Riot Games Hacklendiğini Açıkladı: LoL ve TFT’nin Kaynak Kodları Sızdırıldı

24
12
7
3
2
Geçtiğimiz günlerde hacklendiğini açıklayan Riot Games, yaşanan siber saldırının detaylarını paylaştı. İlk verilere göre LoL, TFT ve iki oyunun anti-hile sisteminin kaynak kodları çalındı.

Çin’in en büyük teknoloji şirketi olan Tencent’in alt şirketlerinden birisi olan Riot Games, özellikle League of Legends (LoL), Valorant ve Teamfight Tactics (TFT) gibi oyunlarıyla bilinen firma, ilk olarak Asya pazarında popüler olsa da çok kısa bir sürede tüm dünyada en çok oynanan rekabetçi ve MOBA oyunların sahibi konumuna geldi.

Tabii ki Riot Games’in bu kadar büyük bir şirket olması onu hackerların gözünde büyük bir hedef haline getiriyor. Geçtiğimiz günlerde hacklendiğini açıklayan Riot Games, bugün yaptığı açıklamadaysa bu saldırının detaylarını açıkladı.

LoL ve TFT’nin kaynak kodları ve Anti-Hile sisteminin kodları çalındı

Resmi Twitter hesabından 7 tweetlik bir açıklama yayınlayan oyun devi, saldırı hakkında merak edilen tüm sorulara açıklık getirdi. Yapılan analizlerde LoL, TFT ve bu iki oyunda kullanılan anti-hile sisteminin eski bir sürümüne ait kaynak kodlarının çalındığını açıklayan şirket, hacker’lardan fidye e-postası aldıklarını ve ödeme yapmayı reddettiklerini açıkladı.

İleriki dönemde oyunlarında hilelerin artabileceğini söyleyen şirket çalışanları, hileleri engellemek için canla başla çalıştıklarını belirtirken, prototip aşamasındaki bazı oyun modlarının da kodlarının çalındığını belirtti. Ayrıca açıklamanın yapıldığı dakikadan itibaren LoL sunucuları ülkemiz de dahil olmak üzere tüm dünyada erişime kapatıldı.

Riot Games’in olayla ilgili açıklaması

Söz verdiğimiz gibi geçen hafta yaşanan siber saldırı hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Hafta sonu boyunca yaptığımız analizlerle LoL, TFT ve anti-hile yazılımımızın eski sürümünün kaynak kodlarının saldırganlar tarafından sızdırıldığını tespit ettik.

Bugün bir fidye e-postası aldık. Söylememize gerek yok, ödeme yapmayacağız.

Bu saldırı sistemlerimizi bozsa ve yakın gelecekte bize sorunlar yaratacak olsa da hiçbir oyuncunun kişisel verisinin sızdırılmadığından eminiz.

Dürüst olmak gerekirse kaynak kodlarının açığa çıkması yeni hilelerin ortaya çıkışını arttıracaktır. Saldırıdan beri zararımızı tespit edip anti-hile yazılımımızdaki açıkları en hızlı şekilde düzeltmeye çalışıyoruz.

İllegal yollarla elde edilen bu kaynak kodların içinde bazı deneysel özellikler de mevcut. Bu oyun modlarının ve diğer değişikliklerin bazılarını oyuncularla buluşturmayı amaçlıyoruz ancak bu içerikleri çoğu birer prototip ve yayınlanıp yayınlanmayacaklarının bir garantisi yok.

Güvenlik ekibimiz dünyaca ünlü danışmanlarla birlikte saldırının boyutunu öğrenmeye ve sistemlerimizi denetlemeye devam ediyor. Ayrıca kolluk kuvvetlerine de haber verdik ve olayın arkasındaki saldırganların yakalanması için onlarla iş birliği içindeyiz.

Şeffaf olmak istiyoruz ve yakın gelecekte saldırganların yöntemlerini, Riot güvenliğinin başarısız kaldığı noktaları ve benzer bir durumun bir daha yaşanmaması için atacağımız adımları içeren bir raporu sizlerle paylaşacağız.

(Saldırının yaşandığı tarihi kastederek) Geçtiğimiz haftadan beri oldukça fazla ilerleme kaydettik ve eksiklerimizin bu hafta içinde giderileceğine inanıyoruz. İleriye dönük yama takvimimize sadık kalacağız ve LoL ve TFT oyuncularını bu yamalar hakkında bilgilendireceğiz.

24
12
7
3
2
Emoji İle Tepki Ver
24
12
7
3
2