Windows 11, Başlat Menüsünde Reklam Göstermeye Başladı! (Nasıl Kapatabileceğinizi Anlattık)

28
6
2
1
0
Windows 11'in dört bir yanında reklam denemesi yapan Microsoft, bu sefer de Başlat menüsüne dadandı. Neyse ki buradaki reklamlar kapatılabiliyor.

Güncel olarak potansiyeli olan bütün gelir kapılarını aralayan Microsoft’un reklam tarafına da büyük yatırımları bulunuyor. Şirket, bu bağlamda hem reklam vererek hem de reklam alarak yüksek miktarda gelir elde ediyor. Ne yazık ki bu reklam dalgasının işletim sisteminin kıyılarına kadar uzandığını gördük.

Windows 11’e reklam eklemeyi her fırsatta deneyen şirket, her seferinde kullanıcı tarafından gelen öfkeyle karşı karşıya kaldı ve hepsinde geri adım attı. Firma son olarak Başlat menüsüne uygulama reklamları almaya başladı. KB5036980 güncellemesini alan kullanıcılar, tavsiye edilen uygulamaların reklamlarıyla karşılaştı.

Uygulama reklamı yapılıyor, fakat kapatabiliyorsunuz.

Windows 11’in başlat menüsünü açtığınızda alt kısımda normalde önerilen uygulamalarınız veya klasörleriniz yer alır. Bunlar, bilgisayarınızda yer alan ve genelde son eklenen dosyalar olur genelde. Fakat Microsoft, bu kısma farklı bir ‘önerilen uygulamalar’ anlamı yüklemeye başladı. Zira buradaki uygulamalar reklam olarak sunuluyor. 

Fakat kabul etmek gerekiyor ki menüdeki bu bölümün öneri yeteneği oldukça berbat. O yüzden Microsoft, bu şekilde alanı daha iyi değerlendirmek de istiyor olabilir. Kaldı ki burada yer alan reklamları kapatabiliyorsunuz. Yani son eklenen uygulamalar yerine uygulama önerileri eklenecek gibi görünüyor.

Reklamlar kapatılabiliyor!

Reklamları kapatmak için yapılması gerekenler ise oldukça basit. Ayarlar bölümünde, "Kişiselleştirme" başlığı altında "İpuçları ve promosyonlar için tavsiyeleri göster" kısmından reklamları kapatmak mümkün.

Şirket, başta da dediğimiz gibi bulabildiği her boşluğa reklam koymaya çalışıyor. Uygulama reklamları ile daha çok geliştiriciyi de Microsoft için uygulama geliştirmeye çekmeyi amaçlıyorlar. Ayarlar kısmında kendi hizmetlerinin reklamını yapacağı bile iddia ediliyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

28
6
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
28
6
2
1
0