"Var Böyle Tipler" Hesabının Sahibi Kıvanç Talu ile Eşi Hakkında Soruşturma Başlatıldı: Yurt Dışına Çıkış Yasağı Getirildi (Çoktan Kaçtıkları İddia Ediliyordu)

40
11
3
1
1
Bir haftadır ülke gündemini meşgul eden "Var Böyle Tipler" meselesinde yeni bir gelişme yaşandı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Kıvaç ve Beril Talu çiftine soruşturma başlattı. Çifte yurt dışı çıkış yasağı getirildi.

Geçtiğimiz haftanın en çok konuşulan konularından bir tanesi, "Var Böyle Tipler" hesabıyla bilinen Kıvanç Talu ve eşi Beril Talu'ydu. İkili, 100 milyon liralık dev bir dolandırıcılık iddiası ile gündemdeydi. İddialara göre yakın çevresinden para toplayan çift, alelacele ülkeyi terk etmişlerdi

Şimdiyse konuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Kıvanç ve Beril Talu çifti hakkında soruşturma başlattı. Mağdurların şikâyetçi olmaları üzerine başlatılan soruşturma kapsamında, internet fenomeni ile eşi hakkında yurt dışı çıkış yasağı kararı verildi. 

Yeni bir hesaptan açıklama yapmışlardı:

Var Böyle Tipler

Var Böyle Tipler hesabı kapatıldığı için açıldığı belirtilen bir hesap üzerinden yapılan paylaşımda, 31 Ekim 2023'te detaylı bir video paylaşacağı ve konuya açıklık getireceği söyleniyor.

Peki daha öncesinde neler yaşandı?

Toplam rakamın 100 milyon TL'nin üzerinde olduğu iddia edildi 

var böyle tipler iddia

Instagram'da yapılan paylaşımlarda Talu çiftinin, yakın çevrelerindeki insanlar başta olmak üzere pek çok kişiden büyük miktarda para aldığı, bu kişilere kredi kullandırdığı ve sonrasında da sırra kadem bastıkları iddia ediliyor. Çocuklarının öğretmenlerinden eski arkadaşlarına, evlerine gelen temizlikçiden iş insanlarına pek çok kişinin mağdur olduğu söylentiler arasında. Edinilen bilgilere göre Talu çifti, şoförlerinden bile 1 milyon TL gibi çok ciddi bir para almış durumda.

ekran görüntüsü

Var Böyle Tipler Instagram hesabına ulaşılamıyor:

var böyle tipler

Ortaya atılan iddiaların ardından Talu çifti sırra kadem basarken, "Var böyle tipler" adlı profillerinin de kapatıldığı görüldü. Çiftin sosyal medya hesaplarını kapatmasının ardından mağdurlar, çeşitli platformlar aracılığıyla bir araya gelmeye çalışıyor.

Beril Talu'nun uzun yıllardır reklamcılık sektöründe yer aldığı belirtilirken, Kıvaç Talu da sosyal medyada fenomen olmuş ve televizyonda da boy göstermişti. Ayrıca Kıvanç Talu daha önce çeşitli firmalarla da iş birliği yapmıştı. 

İddialara göre neler yaşandı?

Kıvanç Talu

İddiaya göre Talu çifti, çevrelerindeki insanlara reklam projelerinden kazanç elde etmek üzere çeşitli vaatlerde bulundu. Reklam kampanyaları için ellerinde yeterince kaynak bulunmadığını söyleyen çift, etraflarındaki insanları daha sonra paralarını faiziyle geri almak üzere kendilerine vermeye ikna etti. Oysaki iddia sahiplerine göre ortada bir anlaşma da reklam da yoktu. Çiftin kendilerine verilen paralarla birlikte ortadan kayboldukları konuşuluyor. İddialara göre çift Portekiz'e kaçtı.

Ancak Portekiz'e "kaçamadıkları", bu yüzden de Gürcistan'a gittikleri söylentileri de var:

Şu an için kesin bir bilgi olmasa da çiftin Portekize'e gitmedikleri, daha doğrusu gidemedikleri iddiası gündemde. İddialara göre Kıvanç ve Beril Talu'nun çocuklarının pasaportu yoktu. Hâl böyle olunca Porketiz'e gitmeleri imkânsız hâle geldi. Pasaport çıkartmak için girişimlerde bulunan ancak yetiştiremeyen çiftin, Gürcistan'a kaçtığı, pasaport işlerini hallettikten sonra başka bir ülkeye geçeceği söyleniyor.

40
11
3
1
1
Emoji İle Tepki Ver
40
11
3
1
1