“TOGG, Çin’den Araklandı” İddiası Sosyal Medyayı İkiye Böldü: Peki İşin Aslı Ne?

81
8
8
3
1
Yerli otomobil TOGG'un Çinli otomobil üreticisi Hongqi'nin HS5 modelinden araklandığı iddiası sosyal medyayı karıştırdı. Peki sosyal medya kullanıcılarını ikiye bölen bu tartışma neden patlak verdi? Gelin hem TOGG'a hem de Hongqi HS5'e yakından bakalım ve daha önceki benzer iddiaları hatırlayalım.

Uzun zamandır Türkiye'nin gündeminde olan yerli otomobil projesi TOGG, zaman zaman çalıntı iddialarla gündeme gelmişti. Bugün bunlara bir yenisi daha eklendi. Bazı sosyal medya kullanıcıları, TOGG'un Çinli otomobil Hongqi HS5'ten "araklanmış" olduğunu ileri sürdüler. Bazıları ise iki araç arasında benzerlik olduğunu ancak bunun araklamakla ilgili olmadığını savunuyordu.

Hongqi HS5, ilk kez 2017 yılında, Şangay Otomobil Fuarı etkinlikleri kapsamında tanıtıldı. O yıllarda konsept niteliğinde olan C-SUV segmentindeki otomobil, 2019 yılında ise piyasaya sürüldü. Aracı tasarlayan şirket ise Italdesign'dı. Peki bu araç neden TOGG ile bağdaştırıldı. Gelin hep birlikte hem iddialara hem de Hongqi HS5 ve TOGG arasındaki benzerliklere ve farklara yakından bakalım.

İşte TOGG'un araklandığı iddia edilen Hongqi HS5

Hongqi HS5

Açık konuşmak gerekirse Italdesign tarafından tasarlanan C-SUV, TOGG'a ilk bakışta gerçekten de benziyor. Ancak buna "araklamak" demek, açıkçası biraz abartı. Zira piyasada birbine benzeyen hem de çok benzeyen onlarca model var. Peki sosyal medya kullanıcıları ne diyordu?

Benzerliği araklama olarak nitelendiren kullanıcıların paylaşımları:

Ekşi

TOGG

yerli otomobil

Ancak böyle düşünmeyenlerin sayısı da hiç az değil. Gelin şimdi de bu iddiaya karşıt olan görüşlere yakından bakalım.

"Araklama" iddiasına sert çıkan kullanıcıların paylaşımları:

yerli otomobil

paylaşım

TOGG

sosyal medya paylaşımları

Peki TOGG'u kim tasarladı ve kim bu Italdesign?

Italdesign, İtalya merkezli bir tasarım firması. Volkswagen çatısı altında çalışmalarını sürdüren şirket, Alfa Romeo, Audi, Chevrolet, Fiat, Hyundai, Maserati, Seat ve Volkswagen gibi markalar için tasarımlar üretti. Ayrıca bu markanın Lamborghini için yaptığı çalışmalar da oldu. TOGG'un tasarımı ise Pininfarina isimli bir şirket tarafından hayata geçirildi. Italdesign ile Pininfarina'nın tek ortak noktası ise İtalya merkezli ve Alfa Romeo ile Fiat gibi markalara tasarımlar yapmış olmaları.

TOGG, önden nasıl görünüyor?

TOGG görünümü

Hongqi HS5, arkadan nasıl görünüyor?

HS5

Peki ya TOGG arkadan nasıl görünüyor?

TOGG

Daha önce de benzer iddialar gündeme gelmişti!

TOGG'un çalıntı olduğuna ilişkin iddialar, geçtiğimiz dönemlerde de gündeme gelmişti. Hatta bu iddiaların bazıları, bizzat TOGG'u tasarlayan Pininfarina ile ilgiliydi. Bu bağlamda, yerli otomobilin Pininfarina tarafından yasarlanan ve 2017 yılında gerçekleştirilen Cenevre Otomobil Fuarı'nda tanıtıldığı ileri sürülmüştü. Ancak burada şöyle bir husus vardı. TOGG'u tasarlayan Pininfarina'nın geçmiş yıllarda benzer tasarımlar yapmış olması son derece olağan bir durumdu. Hatta geçmişte dile getirilen iddiaların bugünkünden çok daha tutarlı olduğunu söylemek de mümkün. Peki Pininfarina tarafından tasarlanan ve TOGG ile ilişkilendirilen o otomobiller nasıl görünüyordu?

Hybrid Kinetic K550 ismiyle tanıtılan otomobil:

Hybrid Kinetic K550

K550

Hybrid Kinetic K750 ismiyle tanıtılan otomobil:

Hybrid Kinetic K750

K750

Editör Notu: Otomobillerle yakından haşır neşir olan bir editör olarak konuşmak gerekirse, her iki modelin de oldukça tipik C-SUV tasarımına sahip olduğunu söylemek mümkün. Ancak bu demek değil ki TOGG, Hongqi HS5'ten araklandı. Burada tartışmamız gereken çok daha önemli hususlar olduğunu düşünüyorum. Mesela; TOGG'un ülkemize kazandıracağı katma değer. Bu otomobil, uluslararası arenada Türkiye'ye ne gibi kazanımlar sağlayacak? Ya da TOGG'un fiyat olarak Türkiye'deki herhangi biri için ne kadar 'ulaşılabilir' bir otomobil olacağı hala tartışmaya açık bir konu...

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz...

81
8
8
3
1
Emoji İle Tepki Ver
81
8
8
3
1