiyacı azaltırken diğer yandan da insanların çalışma hızını artırıyor. Uzmanlara göre robot teknolojilerinde yaşanan gelişmeler ve teknolojik atılımlar, ilerleyen dönemlerde insanlarla robotları birleştirecek ve ortaya, tahmin edilenden çok daha farklı bir sonuç çıkacak. Öyle ki; ilerleyen dönemlerde robotlarla insanların bir bütün halinde çalıştıklarını göreceğiz.

Uzmanlara göre robotlarla insanların bütünleşeceğinin en büyük göstergesi "Superhuman" olarak isimlendirilen bir teknoloji. Bu teknoloji, Gmail ile birlikte çalışıyor ve gönderilen sahte ve virüslü e-postaların tespit edilmesinde yardımcı oluyor. Böylelikle bu teknolojiyi kullanan kişiler, daima güvenli bir e-posta deneyimi yaşıyorlar. 

Robot teknolojileri

Tıp alanında da benzer bir yapay zeka teknolojisi kullanılıyor. "PathAI" olarak isimlendirilen bu sistem, makine öğrenimi yöntemiyle eğitiliyor ve hastalara koyulan teşhislerin doğruluğunu kontrol ediyor. Bu teknolojinin yaygınlaşmasıyla birlikte yanlış teşhisin tamamen tarih olacağı düşünülüyor. PathAI, şu an için tıp sektöründe bir devrim olarak kabul ediliyor.

Bu gibi örnekleri çoğalttığımızda, robotların aslında insanların yerini almayacağı sonucuna ulaşabiliyoruz. Uzmanlar, günümüz koşullarında robotik ve yapay zeka sistemlerinden uzaklaşmanın mümkün olmadığını ancak bu durumun, iş gücü sağlayan insanlar tarafından yanlış anlaşıldığını söylüyorlar. Eğer uzmanlar haklı çıkarsa dünya, robotlarla insanların el ele verdiği bir yer haline gelmiş olacak.

Kaynak : https://www.wired.co.uk/article/robots-human-jobs
12
5
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
12
5
2
1
1