Steam'deki Sahte Oyunlara Dikkat: Popüler Oyun Escape From Tarkov, Fiyatının Yüzlerce Lira Altında Satışa Çıktı

17
2
2
0
0
Dolandırıcılar, yalnızca kendi sitesinden satılan popüler FPS oyunu Escape From Tarkov'u Steam üzerinden satmaya çalıştı. Ancak daha sonra bu oyunun sahte olduğu ve bir başka oyunun yerine eklendiği ortaya çıktı.

Her geçen gün internet ortamlarında karşılaştığımız dolandırıcılık vakalarına bugün bir yenisi daha eklendi. 2017’de piyasaya sürülen ve Battlestate Games tarafından geliştirilen FPS türündeki oyun Escape From Tarkov, dolandırıcıların son kurbanı oldu.

Popüler oyunun yalnızca kendi internet sitesinden satılıyor, diğer mağazalarda bulunmuyordu. Ancak hem ülkemizden hem de tüm dünyadan kullanıcılar, Escape From Tarkov’un bugün Steam’de de yer aldığını gördü.

Oyunun 382 TL’ye Steam’de satıldığı görüldü

Kullanıcılar, Escape From Tarkov’un herhangi bir açıklama gelmeden Steam’de satışa çıktığını fark etti. Normalde 45 dolar değerindeki oyunun değerinden çok daha düşük bir fiyata, 382 TL’ye satılması da büyük dikkat çekti.

Hâliyle bu durum hem ülkemizdeki forumlarda hem de tüm dünyada hemen yankı buldu. Oyun oldukça ikna edici duruyordu. Yapımdan ekran görüntüleri, oynanış videosu, açıklamalar ve hatta geliştiricinin Battlestate Games olarak gösterilmesi gibi bilgiler, gerçekten de Escape From Tarkov’un Steam’de satıldığını gösterir gibiydi.

Farklı bir oyun, değiştirilerek Escape From Tarkov olarak satılmaya çalışıldı

Ancak daha sonra listelemenin sahte olduğu ortaya çıktı. Steam verileri incelendiğinde dolandırıcıların, farklı bir oyunu düzenleyerek Escape From Tarkov olarak değiştirdiği ve insanlara satmaya çalıştığı görüldü.

Hem açıklamaların hem de ekran görüntülerinin değiştirildiği yukarıdaki görsellerden görülebiliyor. 

Ayrıca çıkan ekran görüntüleri de satılan şeyin aslında 2 boyutlu bir macera oyunu olduğunu, daha sonra bu oyunun Tarkov olarak değiştirildiğini gösterdi.

Bunun yanı sıra sistem gereksinimleri konusunda da gerçek Tarkov’dan çok büyük farklılıklar vardı. Örneğin sahte listelemede minimum gereksinimlerde RAM’in 8 GB, önerilende ise 4 GB olduğu görülüyor. Gerçeğinde ise bu kısım sırasıyla 8 ve 16 GB.

Oyuna gelen yorumlarda da birçok Steam kullanıcısı, oyunun sahte olduğuna vurgu yaparak diğer insanları uyardı ve satın almamalarını istedi.

Sahte oyun, bir süre sonra Steam’den kaldırıldı

Neyse ki bu durum kısa bir süre sonra fark edildi ve sahte Escape From Tarkov Steam’den kaldırıldı. Yine de bu olay, benzer olayların yaşanabileceğini; bu yüzden de oyunseverlerin Steam bile olsa oyunları alırken daha dikkatli olması gerektiğini ortaya koydu.

Gerçek Escape From Tarkov nasıl satın alınır?

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi Escape From Tarkov’u kendi sitesinden satın alabiliyorsunuz. Oyunu almak için buradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz. Yapımın başlangıç fiyatı ise 45 dolar (846 TL)

17
2
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
17
2
2
0
0