Uzayda İlklere İmza Atmış 18 Kadın Astronot

27
6
5
4
1
Her alanda olduğu gibi Uzay görevlerinde de başarılı kadınların imzaları var. Uzay'da tarihe adını yazdırmış astronot kadınları sizler için derledik.

Valentina Tereshkova

Uzaydaki ilk kadın olarak bilinen Valentina Tereshkova, bir sonraki kadın astronotların takip edeceği büyük izler bıraktı. Bir Sovyet kozmonotu olan Tereshkova, 16 Haziran 1963'te Vostok 6 görevine başlamak için 400'den fazla başvuru yapan kişi arasından seçildi.

Sally Ride

1983 yılının Haziran ayında, NASA astronotu Sally Ride uzay mekiği Challenger'ın STS-7 görevine başladığında uzaydaki ilk ABD'li kadın oldu. 19 Ağustos 1982'de Soyuz T-7 görevi için uçan Ride, Valentina Tereshkova ve Sovyet kozmonot Svetlana Savitskaya'nın ardından uzayda üçüncü kadın olarak tarihe geçti.

Peggy Whitson

NASA astronotu Peggy Whitson, Nisan 2008'de Uluslararası Uzay İstasyonunda Expedition 16’yı komuta eden ilk kadındı.  2016'daki bir sonraki uzay yolculuğunda, Expedition 51'in emrini aldığında uzay istasyonunda iki kez komuta etme görevini alan ilk kadın oldu. Ayrıca uzaydaki en yaşlı kadın olma rekorunu da elinde tutuyor çünkü son görevinden döndüğünde 57 yaşındaydı.

Svetlana Savitskaya

Uzay yürüyüşünü tamamlayan ilk kadın, 1984 yılının Temmuz ayında ikinci uçuşu sırasında yörüngeye inen Sovyet kozmonot Svetlana Savitskaya idi. Ayrıca 1982 yılında Salyut 7 uzay istasyonuna Soyuz T-5 görevi ile ile uzaya yolculuğuna çıkan ikinci kadın olarak tarihe geçti.

Kathryn D. Sullivan

NASA astronotu Kathryn D. Sullivan, 11 Ekim 1984'te STS-41-G görevi sırasında uzay mekiği Challenger'ın dışına çıktığında uzay yürüyüşü yapan ilk Amerikalı kadın oldu.

Helen Sharman

İngiliz kimyager Helen Sharman, 1991 yılında Soyuz TM-12 görevinde Mir uzay istasyonunu ziyaret ettiğinde uzaya uçabilen ilk İngiliz insan oldu. Bu uçuş sırasında Mir uzay istasyonunu ziyaret eden ilk kadın da oldu.

Mae Jemison

NASA astronotu Mae Jemison, Eylül 1992'de uzay mekiği Endeavour'da uzaya seyahat eden ilk Afrikalı-Amerikalı kadın oldu.

Roberta Bondar

Roberta Bondar, 1992'de STS-42 uzay mekiği görevi ile uzaya seyahat eden Kanada'nın ilk kadın astronotu oldu.

Chiaki Mukai

Japonya Ulusal Uzay Geliştirme Ajansı'nı (NASDA) uzayda temsil eden ilk Japon kadın, Chiaki Mukai idi. Mukai, Temmuz 1994'te STS-65 görevi sırasında uzay mekiği ile Columbia'ya uçtu. O sırada, bir kadın astronot tarafından bugüne kadarki en uzun uçuşun rekorunu kırmış oldu.

Claudie Haigneré

Doktor Claudie Haigneré, 1996'da Rus uzay istasyonu Mir'e uçtuğunda uzaya yolculuk yapan ilk ve tek Fransız kadın oldu. 2001'de Uluslararası Uzay İstasyonunu ziyaret eden ilk Avrupalı kadın oldu.

Eileen Collins

NASA astronotu Eileen Collins, jet uçağı pilotlarından en az 1000 saatlik bir deneyime sahip olmasını gerektiren uzay mekiği görevini komuta eden ilk kadındı. Collins, Temmuz 1999'da STS-93’ü, Temmuz 2005'te de ikinci kez uzay mekiği görevini komuta etti.

Susan Helms

Uluslararası Uzay İstasyonu mürettebatının ilk kadın üyesi, 2001 yılında Mart-Ağustos ayları arasından Expedition 2 görevinde uçuş mühendisi olarak görev yapan NASA astronotu Susan Helms olarak bilinir.

Anousheh Ansari

İranlı-Amerikalı girişimci Anousheh Ansari 2006'da Space Adventures firması aracılığıyla bir Rus Soyuz uzay kapsülü içinde kendi Uluslararası Uzay İstasyonu'na kendi uçuşunu finanse ederek seyahat eden ilk kadın uzay turisti oldu.

Yi So-yeon

Güney Koreli astronot Yi So-yeon, Nisan 2008'de Rusya'nın Soyuz TMA-12'sinde Uluslararası Uzay İstasyonuna giderken ülkesinin ilk uzay gezgini oldu.

Sunita Williams

NASA astronotu Sunita Williams, 2007'deki Expedition 15 görevi sırasında uzayda maraton koşan ilk kişi oldu. Boston Marathon için resmi olarak kayıt yaptı ve koşu bandı COLBERT üzerinde 26 dakika koştu.

Peggy Whitson

Uzayda en fazla zaman geçiren kadın ünvanı Peggy Whitson’ın oldu. Uluslararası Uzay İstasyonuna üç yolculuk süresi boyunca 665 gün, 22 saat ve 22 dakika yörüngede olan Peggy Whitson, 2017'de yaptığı son seyahatinden döndüğünde herhangi bir ABD astronotundan (erkek veya kadın) uzayda daha fazla zaman geçirmiş oldu.

Liu Wang

Çin'in ilk kadın astronotu Liu Wang 19 Haziran 2012’de Jiuquan Uydu Lansman Merkezi'nde Shenzhou 9 uzay kapsülüne binmeden önce.

Metcalf-Lindenburger, Stephanie Wilson, Tracy Caldwell Dyson, Naoko Yamazaki

14 Nisan 2010'da Uluslararası Uzay İstasyonu'nda bir araya gelen dört kadın aynı anda en fazla sayıda uzayda olan kadını temsil ediyordu. Sağ alttan saat yönünde, NASA astronotları Dorothy Metcalf-Lindenburger, Stephanie Wilson, hem STS-131 görev uzmanları; ve Tracy Caldwell Dyson, Expedition 23 uçuş mühendisi; Japonya Havacılık Arama Ajansı (JAXA) astronotu Naoko Yamazaki.

Kaynak : https://www.space.com/16143-women-space-firsts-gallery.html
27
6
5
4
1
Emoji İle Tepki Ver
27
6
5
4
1