• Anasayfa
  • Uzay
  • ISS’in Bir Parçası, Yanarak Atmosfere Girdi [Video]

Uluslararası Uzay Ajansı'ndan Bir Parçanın Yanarak Atmosfere Girdiği Anı Gösteren Video

18
4
3
3
2
Uluslararası Uzay İstasyonunda 20 yıldır bağlı duran Pris modülü, geçtiğimiz hafta emekliye ayrılarak atmosfere bırakıldı. Modül, tıpkı kayan bir yıldız gibi yanarak atmosfere giriş yaptı.

Geceleri gökyüzüne baktığımız bazen bir yıldızın kaydığını görürüz ve dilek tutarız. Ancak bazen de gördüğümüz şey uzaydaki eski uydulardan ya da uzay çöplerinden birisidir. Tıpkı Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) geçen hafta atmosfere bıraktığı modül gibi.

Yaklaşık 20 yıldır ISS’te bulunan ve görevini yerine getiren Pris modülü, 20 yılının dolmasına 1 ay kala tabiri caizse “emekliye ayrıldı” ve Dünya atmosferine bırakıldı. Ortaya çıkan görüntü ise kayan yıldızları aratmadı.

Pris modülünün atmosfere giriş anı kaydedildi

Pris modülü atmosfere giriş yaparken ISS’teki astronotlar, 6 dakikalık bir görsel şölen izleme şansı buldular. Modül atmosfere giriş yaparken alev aldı ve yavaşça parçalara ayrılarak kayan bir yıldız görüntüsü oluşturdu. Neyse ki Fransız astronot Thomas Pesquet’te dünyada yaşayanlar için bu anları kaydetti.

Her ne kadar kendisini hiçliğin içine bırakarak yok olsa da Pris modülü selefi olan Nauka’nın istasyona bağlanma anından çok daha sakin bir şekilde ISS’i terk etti. Nauka modülü, ISS’e bağlandıktan sonra garip bir şekilde geri çekilme çağrısı almış ve iticilerini ateşleyerek bütün istasyonu uzayda sürüklemişti.

“Dilek tutabilirsiniz”

Fransız astronotun paylaştığı videoda, ısı kalkanları olmayan modülün atmosfere girdiğinde büyük bir ateş topuna dönüştüğünü görebilirsiniz. Hatta bu ateş topunun etrafına kopan parçaların da havai fişek gibi etrafa saçıldığı da videoda açıkça belli oluyor.

Videonun açıklamasına “Bir dahaki sefere yıldız kaydığını gördüğünüzde, bunun ISS’in yanan çöpleri olabileceğini unutmayın. Kabul olur mu emin değilim ama yine de dilek tutmanızı tavsiye ederim. Kabul olup olmayacağını bilemezsiniz” diyen Pesquet, modülün tüm parçalarının atmosfere girerken yandığını da belirtti.

Kaynak : https://futurism.com/the-byte/video-space-station-module-burning
18
4
3
3
2
Emoji İle Tepki Ver
18
4
3
3
2